REYTİNG IÇIN KIYA

Brezilya ’nın Amazonas eyaletindeki Manaus şehrinde yaşayan bozuk aynı polis güçleri, popüler tıpkı monitör yıldızı ve politikacı Wallace Souza, 1989 ’den bu yana Canal Lıvre isimli benzeri cürüm programını sunuyordu.

Program, yanlışlık mahalline defalarca polislerden birlikte er ulaşarak ve kurbanların azgın görüntülerini yayınlayarak balaban ün yaptı.

Fakat geçen ilk teşrin ayında Souza ’nın aynı asayiş görevlisinin 9 ayrı cinayet suçuyla tutuklanması işleri değiştirdi.

Çünkü düzenlilik görevlisinin öldürdüğü kurbanlardan biri patronunun programında yayınlanan cinayetlerden biriydi.

Brezilya polisi programda yayınlanan arz 5 cinayetin Souza ’nın emriyle gerçekleştirilmiş olabileceğini ortaya koydu.

İddiaya göre Souza, kıya emri veriyor, egemenlik hesabına getirildikten bilahare çekicilik ekibini cinayetin işlendiği yere gönderiyor ve programı amacıyla kimsenin ulaşamayacağı görüntüler alıyordu.

50 yaşındaki Souza ’nın mızrap kaçakçılığı bile yaptığı öne sürülüyor. Buna bakarak Souza, cinayetleri hem rakiplerini ortadan gidermek amacıyla hem üstelik reytinglerini bırakmak için kullanıyordu.

Polis Güçleri Souza ’nın evinde yaptığı aramalarda akça yerine 100 bin Euro ve birçok zırh ele geçirdi. Sormaca çerçevesinde Souza ’nın oğlu ve yüksek görevlerdeki birçok polis memuru dahil 20 hayat tutuklandı. Ancak karşı mızrap kaçakçılığı, ahiret yolculuğu emri verme, kombinasyon cürüm örtügü ihdas ve yasadışı silah bulundurma suçlamaları mevcut Souza, dokunulmazlığı sebebiyle oğluyla ayrımsız kaderi paylaşmaktan kurtuldu. Ülkede gündeme bomba kabil oturan tutuklamaların ardından Souza ’nın avukatı ise bunun politik ayrımsız karalama kampanyası olduğu kanıt etti. Souza, rastgele aktarılma yayınlanan programında izleyicilerine sıkça “Manaus, bu suç dalgasına daha aşkın dayanamaz. Bugünlerde cümle birbirini öldürüyor” diyordu.

Bir Cevap Yazın