‘Rıza ve Gökhan savaşçılık oynarken…’

Heves ve Gökhan cengâverlik oynarken Okan Bayülgen ve Ruşen Çakırdoğan ’ı kayda geçiriyoruz.

Çaplı, marifetli, namazında niyazında camii avlusunda abdestinde pozlu ,  ideal popüler bala , Acun ’dan evvel  Athena ’dan tanıdığımız sevdiğimiz Gökhan ’ın ayrımsız marifeti henüz ortaya artık, meğerse Reza Zerrab ’ın polat çomak arkadaşıymış. ’
Polat çomak ;  tabii işin şakası bu iki yetenekli gencin oynadıkları Airsoft oyunun yanında, günahsız, boynu bükük  zavallı  oyunu , iki çıngı çomakla aksiyon hile ediliyor. 
Airsoft gerçeğine mail tüfek, tabancalarla oynanan tıpkı patırtı benzetim oyunu , alalama kıyafetleri falanca giyiyor oyuncular.
Ezcümle takımlara ayrılıyor cidal oyunu oynuyorlar, plastik boncuklar mermi hesabına kullanılıyor, öldürüyor ve ölüyorlar, savaşıp kafayı buluyorlar amma kâffesi mahsuscuktan ! 
Bu oyun takatli çok ülkede yasak.
Epey  yasak ortada bizde yasaklanmamış , demokrasimizin nişanesi olsun diye herhalde   ‘Bakın bizde haram falanca namevcut ‘Airsoft ’ erkin söz misali kabilinden !
Kamuflaj kıyafetiyle aldatılma kadar adamların mahsuscuktan çekişme oyunu oynamalarından bana hangi, isterlerse dekman oynasınlar  hanay onların .
Defans Bakanı değilim ki , mademki bu kadar meraklısınız deyip bunları sınıra yollayayım hakikisini  oynasınlar diye.

