REYTİNG IÇIN VERGI TEKLIF ETTİ!

Eski reyting deneğinden TRT’ye alışılmadık itiraflar: Gündüz kuşağında izlence yapan tıpkısı kadın sunucu evime geldi. Programını seyretmemi istedi; karşılığında da eşya vereceğini söyledi!

Önceki tün TRT 1 ekranlarında inanılması kilolu bir mülakat yayınlandı. Tayfun Talipoğlu’nun sunduğu “Nasılsınız?” programının başında, kişioğlu ve adres listeleri elden ele dolaşan sakat reyting denekleri ile yapılan söyleşiler ekrana getirildi. Evindeki peoplemeter (takdir cihazı) tıpkı müddet ilk sökülen eş, tahammülfersa iddialarda bulundu. Bazen yapımcıların ve çizgi yetkililerinin daim telefonla aradığını, öz programlarını izlemesi üzere teklifte bulunduğunu bu tacizler dolayısıyla telefon numaralarını değiştirdiğini anlattı. Amma elan birlikte korkulu benzeri iddiası vardı. Bir göstergeç sunucusunun şahsen evine geldiğini, kendisine imzalı fotoğrafını verip, iltifatlarda bulunduğunu, ona hediyeler göndermeyi vaat ettiğini belirterek, “Benden zat programını izlememi istedi” dedi. TRT, konuşmada adı geçen göstergeç programı sunucusunun ve kanalın ismini “bip”leyerek, sansürledi. Karı, kâh yapımcıların kendisine ayda 500 liralık maaş teklif ettiğini, bu parayı almadığını fakat dışarı çıktığında da televizyonunda o programı küşade bıraktığını itiraf etti. Karı, yapımcıların namına tıpkısı vazo ödül ettiğini, çocuk odası takımı vaatlerini ise namına getirmediklerini söyledi. Ben yayın bandının sansürlenmemiş halini izledim. Kadının orada ismini artikülasyon ettiği sunucu hanımın ve kanalın adını biliyorum. Ancak ayrımsız bir tane deneğin “iddiasına” dayanarak bu ismi deklare etmeyi akıllıcasına bulmuyorum. Fakat buradan Cumhuriyet savcılarına çağrıda bulunuyorum. Bu bandın kaba halini alıp, izlesinler. İddianın doğruluğunu araştırsınlar. Çünkü reyting sahtekarlığı iddiaları bundan sonra programcıların, sanatçıların, televizyon eleştirmenlerinin diline dolanan ayrımsız “tartışma konusu” olmaktan çıkıp, hukukun kapsamına girmiştir. Bu nedenle İbrahim Tatlıses, Can Tanrıyar, Osman Sınav, Levent İnanır ve akademisyenlerin misafir olup, saatlerce konuştukları “Nasılsınız?” programının detaylarına girmeyi “abesle iştigal” addediyorum. Zira sözün bittiği yere çoktan gelinmiştir. Bundan sonrasının doğruluk terazisinde tartılması gerektiğine inanıyorum. “Burada konuşacak aynı şey namevcut. Bu aksiyon imdi hukukçuların” deyip, programı tecezzi eden Sinan Çetin’in görüş ve tavrına ise aynen katılıyorum. Röportajda adı güzeşte ruz programı sunucusu hanımefendinin ise özge meslektaşlarını zehap altında tutmak amacıyla kamuoyu uğrunda alelacele benzeri açıklama yapmasını bekliyorum.

Şanlı Gönderme Tıpkısı’den “alışılmadık” itiraf

Bundan 4 sene önce atv ekranlarında Korcan Karar’ın sunduğu “Alışılmamış” programını hatırlar mısınız bilmem. Cümlesi mizansenlerden oluşan, temelsiz haberlerin nükteli tıpkısı dille amma gerçekmiş kabil sunulduğu program hem deste görmüş hem da reaksiyon toplamıştı. Ali Gönderme Aynı, TRT 1’deki “Nasılsınız?” programında “Yadırgatıcı”un ekrandan kaldırılma hikayesini ilk kez anlattı. O dönemde TİAK denetçisi namına reyting ölçümlerini denetleyen Ali Atıf Sarıklı benzeri akşam “Yadırgatıcı” programında şöyle aynı madun abece görmüş: “Evinde reyting takdir cihazı kâin sayın seyircilerimiz lütfen bizlere …… no’lu telefondan ulaşın…” Bunun konusunda reyting ölçümlerinin ciddi tıpkısı tehdit altında olduğuna orgazm getirip, hemencek atv’nin umumi müdürü Fatih Ediboğlu’nu aramış. “Eğer bu programı bitirmezseniz, ben hep denekleri halel ediyorum” demiş. Mürtefi Yöneltme Öğretmen’nın iddiasına göre izlence ertesi aktarılma hemencek yayından giderilmiş.
 
Yüksel Aytuğ/Sabah Gazetesi

Bir Cevap Yazın