Ramazanda uykuyu ikiye bölün!

Türkiye Gazetesi’nden Ziyneti Kocabıyık’ın haberine bakarak Ramazanda dallı güllü ve stressiz almak için aymazlık düzeninin aşkın bozulmaması gerektiğini söyleyen Üsküdar Üniversitesi Afiyet Hizmetleri Çığır Erdemli Okulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Önder Kuzu, “Kişilerin sahur ve iftar düzenini standart kuzuluk getirerek, beden sistemini sarsmaması, bölüm boyunca henüz hayat dolu olmasını sağlar” dedi.

ASIL GAFLET UYKUSU SAHURDAN SONRA

Ramazan ayında uykunun ikiye bölünmesi gerektiğini tabir fail Dr. Kuzu, “Sahuru kahvaltı kabil düşünüp, sahurdan önceki ve sahurdan sonra vücudun ihtiyacını karşılayacak sürelerde daldırmak gerekir. Bu süre herkese bakarak değişmekle gelişigüzel, uykumuzu kabul etmek için uykunun iki bölümünü pekâlâ uyumalıyız. Uykumuz NonREM ve REM adına iki kısımdır. Gecenin evvel bölümünde uyunan ve NonREM olarak adlandırılan bölümde vücudumuz dinlenir. Bu sebeple devrisi güne bedeniyle dinlenmiş yerine başlayabilmek üzere sahurdan önceki katiyetle sunu bir iki 1.5 saat dalmak gerekir” dedi.

Sabahları uyanmaya mail uyunan uykunun ise beyni dinlendirdiğini ve tazelediğini belirten Dr. Kuzu, “REM uykusu bizim günce zihnî performansımızı güçlendirir. Eğer sahurdan sonra yatmazsak REM evresini yeteri büyüklüğünde uyuyamamış oluruz. Bu birlikte bize sabahları şaşkın ve dinlenmemiş şekilde uyanış, günlük aktivitelerimizde enerji azlığı, gönülsüzlük, dikkat eksikliği ve unutkanlık, gündüz uyuklaması kendisine yansır” diye niteleyerek konuştu.

SAHURDA YENEN TIPKISI KASE YOĞURT SUNTURLU UYUTUR

Sahurda yeniden uykuya dalmanızı zorlaştırmamak için ağır sıklet yemekler yemeyin. Sizi tok tutaç süt, yumurta, peynir, tavuk ağırlıklı ayrimsiz sofra kurun. Gün süresince susamayı engel olmak üzere mümkünse tuzsuz katık tüketin. Sahur sonrasında uykuya henüz rahat dalabilmek için banko benzeri kâse yoğurt yiyin.

Sahurdan önce 1.5 saat uyuyun

Sahura kalkıldığı üzere sabah uyanış saatinin fazla değiştirilmemesi gerektiğini belirten Dr. Önder Kuzu, dalgı düzeninin bozulmaması için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:
> Şeb uykuya birlikte tıpkı saatte geçmeye ilgi izah etmek gerekir. Sahurdan önce 1.5 saat uyuyun.
> Bölüm içerisinde ne büyüklüğünde uykulu evet dahi uykusuz olduğunuz yatma ve kalkma saatinizi etkilemesin.
> Oruç zımnında sizin üzere normal olan süreden henüz aşkın uyumayın veya uyumaya çalışmayın.
> Yatak odanızın sessiz ve kaka olmasını sağlayın, ısısını şen edeceğiniz şekilde ayarlayın. Yatağınızda monitör seyretmeyin, betik okumayın.
> İftarda haddinden fazla fazla ve ağır sıklet yemekler yememeye özen gösterin aşındırmak yeme sürenizi uzatın, çokça çabuk aşındırmak yemeyin.
> İftardan sonradan kahve, fazlaca çay, çikolata ve kolalanmış içecekleri tüketmemeye çalışın.
> Iftar Vakti sonrası muhakkak hafif bire bir egzersiz; örneğin yol yapmaya özen gösterin.
> Sahurda yeniden uykuya dalmanızı engelleyecek şekilde kısık yemekler yemeyin. Sizi tok tutak benzen, testis, peynir, tavuk ağırlıklı ayrimsiz büzük kurun. Ahit içinde susamayı çalmak amacıyla mümkünse tuzsuz ayran tüketin. Sahur sonrasında uykuya daha abat dalabilmek için mutlak tipkisi kâse yoğurt yiyin. 

Bir Cevap Yazın