Rotterdamlıların ‘pir ve serbest’ şehri

ENTERESAN tıpkı rekabet var Amsterdam ve Roterdam arasında. Rotterdamlılar, serian rastgele sohbette “Bakın şehrimiz ne adamakıllı, Amsterdam ’dan henüz iyicene, orada bunları bulamazsınız” diyor. 1940 ’tan sonradan yeniden inşa edilen site siktirici da güzel, etkileyici ve boydak olmasa birlikte ıpıssız… Hollanda ’nın ikinci nazik şehri Rotterdam aynı zamanda Avrupa ’nın yer büyük, dünyanın üçüncü nazik limanına ehil, eski bir kent. Çarkıt benzeri kent adına, ikinci acun savaşının alelacele peşi sıra yeniden inşa edilmiş. Ortaya da Avrupa şehirlerinde mukavim rastlanmayan, tarihi ve çağdaş tıpkısı fon isabet; Akdeniz kentlerini anımsatan. Yetersiz ve bozuk sokaklardan, birbirinden farklı mimarlık özellikleri olan gökdelenlere; alışılmış Avrupa meydanlarından son rütbe azrail heykellerle hazır kavşaklara, tarihi köprülerden, felsefeci Erasmus ’un adını haiz ve çağcıl mimarinin yer sunturlu eserleri arasında adı geçen asmaköprüye çıkıyorsunuz.

BİSİKLETLER, LALELER, SİMİTLER

50 ’den çok müze var  Rotterdam ’de, 11 Mayıs ’a kadar gidenler 1900 ’lerden günümüze ayakkabının macerasını izleyebilirler, ‘S.H.O.E.S ’ sergisinde. Şehirde sıklıkla mimarlıkla ve şehircilikle ilişkin bienaller yapılıyor, festivallerin biri bitiyor biri başlıyor. Görülmesi müstelzim yerlerden biri bile ‘Sonneveld House-Sonneveld ’lerin Evi ’. 1933 ’te nesir edilen ve dönemin sunma varlıklı işadamı olan Sonneveld ’e ilgilendiren olan ocak hayli ilginç. 33 ’te yapıldığı halde serencam rütbe gündeş tıpkı mimarisi olan karı, o günkü haliyle esirgeme edilmiş. 80 yıl önce mutfağına elektrikli kahvehane makinası yaptırmış ayrımsız adamın evinden bahsediyorum, ruh de yıpranmamış ayrımsız icatken bile! Evde ayırca, günümüz sanatçılarının döneme akıllıca kendisine yaptıkları tasarımları sergilediklerini da pekiştirmek geçişsiz.
Aynı kenar şehri olması cihetiyle pir balık restoranları var, Türk ve Ortadoğu kökenli nüfusu haddinden fazla olduğu için otantik restoranları de gayet evire çevire. Bittabi öz-kıraathane ve tatlıya ilginiz varsa, alelacele herhangi bir nahiye başındaki pastacı ve kafelere bayılacaksınız. Canınız düğürcük çekerse, şehirde üç pare birlikte ‘Simit Sarayı ’ mevcut.

Ve tabii bisikletler, parklar, bahçeler, çiçekler, laleler, güler yüzlü, minik kibirli ve ayrıntılarıyla sarışın insanlar, sokaklardan yükselen türlü saz sesleri… Asude, ıpıssız, rahat, saf, stressiz tıpkısı şehir; ‘Çağcıl hayat ve tarihi site gerçekte nedir ’ ve ‘İnsanlar birarada huzurlu, bahtiyar bittabi yaşar ’ unutanlar varsa, Rottterdam yolcusu kalmasın….

TÜRK NÜFUSU 50 BİN

Millî sloganı ‘dövüşmek, elan zihayat atılmak ’ olan şehirdeki nüfusun yarısı Hollanda kökenli değil. Türk nüfusü de şehrin az daha yüzdelik 8 ’i büyüklüğünde. Rotterdam Havaalanı ’ndan haftanın 4 günü THY ile İstanbul ’a uçmak tür. Uçuş 3 saat büyüklüğünde sürüyor. Rotterdam Müslümanlık Üniversitesi ’nin dünyanın şanlı okullarından biri olduğunu de hatırlatalım. Şehirdeki tüvana erkek oranı (0-14 gözyaşı) yalnız yüzdelik 17. Şehirden Paris, Londra, Frankfurt, Brüksel, Amsterdam ve Münih ’e acul şimendifer kâin.

ELİF AKTUĞ / AKŞAM EZANI

Bir Cevap Yazın