Recep Aktuğ’dan yeni albüm: ‘Özür Dilerim’

DUYGULARIN ADAMI RECEP AKTUĞ ’DAN KULLANILMAMIŞ RESIMLIK: “ BOZUKLUK DİLERİM ”…

İzmir Çeşme’de doğdu. Geçmiş ve itidalli eğitimini İzmir’bile tamamladı. Liseye devam ettiği 1973 yılında Küçük Asya Popüler tarzında müzik yaptığı Gelenek ünlü bire bir grubu vardı. Önce hevesli çalışmasını bile bu grupla İzmir Mogambo Şeb Klubü’nde yaptı.

1974 yılında Şişli Panel Bilgiler Y.O’nda okurken Grup Stüdyo ünlü aynı gruba katıldı. Panel Bilgiler’da dört sene okuduktan sonradan TM Mehabet Konservatuarı’na kaydoldu. Eğitimi boyunca pazarlamacılık, grafikerlik kabilinden işlerde bile çalıştıktan sonra arkadaşı Tufan Aksoy tarafından Kısık Emeç yönetiminde Hürriyet Magazin bölümü Hafta Sonu Gazetesi’nde muhabir namına çalışmaya başladı.

Muhabirlik yaptığı aynı buçuk yılın arkası sıra Şat Imal’birlikte kombinezon bölümüne girdi. Antalya, Anamur Girne, Akşehir festivallerinin yönetiminde çalıştı. Festivallerin bitişiyle Şat Yapım’ın bile ticari hayatı serencam bulunca, Recep Aktuğ, Baha Boduroğlu, Ertuğrul Çayıroğlu ve Tuğrul Karataş ile birlikte Günahsız Imal ünlü aynı şeriklik kurdu. Şirketin geçmiş sanatçısı Sezen Aksu, önce ürünü da Kaybolan Yıllar’dı. Bu çalışmayı Türkiye’birlikte fenomen haline gelen “Diskotek Göz” izleme etti. Ancak bu birliktelik bile çok mufassal sürmedi. Recep Aktuğ, 1976 yılında Türkiye’nin önce eşlik şöhretli grubu olan Güdük Numara Sanlı Grubu’nu kurdu.

Kısa Dümen önceki akşam çalışmasını Ayten Alpman ile Sheraton otelinde yaptı. 1978 yılında Antalya Değerli Portakal Nağme yarışmasına iki beste ile katılan Aktuğ ikincilik ve yedincilik ödülü kazandı. Ayrımsız yıl Ajda Pekkan ile yeniden Süper Show Sezen Katarakt Caddebostan Maksim gazinosunda çalışmaya başladı. 1979 yılında Cantekin ile Eurovision’a katıldı, 1981 yılında Giden Gençliğe ve Canım adlı şarkılarıyla ilk kırkbeşliğini çıkardı.

1983 yılında Buğra Uğur’un bestesi ile Eurovision Türkiye birincisi namına Kırıcı Alp ile Almanya’de Türkiye’yi düzen etti.

Birçok bestesi ve nağme sözü mütenevvi sanatçılar vasıtasıyla seslendirilen Aktuğ; birçok reklam filminde ve dizide de rol aldı. Aşkı Memnu dizisi ile yıldızı parladı.

Recep Aktuğ’un Istinas Bana, Siyah Gül, Sürmek ve Hatırat ünlü albümleri bulunmakta.

Aranjesini Norayr Demirci ’nin yapmış olduğu, “365 Aktarılma“ ve “Etme Bulma Dünyası“ adlı iki eserini resimlik öncesinde sevenleriyle paylaşan Recep Aktuğ ’un, “Özür Dilerim“ ünlü sonuç albümü Eflatun Çalgı Aleti etiketiyle Eylül 2015 ’dahi cemi çalgı marketlerde yerini alacaktır.

Bir Cevap Yazın