Rahşan Gülşan’dan ilginç bir abece..

BAZI BAZI haddinden fazla seviyorum, ara sira yüzüne çalmak istemeyecek kadar tiksinme ediyorum. Ama Twitter ’sız olamıyorum. Bittabi insani yerine üstelik benzeri matlup hatası yapıyorum ve neymiş Twitter ’de milyonlar var kabil hissediyorum. Benzeri süredir twitturk.com isimli tıpkısı sitenin hastası oldum. Site, izleme ettiği Türk kullanıcıların akıbet ayrımsız saatten aynı aya kadar neleri beğendiğini, kimleri konuştuğunu, kimleri strateji ettiğini, ne konuya şüphesiz aksülamel verdiğini o kadar kullanıcı dostu aynı tasarımla veriyor ki siteye bağımlı oldum. Sabık hafta onlara tıpkısı e-posta
atıp ellerindeki verileri benimle paylaşıp paylaşamayacaklarını sordum. Şimde
elimde twitturk isimli sitenin yaratıcıları RotaSoft firmasından irade ettiğim istatistiki bilgiler var ve şoktayım. Bakın bizlerin twitter verileri bittabi:

Twitturk ’e göre Twitter ’bile 100 binin az buçuk üzerinde Türk var

TÜRKİYE ’DEN, günde 180 bin hayat twitter.comsitesini musahabe etmekte ve bu
aynı hızlı hızlı artmakta. 1 sene öncesine büyüklüğünde bu sayı 20 bin dirilik civarlarındaymış. Bu
sayının 3 ’dahi 1 ’nin twitter kullanıcısı olduğu aritmetik edilmekte. Diğerleri ise aramamotorlarında yönlendirmeler ile gelmekteymiş. (Şüphesiz yaaa..  Nerede milyonlar?)

Twitturk, şu dakika 100 binden çok etken kullanıcıyı izleme etmekte

VERİTABANINA eklenen tweet sayısı 9milyona erişmiş. Türk kullanıcılar günde averaj 110 bin tweet atmaktaymış. Gündemin aheste olduğu günlerde bu nüsha oldukça artıyormuş. Şu anne kadar en çokça tweet atılmış aktarılma 190 bin tweet ’le Aşk-ıMemnu dizisinin yayınlandığı 24 Haziran haset ergin. Normal zamanlarda dakikada ortalama 100 tweet atılırken, dizinin yayınlandığı saatlerde dakikada atılmış tweet sayısı bin 600 ’nam üzerine intişar, artan trafiği karşılamak
için twitturk ilişik sunucular devreye sokmuş (Vayy be hangi Bihter aşkıymış bizdeki yahu).

Türkler sunma çok tweet ’i mesainin sonlarına akla yatkın atıyorlarmış

MESAİ saatleri ilerledikçe atılan tweet sayısı üstelik artmaktaymış. İşlerin iyice sıkıcılaştığı mesainin sonuç saatleri, 16:00-17:00 saatleri arası 14 bin tweet ’le sunma çokça tweet atılmış saatmiş. (Bu kavi şaşırtı olmadı, “Abi saat altı oluşmak bilmedi dur iki tweet atayım de ağzım tatlansın:)

Yeryüzü çok izlem edilen Türk, 62 bin takipçi ile Sertab Erener ’miş

SİYASETİN yer çalışkan ismi ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ’müş. 43 bin birey tarafından strateji edilen Abdullah Gül, fiyatlı saat kullandığı yönündeki haberleri ilk namına Twitter ’de “Fiyatlı saat kullanmayı sevmiyorum” tweet ’i ile yalanlamış ve Twitter ’dan marifet yalanlayan evvel Türk ihtişam adamı olarak tarihe esbak. (Diğer büyüklük büyüklerini dahi bekliyoruz)

“TAYYİP: ‘Kollarımı  açaydım bööle, gitme diyeydim ’ tweet ’i, 521 retweetle şu temel kadar genişlik çokça estetik tweet olmuş. Selçuk Yiğitlik ’in Baykal ’ın istifası için attığı bu tweet haftalarca twitturk. com ’de birinci olarak kalık ve o haftaki Penguen Dergisi ’nin kapağı mamul.

TWİTTURK aracılığıyla, Türkiye ’deki twitter dünyasının en deli dolu isimlerinin belirlendiği sıralamada Cüneyt Özdemir önceki sırada. Onu Gülben Ergen ve Ahmet Kağan strateji etmekteymiş. 4. sırada ise Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül bulunmaktaymış. Yer etkin isimler takipçi sayısı, tweet sayısı, retweet sayısı gibi bir nice etken göz önünde bulundurularak belirlenmekteymiş. Yani çok takipçi sayısı olması kendiliğinden namına etken yapmıyormuş. TWİTTURK, ODTÜ Teknokent merkezli RotaSoft Yazılım tarafından geliştirilmiş. Henüz önceki Etkili Mektup projesi ile Yol-D ’nin Bizim Mucitler yarışmasında Türkiye birincisi olan, ODTÜ Teknokent ’in YFYİ yarışmasında Tükiye birincisi olan ve uluslararası ödüller kazanmış olan genç kol bu hizmetiyle zatî beğenimi kazanmış durumda. Şirketin kurucuları ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu Münir Ercan, Furkan Ark ve Mustafa
Ayan‘mış. Hoşur kendilerini hakeza tıpkı kuma kavuşma alanı yarattıkları ve bunu tıpkısı mecraya dönüştürdükleri üzere kutluyorum.

Rahşan Gülşan /HABERTÜRK

Bir Cevap Yazın