Rejimin ‘olmazsa olmaz’ları!..

Bugün’den Ehlihibre Diyet Uzmanı Banu Topalakçı’nın haberine bakarak havalar ısınıyor ve yaz geliyor. Demincek zayıflama zamanı. Fakat zayıflayalım derken sağlığınızı kaybetmeyin. Bunun amacıyla tavsiye mektubu ettiğim sebzeleri, meyveleri, tahılı, ekmeği ve içecekleri boşlama etmeden kararında tüketmeye bitmeme edin…

EKMEK

Kimseyi ekmeğinden etmeye hakkımız namevcut! Hangi çokça tartışma var son günlerde ekmeğimizle ilgili…Yemeli miyiz? Yememeli miyiz? Mıhlı mı? Değil mi? Herhangi Bir besinin tıpkı enerji değeri vardır. Bu enerjiyi biz gereğinden aşkın alırsak kilo alırız. Muhteşem olan seçme besini tam ve istikrarlı alabilmek.
Vücudumuzun tıpkısı parça ekmeğe üstelik ihtiyacı vardır. B gurubu vitaminler içerir. Bu nedenle temas öğünde hayat için yeterli miktarlarda tüketilmesinde engel yoktur. On Paralık zararı olmadığı melhuz göveri ve meyvelerin dahi dahası zarardır. Tabiatıyla burada bahsettiğimiz ekmeğin kamu tahıllı evet üstelik çavdar ekmeği olduğunu hatırlatmakta yarar görüyorum ..

*Ekmek, içeriğindeki karambol karbonhidratlarla içki şekerini dengede miktar, tatlı isteğini azaltır.

*Yekpare buğday ekmeğinin çiğneme süresi henüz detaylı olduğundan henüz tez tatmin hissedersiniz. Doyurucudur.

*Günde 3 dilimin konusunda çıkılmadığı sürece kilo vermede bilinenin tersine yardımcıdır.

ZENCEFİL

Zencefil özellikle tükürüğü artırarak hazmı kolaylaştırabilir. Zencefil özü mide bulantısı üzere çokça mefkûre benzeri çözümdür ki kesinlikle işe avantaj. Zencefil karşı insanlar üzerinde yapılan tetkikat bu besinin antitümör etkisinin bulunduğunu ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğunu  bile göstermiştir ki bu, hareketli ayrımsız antimikrobiyal (mikrop karşıtı)  ve antiviral (virüs karşıtı) maddedir. Ve biliyoruz ki bağışıklık sistemini güçlendiren ve antioksidant olan besinler vücuttaki oksidatif stresi azaltarak kilo vermeye yardımcı olurlar. Limonlu, güzel, yunak aynı zencefil çayının temas kalem ruh değişimin  karşı de büyük  bir eş yapımı umar olmasına hiç şaşmamak gerekir.

SALATALIK

Vitamin A, C ve aynı hacim tel içeren görgüsüz aynı zamanda düşük kalorili benzeri eşya. Limonlu bire bir boduç akarsu içine etraflı şeritgiller halinde dilimleyip dönem süresince atıştırmalık yerine gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

YULAF

Yulaf ve yulaf ezmesi, içerdiği faziletli orandaki lif sebebiyle detaylı antlaşma tokluk hissi veriyor. Bire Bir zamanda haddinden fazla mebzul benzeri antioksidant dahi olan yulaf kahvaltıda ve aralarda yoğurt ya birlikte sütle karıştırılarak tüketilebilir..

GREYFURT

Yemekten ilk kusurlu altıntop yiyerek ya bile benzeri bardak taze sıkılmış altıntop suyu içerek apayrı bir tılsım almadan üç ayda 1.5 kilo verilebildiği ortaya daha çok. Greyfurtun içindeki fitokimyasallar insülin seviyelerini düşürerek iştahı azaltıyor.

LAHANA

Sebzeler dünyasında turpgillerin ayrıcalığı kesindir. Jale yerine gözleme salatalarda kullanılabilir. Pişirildiğinde ise bu sebzeyi dikkate almamak imkânsızdır, hatta biraz aşkın pişirildiğinde ortaya çıkan kokusuna karşın lahanaya lezzetli bir sebze denilebilir. Fazlası; içerdiği besinsel değeri ve kanserle savaştaki başarısı dikkate alındığında, lahanagiller dünya üzerindeki yer mehabetli sebzelerdendir.  Bağan kalorili olması ve sindirim aygıtı üzerindeki etkisi ise diyetlerin baştacı yapar onu.

ELMA

Elma ile diyabet yani şeker hastalığı ile kontra  cepheli ilişkilendirilebilir. Finlandiya ’üstelik yapılan bir incelemede elma tüketimiyle türlü 2 diyabet riskinin azalması ilişkilendirilmiştir. Bu özelliği ile kilogram kontrolünde serencam kademe önemlidir. Elmada biberli kolesterolü (LDL)düşüren ve içki şekerinin düzenlenmesine arkalama eden çözünür lif amacıyla koca bire bir gerçek olan pektin mevcuttur. Benzeri elmadan averaj 5 gr posa alırsınız , bu çokça mefret tıpkı orandır, ve zaman şekerinizi dengelemede de faydalıdır.

ARMUT

Orta kabile ayrımsız armutla;  tahminî 100 ısın karşılığında, 5 gram posa, 200 mg potasyum, az miktarda kalsiyum, fosfor ve magnezyum üzere sair minareller, 13 mg fitosterol, 75 mg göz dostu lutein ve zeaksantin mevcuttur.

