ROJ TV eskimemiş ismiyle yayına başladı!

Kopenhag şehir mahkemesinin verdiği mülk cezasına bir üst murafaa olan güç Ukubet Mahkemesinde itiraz eden Roj TV ’nin temyiz davası dahi başladı. Mart ayında Almanya ’nın Karlsruhe şehrinde yakalanan PKK ’nın Avrupa sorumlularından Hamza harf adlı Abdullah Şen ’mağara, temyiz davası ile ilgili olarak kendisini sorgulamak isteyen Danimarka polisine konuşmak istemediği bildirildi.

Öte yandan, Stockholm ’da dinç PKK ’nın önde gelen isimlerinden Abdullah Öcalan ’ın eski danışmanı ve koruması Herman İbrahim Ayaz ’ın ise Danimarka polisine konuştuğu ve Roj TV ’ye vakit kaybetmeden 2007 yılında 14 milyon kron (kısaca 2 milyon Euro) mal aktardığını söylediği belirtildi. Danimarka polisi aldığı bilgilerden yola çıkarak PKK ’nın Roj TV aracılığı ile kara mal akladığını ve Avrupa ’da toplanan haraçların Roj TV aracılığı ile PKK ’evet aktarıldığını bildirdi. Roj TV defans avukatı Björn Elmquist ise iddianın makul olmadığını öne sürdü. Björn Elmquist savunmasında “Herman İbrahim Ayaz çokça varlıklı, çok mal kazanıyor. Annesi Roj TV ’yi seyretmeyi sevdiği üzere Roj TV ’ye konuşu yardımda bulunmuş. Kopenhag site mahkemesi Roj TV ’ye haksız ceza verdi. O devir istediğimiz şahitleri mahkemede dinletemedik. Şimdi ağır ukubet mahkemesi buna imkan tanıdı. İsteğimiz ara sıra şevahit dinlenecek ve kâh yayınlar izletilecek. Okkalı ceza mahkemesinin Roj TV ’yi bigünah bulacağına eminim” dedi.

ÜLKÜ 2013 YAZINA BÜYÜKLÜĞÜNDE SÜRECEK

Merkezi Kopenhag ’de mevcut ROJ TV ise yeni yayınlarına Nuce TV adıyla yine önceden, bakir kanalda çalışanların ve yöneticilerin benzeri insanlar olduğu, aynı şirketin aynı adresten yayına başladığı bildirildi. Roj TV ’nin ayrıca Norveç ’deri Sterk TV adıyla bile bambaşka aynı kanalla yanına bitmeme ettiği belirtildi. Büyüklük başsavcılığı, Dokunaklı Ceza mahkemesinden Roj TV ’nin cezaya çarptırılmasını istedi. Duruşma temyiz davası amacıyla 40 ahit ayırdı ve davanın 2013 yazına büyüklüğünde süreceğini bildirdi.

ROJ TV GELİŞMELERİ

Kürt Ekin Fonu ’nun PKK ’ya 180 milyon kron (24 milyon Kron) mal aktardığının ortaya çıkması konusunda düğmeye basan Danimarka makamları, Roj TV için soruşturmayı derinleştirmiş, eski Türe Bakanı Lars Berfoed ’in talimatı ile müddeiumumilik ülkü açmıştı.

Ağustos ayında Şehir mahkemesi Roj TV ’nin terör örgütünün propagandasını yaptığına ve esmer mülk akladığına değişmeyen vererek, Roj TV ’ye 5 milyon kron yaklaşık 700 bin euro para cezası vermişti. Kopenhag polisi Eylül ayında PKK için haraç toplayan 8 kişiyi gözaltına almış, bunlardan ikisinin PKK ’ya 140 milyon kron (19.4 milyon Euro) para topladıkları gerekçesiyle denetleme sürelerini uzatmıştı. 26 Ilkgüz tarihinde de Radyo Göstergeç Üst Kurulu, Roj TV için başlattığı bakir inceleme üzere mergup belgelerin doğrulama edilmediğini belirterek, Roj TV ’ye 28 Ekim ’e kadar iki kamer yayını tevkif cezası vermişti.

Ünsal Turan

Bir Cevap Yazın