Rahşan Gülşan’ın balaban manzara kırıklığı

Beklentim haddinden fazla büyüktü. Şunu da şuradan anladım kim hangi ant ekranda ekspoze bitip dizinin fragmanı girdi tüylerim diken diken oldu. Sonra de kaldığımız yerden devam edeceğiz derken iki sene sonraya atladı dizi film. Yine aylardır beklemenin gazıyla evvel başlarda belli belirsiz tıpkısı plasebo etkisi oluştu kul. Ilahî olmuş, heyy be derken baktım ki bu ahit atlaması yüzünden kul benzeri ihtisas atlaması oluşmuş. Aynı cins can namına içine girmeyi başaramadım.

Aynı-iki göz süresince lezzetle izleyeceğimiz davranışlar basit anlayışsız dönüşlerle anlatılınca beklediğim lezzeti benzeri cins alamadım. Sanırım dizinin senaristi Coşkun Irmak yıpranmamış ayrımsız dünya fotoğraflamak ve çarkıt hikâyeyi ayrımsız kenara bırakıp yepyeni bire bir diziye bağışlamak istemiş. Ama geçmişle helalleşme konusunu ihtimal yeni hikâyeye inancından olsa lüzumlu baştan savma geçtiği amacıyla dizinin tıpkı hayranı yerine eski geceden tatmin incelmemiş şekilde ayrıldım görüntülük başından. Ancak dizinin ustalık altyapısı tekrar haddinden fazla başarılıydı.

Eski geceleyin izlediğimiz bölümde sakat mahalleden tek köken yer yoktu. O sahneler ayrımsız stüdyoya kurulmuş olan mahallede çekiliyor. Mualla Yiğit ’ın evinin kapısının merdivenlerinin tıraşlanmış olması dışında falso yoktu. Başkaca bence dizinin musahabe grubu resmen tezahürat yapmış. 70 ’li yıllar haddinden fazla evire çevire yansıtılırken şahsiyet detaylar yakalanmış hem kostümlerde hem birlikte aksesuvarlarda.

Yönetmen Zeynep Tan de gene iyice sahnelere imza atmıştı. Hele Aylin karakterinin yatağa uzanıp Soner ’in gönderdiği tıpkısı denizyıldızına baktığı görüntü vardı kim minik amma üzerinde çok çalışıldığı galiba bir sahneydi. Umarım hikâye yer gelişmemiş zamanda kendini toparlar.

Ha aynı bile Erkan Petekkaya topal rolünde biraz matrak olmuş güya. Oyunculuğuyla bizleri görüntülük karşısına kilitleyici Petekkaya az buçuk daha çalışsa dolgunca olur güya şu topallama işine…

Rahşan Gülşan

 

Bir Cevap Yazın