Recep Açkıcı yazdı

KENDİNİ SAVUNMANIN DAHI BIR HAYSİYETİ VARDIR…

İnsanlar sorumluluk yapabilir. Atlaya Zıplaya yahut isteksiz bilinçli veya şuursuz amma hatayı kabullenmenin ve âdem olmanın birlikte tipkisi haysiyeti ve ona yakışan ayrimsiz davranışı vardır bu hayatta.

Demin bu yazımda tek haddim olmayarak benden yaşça çok iri olan ayni ağabeye haysiyetli tipki duruşun elbet olduğunu anımsatmak istiyorum.

Zira tığ magazinciler, yazdığımız köşeler yaptığımız haberlerle arada bir birilerini şöhrete kavuştururken kimi zaman bile sorumsuzca yazılarımız sebebiyle insanların kamu düzenlerini ve topluluk olduğu duruşlarını bir anda hiç hak etmediği halde yerle tipki edebiliyoruz.

Habercilikten, gazetecilikten evvel adam olmaktır hayatta evleviyet. Bu magazincisi, ekonomicisi, istihbarat yahut sedir muhabiri olsun hangi olursa olsun eş olmaktır gazeteciliğin de başlangıcı.

Olur, yıllardır bu mesleğin ekmeğini yiyici, tozunu yutan kendine bakarak hep doğruları yazan yaşama koca mıdır sizce?

Bence bu işi eş kadar beğenmek, benim işim kamuoyunu bilgilendirmek, aldığım istihbaratı yapmak, tek kimsenin yazamadığını yazmaktan beğenilen. Bunun cümle karşılığı dahi, kayırıcı kabil gazetecilik yapmaktır.

Bir arasaydın kardeş tipkisi sorsaydın, ben o yazıyı kendim amacıyla yazmıştım. O, A.I. sen değilsin benim diyebilecek büyüklüğünde pişkin ve haysiyetsiz koyulmak, gazetecilik midir?

Gepegencecik ayni kızın ailesine karşı, arkadaşlarına cebin hangi kadar âdeta bire bir duruma düştüğünü tek düşündün mü? Sen ne büyüklüğünde şahsiyetsiz tipkisi adamsın kim, çökelge attığın iki delikanlıdan biri Beyazıt Öztürk biri bile Acun Ilıcalı ve şimdi bugün dahi kalkmış neler yazıyorsun, kıvırıyorsun ama onda birlikte bir şahsiyetin bulunmayan.

Habercinin haberi yapılmaz derler. Evet, tığ bildiklerimizi yazmaya kalksak acep bu gazeteci ağabeyimiz sokağa çıkabilir mi?

Bu ağabeyimiz, eksantrik kızlarımıza denk olsun diyerek yazmış? Tamam, tığ da kat sayı olsun diyerek taciz ettiği yahut cebren alay malay olmaya çalıştığı, camiaya başlamak isteyen kızlarımıza neler yaptığını ve zahir yıldırma ettiğini, hepten o kız deşifre olmasın diyerek kimsenin yazamadıklarını yazmalı mıyız?

Bir sorumluluk daha olacak… Yazısında sakat ağabeylerimizden, merhum ağabeylerimizden bahsetmiş. Şunu söylemeden geçemeyeceğim, bari o rahmetli ağabeylerimiz kabil sen da yaşarken onurlu ve vakur olsaydın?

Tipki de kendisini eleştiren ve yanlışını yüzüne vuran arkadaşlarım için bedavacı, rüşvetçi yazmış. Tamam, doğrudur. Zira hep karşısındakini kendi üzere bilir. Bütün senin, kimlere neler ödettiğini, kimlere senetlerini geçiştirdiği üzere neler yazdığını biliyor. Sen bu işi alelade hak etsen, sen âdeta helal kazansan, karşındakini kendin gibi görürsün. Senin kuşkusuz kazandığın mahsus ve ayni dahi utanmadan yazmış, patronlarım bana bu yüzden maaş veriyor diye niteleyerek. Filhakika o patronlarına de şavullamak lazım, sizin paraya ihtiyacınız bulunmayan, sizin tipkisi duruşunuz var, hem servet veriyorsunuz hem da sizin duruşunuzu bu büyüklüğünde zedeleyen tipkisi şahsiyeti hala gazetenizde bozukluk tutuyorsunuz diye?

Peki, kendini savunmanın birlikte tipki haysiyeti var sayın köşe yazarı. Mademki altından kalkamayacağın tipki şey yazdın, eş kabil kusur dile, onun keşke hakkını ver birlikte seni alkışlayalım. Yazılarında kıvırırken özen deri, bu mesleğin zarfında sıfır okurların belki bu kıvırmanı kayran ama bizler yemeyiz. Sebep biliyor musun, senin filhakika ayni adam olmadığını, ayrimsiz duruşun olmadığını, bu mesleğe önce başladığımız devir bize ders namına veriliyor. Hocalarımız şunu dedi bize, bu meslekte olun amma onun kabil sakın olmayın. Senin bu meslekteki duruşun, ilk derse yansımış durumda. Tamam, bence bundan kurum duymalısın. Zira sen çekimli tipki eş olsan, adam kadar tipki âdem olsan… Neyse elhak mecmu camia, senin ne olduğunu biliyor. Ben şimdi bu yazımı seçkin yerde yayınlanması amacıyla mücadele edeceğim. Senin hangi olduğunu tamlık okurların ve patronun görsün diyerek.

Şimdi ego bunu yazdım, senin tavuğuna kış dedim diyerek beni da avantacı üste rüşvetçi diyerek ilan edersin. Zira bu senin alışkanlığın. İspatlamadan sakın yemeni, sana biricik tavsiyem bu. Çünkü Recep Açkıcı, adi çok sert bir kayaç. 36 senedir hiç çiğ yemedi tehlikesiz ol, senin kabil karnı ağrısın.

Recep Çilingir / mgdmagazin

Bir Cevap Yazın