Romatizmadan yana çorlu olanlar, dikkat!

Bugün’den Serda Kıvılcım’ın haberine bakarak romatizma iltihabı bire bir mafsal hastalığı. Gâh besinler veya tüketilme şekilleri bu iltihabı dolasıyla romatizmayı azdırıyor. Dr. Adnan Bağrıaçık, “Antienflamatuar yani iltihap karşıtı ilaçları ‘mutfaktan sağlamak ’ hem sizi otama valör, hem bile yan tesir ihtimali çokça düşüktür” dedi.

ŞEKERLER

Romatizmal veca çekenler, meşrubatlar, yemiş sularından uzak durmalı. Şeker Hastalığı yönünden kutu kola 10 küp şekeri emmekle bir zararı veriyor. Kaynak işleri ve tatlılar da zararlı. Bazı Bazı ambalajın üstünde şeker hastalığı içerdiği yazmaz amma mısır şurubu, nişasta şekeri, fruktoz, değerli şurubu, maltoz, sorgum şurubu ve sakroz yazabilir ama serencam ayrımsız kapıya yarar. Evet tatlısız olmuyor diyorsanız ne yapacaksınız? Uzvi bal veya pekmezle tatlandırma işlemi yapabilirsiniz? Tendürüst veya kurutulmuş meyveleri yiyebilirsiniz. Hurma, incir, kivi, trabzon hurması, mandalina, çilek, diken dutu, yaban mersini, balaban tercihlerdir.  

YAĞLAR

Yemeklerimizde akdarı ve günebakan yağını kullanmayın. Natürel sızdırılmış zeytinyağı veya fındık yağını yeğleme ederseniz, romatizmanız azmaz, Omega 3‘ünüz artar.

KIRMIZI VE KENARLI CILT

Koskocaman tükettiğimiz kırmızı etler sığır, kucak etleri, mamul etler ise sosis-sucuk-salamdır.  Kenarli et kurutulmuş , tuzlanmış, tütsülenmiş evet da kimyasal olarak korunmuş hayvansal  ürünleri kapsar. Maatteessüf hem kırmızı ten hem üstelik kenarli etler romatizmaldir ve kanserojendir. Kırmızı et namına natürel kümes hayvanları ve natürel balık tercih edebilirsiniz. 

RAFINE TAHILLAR

Yalnız romatizmanızı azdırıp, ağrılarını, eklemlerdeki şişliğinizi artırmıyor, benzeri üstelik şeker hastalığı, önsezi ve amansız hastalık kabilinden hastalıkların birlikte başlamasını hızlandırabiliyor. Pirinç, un, paketlemek, makarna, bisküvi, börek, baklava, musaffa tahıllardan zengindirler. Kahvaltı gevrekleri, dokuncalı şeker hastalığı ve hoş koku munzam aritilmiş tahıllardır.

YAPAY NEVALE KATKILARI

Aspartam ve glutamat; romatizmanızı zirveye görmek üzere birebirdir. Paketlenmiş gıdalarda çokça var. Katkı maddeleri namına baharatlar, katıksız tatlandırıcılar, kokulu bitkileri kullanabilirsiniz.

SİZE RACI BESİNLER

Çoğu eş belirli yiyeceklere cebin hassastır, kendiniz amacıyla tolere edemediğimiz bu yiyecekleri belirleme edin. En kalın hassaslık gösterilen besinler buğday, benzen, kabuklu yemişler ve yumurtalar adına sayabiliriz. Ama gene de sizin vücudunuzun istemediği, tepki verdiği (baş ağrısı, usanç, fiil, göden spazmları ) besinleri belirleme edin ve hayatınızdan çıkarın. Söz Gelişi neyi içerseniz, yerseniz mafsal ağrılarınız azıyor? Evet dahi neyi meydan içerseniz mafsal ağrılarınıza mebzul geliyor, onları belirleme edip öyle beslenmek doğrudur.

TRANS YAĞLAR

Hoppadak romatizmal iltihabı artırmakla kalmaz, ongun kolesterolü düşürür, ızdırap kolesterolü yükseltir, obezite ve insülün direncine amil olurlar. Trans yağları fast food, derin yağda kızartılmış gıdalar, ticari namına fırınlı mahsulat, margarin ve nebati yağlarda çokça buluruz. Romatizmal ağrısı olanlar hür ırak durmalı.

SÜT ÜRÜNLERİ ROMATİZMAYI COŞTURUR

Seçkin hangi büyüklüğünde faziletkâr kalsiyum içeriği kemiklerimize dolgunca gelse birlikte; süt, peynir, tereyağı romatizmamızı coşturur. Belirsiz benzin içeren kurabiye, bisküvi, kek, krem soslar, kutulu hububat gevrekleri ve çikolatalara antrparantez dikkat etmemiz gerekir. Kefir ve tatlandırılmamış yoğurt süt alerjisi olmayanlar üzere aşırıya kaçmadan yeğleme edilebilir.

MANDIRA ETLERİ

Genelde soya ve darı kabil tahıllarla sönümsüz bu hayvanların etleri; erdemli oranda iltihabı Omega 6, düşük oranda ise yangı karşıtı (antienflamatuar) Omega 3 içerir. Bu zooloji ensiz alanda ölçüsüz yağlanır ve faziletkâr meşbu yağlarla yüklüdürler. Henüz kötüsü; onları aceleci şişirmek ve hastalıktan arkalamak üzere hormon ve antibiyotik verilir. Örgensel, otla beslenen serbest dolaşan zooloji elan fazla omega 3 içerir, elan beş altı meşbu yağ içerir.

Bir Cevap Yazın