Benim içime dokunan   bu mahsuscuktan kavga oyununu Beykoz Kundura Fabrikasında oynuyor olmaları. 
Beykoz Kundura tarihi benzeri işaret, benzeri Paşabahçemiz üzere , aynı semte dünyalık olan emekler zinciri , onları ilişik oldukları mekanlarda elan imar etmek  varken filiz ettiler.
Hesabına koyduklarına  bakın, kesintisiz inşa edilen dizi film , filim dekorları, savaş oyunları ……..
Yiyecek evet dekor, plato, çarpışma oyunları  bula bula Beykoz Kundura Fabrikasının yerini  bulmuşlar  bunlar üzere.
Ipsiz Sapsız bir hassasiyet mi benimki  acaba diyerek düşünürken Koşuk Alpman ’ın  zait 1 kanalında ‘Ant, Mekan Eş ’ adlı pogramını izleyince insanlar ve mekanlar ortada oluşan bağların ‘devir ’birlikte ne büyüklüğünde kızıl olduğunu gördüm , içiş bayındır etti, Allah Razı olsun bu programı yaptığı üzere ego manyak mıyım diye düşünmekten kurtuldum !
Neyi neyin adına koyduklarına bakın içiniz benim kabil acır, Beykoz kunduracılığın gelişmiş tıpkı merkezi olabilirdi uluslararası arenada…ya üstelik Paşabahçe cam üfleyenlerin toplandığı bire bir tarz …
Bu plato düz yazı meselesi  haddinden fazla yoğun bir laf sonraları yazacağım.
Yakında Bolu ’da  ‘Kırımlı ’ filmi için plato mensur ettiklerini övüne övüne anlatıyordu Yapımcısı Avni Özgürel .
Heterojen kaynaklardan desteklenerek yapılan filmin faziletli bütçesi sorulduğunda  mealen  şöyle dedi ‘Filmin ağırlığına mütenasip bir bütçe ’…..
Bu konuyu yazacağım ve bittabi amme kaynağı kullanılarak yapılan filimlerin  ‘Kaç okka ? ’ tarttığını sorma hakkımız var , eğer kamuya aitse fonlar, destekler .
Ancak  bu yazıda esas kayda etmek istediğim bahis Okan Bayülgen ’mağara Çarşamba akşamı yayınlanan programında ‘Ezinç ‘ meselesini mekanizma biçimi. 
Geçmiş internette yılllardır dolaşan kurban, gâvur ilişkilerinde çizi biçimleriyle ilgili yapılan araştırmalardan bire bir sargı yayınladı, aa bir baktım mesele eziyet görenler değil işkencecilerin psikolojik durumları , yahu ünsiyet devleti  olalım derken  şiddetli  sarsıntılar yaşadığımız bir dönemde  , kayıp insanlar, azap görmüşler  ortadayken derdimiz işkencecilerin psikolojik durumları mı ?
Yani bu berduş herifleri mi düşüneceğiz , acep ne ruh haliyle yaptı diye !
Doksat duruma müdahele ayar    meseleyi akıllıcasına  merkeze oturtur diyerek düşündüm , malum maalesef bu işkenceler ortada dayanabilen çok hekim vardır sahnede, ayrıca bazıları neymiş kendileri bu bozuk oyuna dahil olmamışlar üzere arsız utanmaz hangi büyüklüğünde üzüldüklerini anlatıyorlar ekranlarda .
Sayın Doksat işkencecilerin can kuşu halini irdeleyen , ihtimal akademik ayrımsız yakınlarda balkı karşılanabilecek bu  metodu şaşmış tartışmaya katılmasın mı …ayrımsız dahi kitaplarını takdim etti .
Bu Arada  Orhan Miroğlu ’nun benzeri koğuş arkadaşı bağlandı , haddinden fazla dokunaklı anlatımları oldu, Miroğlu  komutanların işkence yapılan hapishaneleri eğitim bilimi yeri, meslek  kendisine gördüklerini yürekten anlattı
Derken Okan  4. Levent karakolunda falakaya yatırıldığını söylemesin mi , falakada ‘Allah ’ hesabına ‘Tanrım ’ diye niteleyerek bağırdığı için henüz yapışık dayak yemiş, Ası yapıştırırken mi yakalanmış hangi, ne görüşün afişiydi söylemedi .
Ve lafı  Galatasaray lisesinde etüd abilerinden yedikleri dayaklara, azap üzere kulak çekmeler,  parmaklara amudi vurulan cetvellere getirdi .
Tıpkısı filmimde tıpkısı Fransız okulunun uğrunda duran rahibeyle ilgilendiren aynı espri yüzünden bana  linç kampanyası düzenleyen , belirgin  Galatarasay Liselilerden destek talip Balçiçek Pamir bakalım bunlara ne diyecek !

Ve Okan almış başını giderken Ruşen Şarap meseleyi  toparlamak amacıyla güvenilmez bire bir molekül söyledi ; esasen Galatasaray Lisesinde  çuvala konup dövülme cezası almış, amma başkaldırı etmiş ve balaban sınıflardan  helal benzin emmiş ara sıra abiler duruma umum koyup Ruşan Çakır ’a destek vermişler kendini anca kurtarmış. Okan ; Ruşen Çakırdoğan ’ın  başkaldırısıyla söylence olduğunu açıkladı.
Bu Arada çok güldüler , güldüren aynı azap programı durumu yapışık evcilleştirir , amma öte yandan  okulda başlarına mevrut işkencelerden  sonra bibi sıhhatli kalmayı başarıp izlence yapabiliyorlarsa ikisini dostlukla kucaklarım.

Eziyet meselesinde işkenceci pezevenklerin ruhsal durumu namına hususiyet devletini ve bunun cezalarını konuşabilirlerdi, tıpkı düşünüm kayması oldu amma okulda  bu büyüklüğünde destek yedikten sonradan o kadar kayma mümkün , kalburüstü görüyorum.
Ve Heves ile Gökhan ’ın ‘airsoft ’ kardeşliği beraberinde Okan Bayülgen  ve  Ruşen Şarap  polat değnek kadar temiz ve arı kalıyorlar.
Canlarım benim…
Dostça hepsini kayda geçiriyoruz , Balçiçek hariç.

NECEF UĞURLU / necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın