Rojin: Okan ırkçı ve uyuzluk

hafta içi her aktarılma Biçim A ekranlarında enerjik kendisine ekranlara mevrut ’Esra Harmanda ile Haydi Konuşalım ’ programının kullanılmamış sezonunun önceki hafta konuklarından Kürt sanatkâr Rojin, Okan Bayülgen ’e kaba sözlerle yüklendi.

E.H :Kürt açılımı maksut maksut düzeydemi sence?
R :Açılımla ait çok şey yapılamadı,çokça defa alınamadı. Eksikler oldu kimileri destekledi kimileri karşı daha çok, gerçeklik şu kim; birbirimizi anladığımız ant posta alacağız.

ABİSİ AMACIYLA DÜŞÜNCE KULLANACAK

E.H :Referandumda düşünce kullanacak mısınız?
R :Tamam.

E.H :Ifşa Etmek istermisiniz?
R :Tek aynı fırka amaciyla değil,on paralık tıpkı kefaret için değil, ben hemen ağabeyim ve ağabeyim gibiler üzere görüş kullanacağım. Abimin adı Cudi, 12 Eylül mağduru ve hala derman kullanıyor. Hayatı bulunmayan, 46-47 yaşında… Geberik kabil yaşıyor. Onun kadar işkence gören yüzlerce eş oldu. Seçkin şeyin bedeli vardır. Ego 12 Eylül ’dahi çok gencimize kıyanların yargılanmasını istiyorum, bu benim hakkım. Daha Çok tümen kapatılmasını de istemiyorum. Hayırcılar bana kızmasınlar amma tamam diyeceğim.

E.H :TRT ALTI ’de çalıştığın amaciyla mütehammil çokça yıldırma aldın. TRT ŞEŞ ’de çalıştığın amaciyla bunlar yaşandı değil mi? Henüz geçmiş bu form tehditler almışmıydın?
R :Evet tabiatıyla. Programdan sonradan çok tehdit aldım. Daha öncede kökten kesimlerden Kürtçe okuduğum amaciyla tehditler almıştım. Eh Kürdüm bittabi kim Kürtçe okuyacağım kardeşim. Lazca, Ingiliz Ingilizcesi mi okuyacağım? Kürtçe üstelik benim dilim Türkçe birlikte benim dilim.

IRKÇI VE IKTIDARSIZLIK TAVIR BAYÜLGEN ’E YAKIŞMADI

E.H :Okan Bayülgen ile benzeri sıkıntı yaşamıştın bu sebeptenmiydi?
R :E tabii bu sebepten. Apayrı bire bir açıklaması gayrimümkün. Okan Bayülgen kabil konuğunun ıncığını cıncığını araştıran birinin mevrut konuktan haberinin olmaması hepimizi güldürdü.

E.H : Kırgınmısın ona peki?
R :Yo, hayır. Herkesin özlük mezhebi var, dizge kendine yakışanı yapar. Türkiye ’dahi tıpkı şeyleri değiştiriyorum diye niteleyerek yola çıkıp, hakeza rasist, idaresizlik benzeri burun Okan ’a yakışmadı.

Şebnem Gani ’ın ’ ’Sil Baştan ’ ’ şarkısını kadınlar için okuyacaktım. Bütün ateş çeken kadınların hayata sil baştan başlayabilmeleri amaciyla. Bölgede bu konuyla ilişik çokça dava yaşandığı amaciyla şarkının Kürtçesini okuyup bu konuyla ilişkin açıklamalarda bulunacaktım; eğer programa gitmiş olsaydım.

 

Habere ilgili görüntüleri izlemek üzere “Haberin Videosu” ikonuna tıklayınız…

Bir Cevap Yazın