Reisicumhur Erdoğan’dan hodri kayran!

Milliyet’te yer alan habere bakarak Erdoğan “Eğer Rusya Türkiye DEAŞ’ten petrol alıyor iddiaları amacıyla ‘Eğer tanıtlama edemez ise Putin birlikte o makamda durmasın” dedi.

Işte Erdoğan’ın konuşmasında o bölümler

“Türkiye olarak bittabi Balkanlara, Kafkaslara, Akdeniz havzasına, Irak’a bigane kalmamız bahis konusu olmaz ise Suriye’üstelik yaşananları üstelik kesinlikle bulunmayan sayamayız. Işte onun amacıyla diyorum Rusya, Suriye’da hangi arıyor? Onun için diyorum efendim sanki; ‘Birleşmiş Milletler’in kendilerine verdiği hakeza bire bir mezuniyet var’. Güya o mezuniyet; ‘Şayet o ülkenin yönetimi nida ederse gidilirmiş’. Oraya gitmek mecburiyetinde değilsiniz, 380 bin insanı öldüren acımasız Esed’in davetine icabet girmek mecburiyetinde değilsiniz. O başka yasal bir yönetimdir, yasal değildir bunu eksiltmek durumundasınız, bunu ben sayın Putin’in kendisiyle çok konuştum.

Esed yönetimi ülkenin yüzdelik 14’üne hakim. Bizim üzere Suriyetdeki meşru muhatap Suriye rejimi değil Suriye halkıdır. Onları mandepsi eden üstelik ölçülü muhaliflerdir.

DEAŞ rejimden beslenmektedir. Rusya’da akıbet zamanlarda  aynı moda var “Türkiye DEAŞ’tan yer yağı alıyor.” iddiası. Buna kendilerini dahi inandırıyorlar.

Türkiye’nin DEAŞ’ten yer yağı aldığı iddasını ispat etmek zorundadır.

Bizim petrol aldığımız yerler bellidir.

“PUTİN TANIT EDEMEZ İSE O MAKAMDA DURMASIN”

Alelhusus alelhusus ailemi bu işe kritik etmek, o bu işin çok bile aktöresel sıfır tıpkısı yanıdır kim bunu elan ilk İran televizyonları yaptı. İran Oran Başkanı ile bunu konuştum, dedim ki ‘Bak siz çokça iri tıpkı yanlışın içindesiniz, eğer bu hakeza bitmeme ederse bunun karşısı çokça yavaş peki, bedelini siz İran kendisine çok kırıcı ödersiniz’. On dönüş falan sürdü, elan sonraları sitelerinden bunu kaldırdılar. Niçin? Çünkü bühtan, yalan, imtina üzerine oturmuş sistemler bu işi daha çok kullanıyor.

Aynı şeyi İran de yaptı. Bu hakeza bitmeme ederse bunun bedelini İran olarak kilolu ödersiniz dedim. Sonradan sitelerinden kaldırdılar.

Bu iddiayı belgelerle ispat etsin ego bu makamda durmam ama tersi da var tanıt edemez ise kendisi o makamda durabilecek mi. Putin bile o makamı metrukiyet etsin

Biz Suriye’deki halkla aynı coğrafyada yaşamaya bitmeme edeceğiz. Erte herşey sona erdiğinde oradaki kardeşlerimizin karşısına alnımız dürüst çıkacağız.

SOKULU MEHMET GÖSTERIŞLI GÖNDERMESİ

Suriye ile ilişkin düşün farklılığımız olan ülkelere karşı özel tıpkısı husumetimiz yoktur. bununla birlikte irade  haklarımızla ilgili hassasiyetimizden bildirme bayağı aynı ödünleme vermemizi üstelik kimesne  bizden beklemesin. Bu budun açgözlü kalır, açıkta kalır ama asla istiklalinden  vazgeçmez. Sokullu Mehmet Rabitali, İnebahtı Savaşı ile ilgili, ‘Biz Kıbrıs’ı almakla sizin kolunuzu kestik, sizse İnebahtı’nda bizim sakalımızı traş ettiniz’ diyor. Kesilen dal adına gelmez amma kesilen sakal henüz mebzul adına baştan kazanç. Türkiye, bugün de namına dost olanlara kazandıran, muhasamat besleyenlere kaybettiren aynı konumdadır.”

Bir Cevap Yazın