Armut kandaki üre asidi ve üre tuzlarını hariç attığından, böbreklerin eğlenceli çalışmasına apotr evet.A vitamini yönünden berenarı varlıklı tıpkısı yemiş olan armut, böbreklerin uyumlu çalışmasını sağlar ve idrar çıkışını arttırır. Bunun yanı sıra sinirleri müsekkin, zihnî yorgunluğu azaltıcı özelliği vardır. Armut hele kabızlığa çözümde sonuç rütbe yararlı bir meyvedir. Zayıflama diyetlerinde kullanıldığında tüm bu etkilerinden belde zayıflamayı hızlandırır.

MAYDANOZ

Çarkıt çağlardan modern aşındırmak masalarına kadar insanlar maydanozun detoksifike  etme özelliğinin farkındalardı ki  modern vukuf eskilerin tahminlerini doğrulamaya başladı. Nefesi tazeleme ve detoksifike etme özelliği sebzeye yeşil rengini veren klorofil ünlü maddeden gelmektedir. Klorofilin  arındırıcı ve canlandırıcı özelliği düzinelerce araştırmada doğrulanmıştır. Tıpkısı zamanda diüretik özellikler göstermesinden ekolojik ortam böbrek fonksiyonlarına birlikte yardım değer. Maydanoz dem glikozunun düşürülmesinde üstelik kullanılmaktadır. Yakın tarihte yayımlanan benzeri araştırmada maydanozdan elde edilen aynı özün dem glikozunu muhteşem oranda düşürdüğü ve farelerin kilo vermelerini sağladığı tabir edilmektedir.

TARÇIN

Tarçın hakkındaki sunu bakir vukuf, içki şekerini düşürmesiyle ilgilidir. Şu günlerde gitgide artan obezite ve diyabet salgınını düşündüğümüzde bu berenarı büyük… Aslında hatırı sayılır sayıda bitki ve fitokimyasal koku şekerini düşürebiliyor, fakat çoğu bu işi vücuda gâh zararlar vererek yapıyor. Tarçın ise öyle değil… Yapılan çalışmalar sonucunda tarçında kâin yeni aynı fitokimyasal olan  chalcone polmerler ’mağara  hücrelerdeki glukoz (şeker hastalığı) müspet yönde çalıştırdığını ve dem şekerini dengede tuttuğunu göstermektedir. Tıpkı zamanda bu fitokimyasallar çokça zihayat antioksidantlardır.

ADAÇAYI

Aha size kâmil kokan,  hem deva adına hem bile besinlerde baharat yerine  2 bin yıldan daha teferruatlı bire bir süredir kullanılan, arındırıcı ve  fert geçiş dönemlerinde kişinin kendini gani hissetmesini sağlayıcı tamam ayrımsız nebat henüz, adaçayı. Vücuttaki toksinleri atmadaki başarısı ise onu vazgeçilmez kılıyor..

BİBERİYE

Biberiyenin afiyet açısından ve kilogram dengesini sağlamada yararlı olmasının nedeni içeriğinde mevcut kafeik hamız ve rozmarinik hamız, terbenler ve monoterbenler adlı nebat bileşkeleri, E vitamini kabilinden antioksidanlar ve flavonoidlerdir.  Antiinflamatuar özellikleri vardır; astım, karaciğer rahatsızlığı ve kalp hastalıklarına neden olan inflamasyonun azalmasına apotr tamam ve metabolizmayı hızlandırır kilo kontrolü sağlar.

ÇİLEK

Çilekte antosiyaninler mevcuttur. Antosiyaninler dosdoğru dokuları ve hücreleri koruyarak ruh hastalıkları ve kansere karşı eke tıpkı koruyucudurlar. Kolesterin ve soluk şekerini düşürücü, kilogram korumada etkili ve karaciğerde yağ birikimini yasaklayıcı özelliklerinin yanında adale ağrılarını da azaltır.

SARIMSAK

Sarmısağı kilo arama araçlarınızın arasına ekleyin. Gerçekleştirilen yıpranmamış tıpkısı araştırma sarmısağın kilogram kontrolünde ati vaadedebileceğini gösteriyor. Buna bakarak; sarımsağın süresince bulunan allisin adlı maddenin içki şekerini dengelediği, kan lipidlerini düşürdüğü ve kilogram alımını durdurduğu saptanmıştır.Sarımsak gerçektende kilogram kontrolü araçlarının arasına eklenmesi  müstelzim çok yarayışlı benzeri rızık artık.

YEŞİL ÖZ

Yeşil çay; epey dahi dünyadaki bildirme heybetli besinlerden biridir. Kanser karşıtı özelliği vardır. Kilogram vermeye yardımcıdır. Kolesterolü düşürür. Duygu rahatsızlığı oranını koskocaman derecede düşürmesiyle bilinir. Ayrıca içre ruhsal çöküntü ve bunalımın üstesinden gelmeye koruyucu olan bileşkeler içerir. American Journal of Clinical Nutrition ’birlikte yayımlanan ayrımsız araştırmada  yeşil çay içirilen rical yeşil çaydan ayrımlı fakat ona haddinden fazla analog ayrımsız meşrubat tüketenlere nazaran bundan sonra ısın harcamıştır. Araştırmalar yeşil çayın metabolizmayı henüz fazla çalıştırdığını da dile getirmektedir.  

Bir Cevap Yazın