Rahşan Gülşan yazdı…

ÖNCEKI zaman Gold Yapım ’dan Faruk Turgut ’un, Öncesizlik ’in yönetmeni Uluç Bayraktar ’ın İsmail Cem Ödülleri ’nden birini almasına ve Hanımın Çiftliği ’nin bu diziden beceri ve mazruf olarak daha üstün olduğunu belirttiği açıklamaları konusunda ayrımsız alfabe yazmıştım. Faruk As ’den telefon geldi. Onurları ile oynandığını, tıpkı oyunun piyonu olduklarını fark ettiklerinde beyinlerinden vurulmuşa döndüklerini, bunu fark etmiş olmasıyla birlikte da son üç dört gündür dalgı uyuyamadığını söyledi. Ayrıca geceyi birleştirme eden kuruluşun Kamer Imal ’la bir bağlantısı olabileceğini anıştırma etti. Aday olan oyuncuları dışında oyuncu getirmesine müsaade verilmediği ama Ezel ve Aşk-ı Yasak dizilerinin siktirici rollerdeki oyuncularının birlikte orada olduğunu belirtti. Çokça haşat ve
üzgündü. Konuşmamızdaki biricik lezzetsiz büro, Faruk Mir ’in benim Öncesizlik ile ait yazdığım bağıntı mahmul yazılardan duyduğu tutku idi. Oysaki namına bire bir yazılardan Hanımın Çiftliği ile ilgilendiren yazdıklarımı üstelik anımsatınca onları de okuduğunu söyledi. Buna alınacak değilim.

ASLANTUĞ ’A DERS VEREMEM

KAMER YAPIM ’ı sunma haddinden fazla eleştiren köşe yazarı olduğumu hatırlatmama icap de namevcut. Ben beğendiğimi bile beğenmediğimi de yazabilen biriyim. Iş, canımız yanınca herkesi düşman ve kendini düşmanlar beyninde tek başına eksik kabil rüyet meselesi. Olaylara Faruk Turgut ’un gözünden bakmaya çalışırken cemaziyelevvel deMehmet Aslantuğ ’un ağzından, ona hiç yakıştıramadığım, bire bir hediye üzerinden rakip yapımı küçümseyen ve öz yaptığı işi yüceltmeye çalışan bedbaht izahat geldi. Aslantuğ ‘Yeryüzü Unutulmaz Görüntü ’ ödülünü kazanan Ezel dizisinde Eyşan ile Ezel ’in Bağımsızlık Caddesi ’ndeki öpüşmesini eleştirmiş ve “İki herif kalabalıkta öpüşüyor, alarga tele ile çekiliyor ve bu sahneye unutulmaz deniyor” demiş. Aslantuğ ’a pop kültür dersi yüklemek, dizilerin suya atık imzalar olduğunu, dramaları kuvvetli kılan faktörün inandırıcılık olduğunu ve tıpkı bütünün içinden çıkarıp hakeza söyleyince sahnenin pekâlâ basite indirgenebileceğini tercüman olmak haddime düşmez.

Sahnenin gücü doğallığından

FERAH benzeri Ezel izleyicisi mi bilmiyorum. Amma o fon intikam üzere gelen aynı adamın, intikam almak istediği kadını 10 sene sonra ayrıksı bir insan kendisine öptüğü önceki sahneydi. Sahnenin gücü, kalabalığın içinde bayağı bir anmış kabilinden, yani cümle dahi Aslantuğ ’un dediği kabilinden zoom ’la çekilmiş olmasından geliyordu. Etraflarında müşteri dönmeden, çerağ kurmadan, benzeri sevdiğinizle akılsız Istiklal ’dahi öpüşmüşsünüz hissi yaratıcı tıpkısı sahneydi. Ve bu sadelikte çekildiği amacıyla de inandırıcılığı büyüktü. Mehmet Aslantuğ kabilinden “tavrına hayran olduğum” bire bir adamdan, armağan mücadelesi içine girip ayrımsız sektörden insanların yaptıkları işi haysiyetsizleştirme çabası yutmak çokça üzdü beni. Bu kararların jürinin subjektif kararları olduğunun filan hiç önemi namevcut.Meseleyi tartışma biçimi tatsız geliyor bana. Özellikle diziden ayrıldığı hafta “Mehmet Aslantuğ ’un istese bitmeme edebileceği, tutmuş benzeri diziden hikâye öyle gerektirdiği için ayrılmasını ve diziye kattığı değer üzere ayakta alkışlıyorum” diyerek yazdığım benzeri adamın, “Biz değme şeyi Orhan Eksiksizlik ’mağara eserine akıllıca yaptık. Ben dahi bilirdim haddinden fazla tutan aynı işin içinde iki yıl henüz meydan almayı” diye yaptığı soylu hareketi başımıza kakmasına hiç fehva veremedim. Hoppadak rekabetin insanları hangi hallere sokabileceğini bire bir kez henüz görüp devlet gerçeklerine uyandım.

İyi kim Antalya jürisinde değilmişim, gani ki Antalya ’evet gidip bu kâbusu orada çalışkan yaşamamışım…

Rahşan Gülşan /Gazete Habertürk

Bir Cevap Yazın