Rahşan Gülşan yazdı

O KELİMELERİ ’KIŞMIRI ’ KULLANDIM

Dün akşamüzeri vakitlerinde telefonum çaldı. Arayan bilmediğim tıpkısı numaraydı. Telefonu açtım. Karşımdaki doğrudan söze girdi: “Rahşan Karı bana çakıp duruyorsunuz, gelin akşam ezanı karşı karşıya gelelim, her şeyi konuşalım. Hançerinizi de getirin gelirken. Ben İbrahimTatlıses.” Ilginç tıpkı davetti. Aldırışsız kalamadım. Kendisiyle Şans Tilbe olayından beri davalık reşit durumdayız.

Önceki dönüş dahi tıpkısı konserinde adi tıpkısı kıza “o…” kelimesi ile bağlılaşım gösterisinde bulunmasını bilgelik yapmayan gazeteleri eleştirdiğim“Tatlıses haberlerini kim sümen altı ediyor?” yazısını kaleme aldığımTatlıses ile karşılıklı oturmak enteresan ama bire bir o kadar bile çarkıt bire bir fikirdi. Etiler ’deki restoranında buluştuk. Benden daha gergindi. Aylardır davalık olduğum adamla hayatımda ilk kez aynı masada kopça bahsetmek beni de germişti doğrusu.

Ona,meselemin kişisel olmadığını, koskoca ayrımsız adamın hakeza sözler söylemesinin hiç yakışmadığını anlattım.Önce konuyu evvel davamız Talih Tilbe meselesine getirdi.Ogün yayından önceki ve yayında olanları yeniden anlattı. Ego üstelik o laftan sonradan daha çok yapıt öncesi ve işaret sonrası olanların anlamı kalmadığını çünkü o pahal lafın gayrı umum kusurları görmezden getirdiğini anlattım. Önceki şişman hepsi “Bari Şans Tilbe ile muhatap olmasaydım” oldu. Anlaşılan ki o sözü televizyonda hikâyelemek pişman etmiş kendisini.

“Siftinlik o…” üzerine ise “o…” kelimesini kullanmadığını ve “zilli” dediğini anlattı. “Amma o kelimeyi dahi kullanabilirdim. Kelimelerin dişi ve ayvaz anlamları vardır, ego kelimeyi calip kendisine kullandım. 18 yaşında birine sertçe söylersen o kelimeyi kalay peki, ama Güneydoğu ’bile bu konu sevecenlikle kullanılır ve sövme olanaksız” dedi. Antrparantez sonradan kızın babasını aradı. Telefonun hoparlörünü açıp adamın konuşmalarını dinletti. Kayırıcı, İbrahimTatlıses ’kap henüz üzgündü. “Seni üzdüysek biz bundan sonra üzülürüz ağam” diyordu.

Meğerse o ev üç yıldır Tatlıses ’mağara otelinde misafir olan ve tanıdığı insanlarmış.Olayla ilgili fikrimin değişmediğini daha çok içtimai hayatta kadınların bundan sonra sesinin çıkmaya başladığını ve hakeza durumlar olursa esasen eleştireceğimizi anlattım. Fakat karşımdaki eş yüzyıllar boyu oluşuk ayrımsız gelenekler silsilesinden bahsediyor. Bunların bire bir gecede değişemeyeceğini söylüyor. Ne söylediğini çok gür alim, yaptığı hareketleri tartıp biçen çokbilmiş ayrımsız eş o. Anladığımkadarıyla bu büyüklüğünde benzeri tepkiyi o dahi beklemiyormuş ve ferdî gözlemim üzgün olduğu uğrunda.

Yoksa bozukluk benimle zarfında bolca karı hakları cümlesi geçen bire bir akşam yemeğini göze alsın ki? Konuştukça bu yapının değiştirilmesinin çokça tahakküm olduğunu anlamakla birlikte, iletişim kurup beni anlamaya ve dinlemeye çalışmasının ongun benzeri gelişme olduğunu düşünmeye başladım. Kendisine dahi anlattım, kadınlar konusunda o kadar çığlık aynı geçmişi var ki bunların unutulması amacıyla haddinden fazla antlaşma ve faaliyet gerekiyor. Bu emeği yayımlamak bile onun elinde.Oda bunun farkında.

Hususi hayatını imdi gözlerden uzak yaşıyor olması bu yüzdenmiş zaten. Bugünlerde kendini sinemaya vermiş. Lafın benzeri yerine “New York ’ta Beş Minare” filminin zamanında Sinan Aheste eliyle ilk namına teklif edildiğini dahi anlatmadan duramıyor. Sonuç 15 gündür sinemaya dönme kararı almış. “Meze” isimli tıpkısı filmin senaryosunu yazıyormuş. S. C. veya Imge Avşar ’ı istiyormuş yanına. Bir Hayli dağ sahneler anlattı. Hatta kâh sahneleri oynadı.Olayın topu topu benim amacıyla ekin şokuydu. Bu sakinlikte ve kopça namına birbirimizi bu kadar kesin ve sesimizi yükseltmeden tabir edebileceğimiz bir ortambeklemiyordum. Haddinden Fazla şaşırmadımama artık Tatlıses ’deri kadınlık gururumuzu zedeleyen olayları haddinden fazla kalın duymayacağımız konusunda hafiften ümitlendim. Tersi olursa esasen yüz yüze kalacağımızı birlikte söylemeden duramadım. Yine de diyalog güzel…

Rahşan Gülşan

Bir Cevap Yazın