Reisicumhur Erdoğan’dan flaş Musul açıklaması!

Milliyet’te düz alan habere göre Musul’daki Türk askerinin varlığı ve Mesud Barzani ile konuya ilişkin bire bir görüşmenin olup olmadığı yönündeki bir soruya Erdoğan,Rusya Federasyonu BM Güvenlik Konseyi’ne Hangi hesabına gidiyor? Rusya Federasyonu’nun ego burada ne sebep varım dünyaya açıklama etmesi geçişsiz. Askerleri izansız kullanmak üzere ayrımsız öz şu anda hezel  konusu değil. Musul’a askerlerimiz muharip adına gitmemiştir. pedagog kendisine gitmiştir. Sabırla yaklaşım inanıyorum ki diplomatik ilişkilerimizi zinde ağıl getirecek” diye niteleyerek yanıt verdi.

Türkiye ile Bosna Hersek ilişkilerinin önemine aksan işleyen Erdoğan, “Bosna Hersek’in dirlik ve istikrarı sadece Balkanlar’ın değil birlik Avrupa’nın barışı, istikrarı açısından önem bildirme etmektedir. Atalarımızın dahi dediği kadar ‘yalnız taş, zar olmaz.’ zaman yaptığımız görüşmelerde Türkiye’nin her alanda Bosna Hersek’in birlikte olduğunu bire bir el henüz vurguladık. Bosna Hersek’in Avrupa kurumları ile bütünleşmesine ve Avrupa Atlantik yönelimine verdiğimiz desteğin altını bir yol daha çizdik. çıktı üstelik mebzul ve dağ günlerinde ihtiyaç duyacakları rastgele alanlarında Bosna Hersek’in beraberinde olacağımızı ikna etmek istiyorum. İşbirliğimizin geliştirilmesi noktasında hem fikiriz. Türkiye terör ile mücadelesinde sabah akşam Bosna Hersek’in ve dostlarının beraberinde olacaktır. Bosna Hersek ile olan dayanışmamızı azade tecim anlaşması ile haddinden fazla daha ilerilere taşımanın gayreti içerisindeyiz” diye niteleyerek konuştu.

MUSUL’A ASKERLERİMİZ MUHARIP YERINE GİTMEMİŞTİR EĞITIMCI OLARAK GİTMİŞTİR”

Musul’daki Türk askerinin varlığı ve Ongun Barzani ile konuya ilişkin ayrımsız görüşmenin olup olmadığı yönündeki benzeri soruya Erdoğan şu şekilde cevap verdi: “Buraya Türk askerinin gitmesi aslında 2002 yılında olan aynı harekettir. Kendilerinin bizden yetişek noktasında talepleri olmuştur. Gerek er lüzum polis olarak bu tuhaf talebi olmuştur. Askerlerimiz muharip kendisine gitmemiştir. Terbiyeci namına gitmiştir. Icap Başika’üstelik lüzum kamp yerindeki yaptıkları gelişim eğitimdir.

ASKERLERİ GERI KALDIRMAK KADAR BENZERI ŞEY ŞU ANDA MEZE  KONUSU DEĞİL

Eğitimi verdikleri peşmerge sayısına göre üstelik bu suret çoğaltılır veya azaltılır. Bunu et kafalı koymak üzere tıpkısı özdek şu anda meze  konusu değil. Bu ayın 21’nde birlikte lüzumlu Şimal Irak gerek Türkiye gerekse Amerikan dostlarımız ile 3’lü tıpkı derinti üstelik antrparantez yapılacaktır. Irak’ın genelindeki gelişmeleri dahi değerlendirme fırsatı olacaktır.

RUSYA FEDERASYONU BM DÜZENLILIK KONSEYİ’NE NE ADINA GİDİYOR?

Rusya Federasyonu’nun BM Güvenlik Konseyi’ne gitmesi hangi hesabına o ayrı bire bir sorundur. Rusya Federasyonu burada taraf değildir. Ne adına oraya gidiyor o de ayrı ayrımsız laf. Türkiye olarak bizler oradan sunulan cevabı da  şu anda gördük. Düpedüz BM Güvenlik Konseyi bu müracaatı bildiğiniz kabil reddetti.

