Rating canavarının gadrine uğrayacaklar mı?

Televizyonlarda ‘erdemli sezon ’ başlayalı bire bir hafta oldu. Görünen o ki, Başvekil Erdoğan ’ın deyimiyle “Türkiye ’ye teğet sabık” küresel krizden sonraları sıra ücretlerinde ve sayısında indirime giden monitör kanallarının lokomotifi yine evcil diziler oldu.

Yol D, ATV, Show TV, Film Yıldızı TV, FOX ve TRT 1 ’dahi yaz başında tatile çıkan diziler birer birer sezona “Selam” dedi. 

Kanallar, yaz başında biten iddialı dizilerin yerine yıpranmamış iddialı dizilerini yayına soktu.

EN ÇOK SERI ATV ’BILE

Yeni işaret döneminde arz şişman yatırım ve akın işleyen yol ATV oldu. Kanal, yeni nişane dönemine tekmil 12 diziyle girdi. Sabık sezonun iddialı dizileri ‘Öncesizlik ’, ‘Adanalı ’, ‘Gönülçelen ’, ‘Amor Bire Bir Hayal ’, ‘Kapalıçarşı ’, ‘Amor ve Ceza ’ ve ‘Unutulmaz ’ kaldıkları yerden “Devam” dedi. ATV, yıpranmamış mevsim için hazırladığı dizilerden önceki ‘Zevalsiz Terane ’yı ekrana getirdi, son adına üstelik ‘Kılıç Günü ’cıbıldak… Kanalın gözde transferi ‘Kurtlar Vadisi Pusu ’ ise ferda seyircilerine “Nerede kalmıştık?” diyecek. ATV ’nin yedi sene bilahare yaz ortasında yeniden hayata geçirdiği ‘Çocuklar Duymasın ’ ile ‘yaz dizisi ’ olarak başlattığı ‘Yahşi Hava ’ bereketli iş yapınca hat, onu dahi devam ettirme kararı aldı. Bildiğim kadarıyla birkaç dizi henüz var ATV ’nin ‘ihtiyat kulübesi ’nde beklettiği. 

YOL D ’DA 11 SEKANS

Son yıllarda reytingte yalınlık uzaklık birinci olan Yol D, yıpranmamış iz dönemine üçü eskimemiş gelmek üzere 11 diziyle başladı. Geçek, ‘Eğin Sokaklar ’, ‘Varaka Dökümü ’, ‘Hanımın Çiftliği ’, ‘Kavak Yelleri ’, ‘Zamk Ağacı Durağı ’, ‘Epey Ot ’ ve ‘Degaje Eş ’den oluşan portföyüne önceki ‘Kanıt ’ı, sonradan ‘Anca Tıpkı Beğenilir Ahit Ki ’yi, arkası sıra dahi ‘Fatmagül ’ad Suçu Ne? ’yi kattı. Kanal D ’nin bakir dizilerinden geriye bire bir ‘Türkan ’ kaldı. Rahmetlik Prof. Dr. Türkan Saylan ’ın hayatını   ekrana taşıyacak sıra ferda seyirciyle   buluşacak.

FOX ’TA 8, STAR TV ’BIRLIKTE 5 KOL

Dizi Film tutturma konusunda dava kıvrak iki kanaldan biri FOX. Kanalın ‘Peş Sıradakiler ’den başka aktarılma birincisi olan dizisi bulunmayan. O yüzden yol yönetimi ‘Üst Sıradakiler ’in içinden ‘Sarıklı Kemal ’ adında benzeri paradigma daha çıkardı. ‘Üst Sıradakiler ’ ile veriş akşamını ‘Kül Seyirciler ’ grubunda seçkin hafta iyi reyting yakalayan kanalın amacı cumartesi günleri bile tıpkı başarıya ‘Eksiksizlik Sarıklı ’le yankılanmak.

FOX, sabık sezonun dizileri ‘Saygınlık ’, ‘Unutma Beni ’ ve ‘Bahir Yıldızı ’ arasına ‘Düzlük Gök Amor ’, ‘Şiddetli Bıçak ’ ve ‘Çakıl Taşı Taşları ’ kadar bakir dizileri dahi kattı, ama elan hiçbirinden beklediği reytingi bulamadı. FOX kabil dizi film konusunda bedbaht Film Yıldızı TV ’nin ekranında bu mevsim yalnız beş seri olacak. Bu diziler; ‘Umut Yolcuları ’, ‘Dürüye ’nin Güğümleri ’, ‘Hasis Kadınlar ’,  ‘Yoğurt Çiçeği ’ ve ‘Behzat Ç. ’

SHOW TV ’DA 5 ARTI 2

Yeni kitap döneminde Show TV ’da yemeden içmeden benzeri sıra var sabık sezondan mütezayit. O de; ‘Türk Malı ’… Show TV ’nin sair dizilerinin ıcığı cıcığı yeni. Kanalın yıpranmamış nişane döneminde ekrana getirdiği önce yıpranmamış seri ‘Lale Devri ’ oldu. Show TV onun arkası sıra da gün komedisi ‘Deli Saraylı ’yı ekrana getirdi. Show TV ’nin kip geçenlerde ekrana getireceği diğer diziler ise şunlar: ‘Karadağlar ’, ‘Ilk Vatan ’ ve ‘Koca Asır ’… Show TV, dönüp dönüp bozuk bölümlerini yayınladığı ‘Etibba ’ dizisinin kullanılmamış bölümlerini çekmeye değişmeyen verdi. Hafta sonlarını ‘Var Mısın Bulunmayan Musun? ’la geçirmeyi planlayan Show TV, Medyapım ’ın çekeceği ‘Doktorlar ’ın bakir bölümlerini ocaktan itibaren ekrana getirecek.

TRT 1, REYTİNGTE YOK, AMMA SAF YARIŞINDA VAR

TRT 1 aşina, reytingi ölçülen kanallar arasında değil. Fakat buna rağmen TRT yönetimi ekrana getirdiği dizilerle reyting pastasından henüz aşkın nasip kapmanın peşinde. TRT 1 ’da güzeşte sezondan mütezayit ‘Sakarya Fırat ’, ‘Iletilen Başbuğ ’ ve edebiyat başlattığı ‘Elde Var Hayat ’ bu sezonda dahi devam edecek. TRT 1, bakir dizileri ‘Halil İbrahim Sofrası ’, ‘Yerden Faziletli ’ ve ‘Küstüm Çiçeği ’ ile “Dizi yarışında ben da varım” diyecek. TRT 1 amacıyla çekilecek benzeri sıra henüz var; ‘Bağlılaşım Bağlayınca ’… Kameraman ve aktör Mahmut Hekimoğlu ’nun başrolü Fatma  Girik ’le paylaşacağı bu paradigma de yakında seyirciyle buluşacak. Reytingi ölçülen, ama kol konusunda iddialı sıfır Samanyolu ve        Biçim 7 ’yi hesaba katmadan ortaya sâdır rakam, bu eser dönemine bile dizilerin damgasını vuracağının göstergesi. Şimdi monitör dünyasında yanıtı arz çok nikbet edilen soru şu: Acaba 50 diziden hangileri ‘reyting canavarı ’na yenilmeden sezonu tamamlayabilecek?

Ali Eyüboğlu

Bir Cevap Yazın