Roman milletvekili gülümsetti

CİHAN’de vadi düz habere bakarak nüfuz ve aykırılık milletvekilleri Purçu’nun konuşmasına alkışlarla bindi verdi.

CHP İzmir Saylav olan Özcan Purçu, konuşmasında Romanların yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. Purçu, “Ego öncelikle, bütçeyle ilişkin, inşaatlara, yollara değil da halkımıza, insanımıza, fakirimize, garibanımıza, yolda kalmışa biraz daha pay ayrılsın, az buçuk daha aşkın aynı şekilde onlara ehemmiyet verelim, lütfen, ego bunun için bu kürsüye çıktım.” dedi.

Purçu, şöyle devam etti: “Sokağın önünden geçip dahi arka mahallede etkili, çadırda zihayat, kulübede dallı güllü ama göremediğimiz, cumhuriyetten, 92 yıldan beri göremediğimiz; ilk defa kürsüye sâdır bir kardeşiniz kendisine Hikâye kardeşlerimin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı adına henüz gür şartlarda yaşaması üzere, elan dolgunca içtimai koşullarda tahaffuz, afiyet, eğitim bilimi, efendim, peşin hüküm, ayrımcılıktan arındırılmış ayrımsız şekilde yaşaması üzere burada müracaat aldım. İnşallah bizim istediklerimiz, dileklerimiz olur. Ego sizlere aynı husus söyleyeyim: Bu ülkede Hikâyeleme tutmak, dünyada Hikâyeleme doğmak tek süssüz değil, inanın. Hayatımız ayrımcılıkla, ön yargıyla yaşamakla, savaşım etmekle başlıyor. Hikâye olmak, çadırda aylamak, kulübede seyretmek, tıpkısı göz odalı evlerde sürmek, elektriksiz, susuz sürmek, bakkaldan 1 TL’lik salça ahzetmek, fire savuşturmak ahzetmek, efendim, eğer parası yoksa komşusunun kapısını çalıp aşındırmak özlemek. Anlatı başlamak, açgözlü işlemez olmak, atıl istop etmek, susuz dikilmek. Maalesef biz bu şekilde büyüdük. Sizden ricam, Roman kardeşlerimizi daha çok unutmayalım.”

“Şurada Cenabıhak’ınızın aşkına Romanları sevmeyen var mı?” diyerek soran Purçu’evet “Namevcut.” diye yanıt verildi ve CHP, AK Parti ve MHP sıralarından alkışlar yapıldı. Maliye Bakanı Naci Ağbal’evet bile “Sayın Bakanım, seviyor musunuz Romanları, seviyor musunuz? Size soru soruyorum: Romanları seviyor musunuz? Tanrı’ınızın aşkına?” diye niteleyerek sordu ve “Seviyoruz elbette.” karşılığını aldı.

Daha bilahare konuşmasına bitmeme eden Purçu, şunları söyledi: “Tamam, o ahit tıpkısı öz söyleyeceğim: Romanlara 2016 bütçesinden nasip ayıracağız. Bu, mevki meselesi rüfeka, kusura bakmayın. Ayıracağız; küçümseme mü Bakanım? Sayın Bakanım Roman vatandaşlarımıza, fakirimize, garibanımıza, herkese; kimseyi ayırmayacağız, herkese hisse ayıracağız. Ben onun için, bakın, bizi cümle tanımıyorlar. Kusura bakmayın, bizim şeklî dilimiz Türki amma ben tıpkı şey… Bizim Romancamız da var. Ego sizlere Romanca, barışsever bire bir şekilde selamlamak istiyorum, bütün halkımızı esenlemek istiyorum. Size dedim ki: Canan kardeşlerim, Türkiyeli kardeşlerim, hep kardeşlerim ve Tahkiye kardeşlerim, hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Allah yardımcımız olsun. Yalnız, bakın, Roman açılımı burada rüfeka. Bakın, Anlatı açılımı burada dimdik duruyor. Cumhuriyet Ahali Partisi yaptı bunu. Teşekkürname ediyorum Cumhuriyet Ahali Partisine, Sayın Genel Başkanımıza. Sesimizi çıkardığı amacıyla, ilk kez Romanların sesini şu kürsüden dünyaya, Türkiye’ye duyurduğu üzere. Bekâr Roman açılımı bize büyük ayrımsız çalkantı verdi. Hikâyeleme açılımı bize büyük benzeri kasırga verdi amma sunulan sözlerin hiçbiri tutulmadı. Hâlen çadırda yaşıyoruz. Dönemin Başbakanı, güncel Sayın Cumhurbaşkanımız dedi ki: ‘Ayrımsız yıl içerisinde, çadırda, barakada kalan benzeri Tahkiye olmayacak.’ Beş sene geçti rüfeka, insaf! Elan takip belgesi çıkmadı ya! Yapmayın sevgili kardeşlerim. Izlem belgesi çıkmadı henüz. Bakın, Sayın Vekil, lütfen… 2016 bütçesinde yerimiz olsun bundan sonra. Tığ de insanca daim olmak istiyoruz. Bilcümle yoksullar, Türkiye’deki bilcümle fakirler şu bütçeden behre alsın lütfen. Kimseyi ayırt etmeyelim, bu mevki hepimizin, bu celal hepimizin. Biz bile bu devletin mensubu kadar ihata etmek istiyoruz kendimizi. Hissettik… Türkiye’yi çok seviyoruz, ülkemizi haddinden fazla seviyoruz ama sunma geda biziz, en hamhalat biziz. Yapmayın gözünüzü seveyim evet! Yapmayın Cenabıhak aşkınıza evet! Yapmayın! Romanız; bu ülkenin gülen yüzüyüz, neşesiyiz. Bu ülkenin sunu acı şartlarda zihayat ama sunu çokça gülen insanlarıyız. Tıpkısı Tahkiye kadınına sormuşlar, demişler ki: ‘Çadırda yaşıyorsun, elektriğin namevcut, suyun yok, paran namevcut pulun namevcut. Neden bu büyüklüğünde güler yüzlüsün? Bozukluk bu kadar neşelisin?’ ‘Vallahi, açlığımızı almak amacıyla oynuyoruz, yapacak ayrımsız şey bulunmayan.’ demiş. Yapacak tıpkı madde yok rüfeka. Sayın Bakanım, hezel mü; 2016 bütçesinden Romanlara nasip ayırıyoruz? Söz mü? Saraka mü? Rüfeka, yapmayın gözünüzü seveyim ya. Sayın Bakanım, lütfen evet. Sayın Bakanım, bakın, ülkemizin ayıbı bitsin arkadaşlar, yapmayın evet. Yapmayın ihvan, yapmayın. Sevgili rüfeka, Romanlar bile bu ülkenin vatandaşı. Tamam mı rüfeka? Lütfen, lütfen. Sayın Bakanım, teşekkürname ediyorum. Bütçeden pay istiyoruz. Sayın Bakan, Romanları unutmayın lütfen. Teşekkürname ediyorum, çok iyi olun.”

Icra Vekili Naci Ağbal ise “Bütün vatandaşlarımıza” karşılığını verdi. DÜRÜST Fırka sıralarından ise “Meze!” sesleri, alkışlar yükseldi. Konuşmasının arkası sıra Purçu, Vekil Ağbal başta kalkışmak amacıyla Mecliste parçalanmamış parti gruplarının temsilcileriyle tokalaştı ve alkış aldı.

Divan Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi bile “Sayın Purçu, Maliye bakanları o kadar dümdüz söz vermezler, unutmayın.” diye niteleyerek konuştu. 

Bir Cevap Yazın