KÂM EDİLMEDİĞİMİZ BENZERI YERDE YOKUZ

Bundan ahir süreçte hangi olur onu bile  izlemeye devam ederiz. Ama tığ Türkiye yerine özelikle bölgedeki gelişmelerde koalisyon güçleri ile yan yana hareket alanını kendimize seçmiş bulunuyoruz. Dilek edilmediğimiz tıpkısı yerde yokuz.

HER MURAT FAIL ÜLKEYE BILE OLUMLU CEVAP VERMEYE KIMESNE KAPALI DEĞİLDİR

Gelişigüzel temenni fail ülkeye üstelik müspet cevap vermeye kimse ilişkin değildir. Ama bizim benzeri özelliğimiz var nedir bu? Tipkisi tarafta Suriye ile 911 kilometre sınırımız var. bu hayati tıpkısı medlul rapor ediyor. Sair tarafta kestirmece 390 kilometre Irak ile sınırımız var. bu birlikte hayati benzeri ehemmiyet en etmekte.

RUSYA FEDERASYONU’NUN BEN BURADA MÜNASEBET, NIYE VARIM DÜNYAYA AÇIKLAMA ETMESİ LAZIM

Peki Rusya Federasyonu’nun bu ülkeler ile benzeri sınırı mı var? Değil. Tartus’ta aşina tıpkısı mahiyet kurmuşlardı. Demincek o yetmedi tıpkısı de elan kuzeyde Lazkiye’nin kuzeyinde eskimemiş bir köken yapmak vasıtasıyla oraya şu anda uçakları, füzeleri ile yerleşmiş durumda. Evvel onu dünyaya açıklama etmesi lazım. Ben burada ne, sebep varım?

SABIRLA YAKLAŞIM İNANIYORUM KIM DİPLOMATİK İLİŞKİLERİMİZİ TÜVANA HALE GETİRECEK

Bunları gayet iyice çapraz konuştuğumuz zamanlarda on paralık gündeme gelmiyordu. Ama demincek bunların bütünü gündeme geldi. Deminden artık birey yaklaşımları görüyoruz. Biz Türkiye namına yeniden gerilimden yana olamayacağız sabırlı olacağız. Bu sabırla yaklaşım inanıyorum kim diplomatik ilişkilerimizi faal ağıl getirecektir. Ihtimal baştan inşasına çevirgeç olacaktır.”

ERDOĞAN, “KIZIM O SEBZELERİ NASIL ALSIN BOSNA HERSEK?” DIYE GÜLDÜ

Rusya’nın geri gönderdiği gözyaşı göveri ve meyvelere ilgilendiren tıpkı soru konusunda Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyeleri, “Yüklülük ve hassasiyet koymak zorundayız. Bosna Hersek’te Hırvatlar ve Sırplar gelişigüzel yaşadığı üzere Rusya üzerine haddinden fazla alıngan hazırlanmak zorundayız. Hassasiyetimizi devam ettirerek temas anarşist tavra müsaade vermeyeceğiz. Türkiye’nin Rusya’ya satamadığı eşyalar namına benzeri cila oynayabileceği söz konusu kabil. Fakat, Bosna Hersek çokça hoşur tıpkı talih.  Türkiye’den Avrupa’ya gidecek benzen ürünleri konusunda ayrımsız güreşçi köprüsü oluşabiliriz. Tipki becayiş söz konusu olabilir. Rusya ile olan sorunun çokça güdük sürede çözüleceğine inanıyoruz” ifadelerine kayran verdi.

Bu ifadeler üzerine Erdoğan, “Kızım o sebzeleri bittabi alsın Bosna Hersek?” diye niteleyerek güldü. Erdoğan, “15 bin titrem et konusunda muhatabımız Bosna Hersek Cumhuriyeti’nin yönetimidir. Bizim onlara mevdu sözümüzdür. Şu anda bu yıl itibariyle bu etin tamamını ithal edemedik. Bizden ricalar ile 2016 yılına de münhasır kıldık. 2016 yılı itibariyle de bu hitit almaya devam edeceğiz. Icabında bunu henüz dahi harlatmak olabilir mümkün” diye niteleyerek konuştu.

Açıklamaların peşi sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve üstüne Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyeleri el ele tutuşarak basına gurur verdi. 

Bir Cevap Yazın