RTÜK˙kap fişleme!

Göstergeç dizileri, “Şanlı Asır” tartışmasıyla gündemde şahika yaparken RTÜK ’nam tekmil kanallardaki dizileri fişlediği ortaya bundan sonra. “RTÜK ’ün Wikileaks belgesi” namına adlandırılan raporda diziler hakkında ilginç saptamalar düz alıyor. Işte bazıları: “Belden adi espriler var”, “Bekâretin önemsizliği öne çıkarılıyor”, “Türk tarihi çarpıtılıyor”, “Dip cesamet meşrulaştırılıyor”

RADYO ve Televizyon Arka Müesses (RTÜK), “Majör Çağ” dizisiyle tırmanan seri filmtartışmasına hazırladığı raporla ayrımlı bire bir boyut kazandırdı. Uzmanların hazırladığı raporlarda; farklı kanallarda yayınlanan dizilerle ilişik ilginç tespitler yapılıyor. Tabir, RTÜK Bildirişim Merkezi ’ne mevrut şikâyetlerden de yola çıkılarak hazırlandı. Ehlivukuf görüşleri RTÜK gündemine birlikte alındı.

AMIYANE SIRLAR: Çoluk Çocuk lise çağında olmalarına karşın geveze hayatları ve derslik ayrılıklarına yapılan vurgu ilgi çekiyor. Lise öğrencilerinin okula aşırı araçlarıyla; taze kızların abartılı makyajlarıyla gitmeleri, okul dolaplarında bade şişeleri bulundurmaları, okulda sevgilileri ile öpüşebilmeleri dikkat çekiyor. Ensesi Kalın familya çocuklarının ayrımsız koleje burslu kendisine devameden eksantrik ayrımsız öğrenciyi, “varoşcan” diye aşağılamaları dahi dikkat çekici.

ANCA BIR ZARIF ANTLAŞMA KI: Mürtefi, eşinden ayrı tıpkısı ilişkisi olması ve karısı hapisteyken sevgilisini çocuklarının olduğu eve getirmesi, çocuklarını dövmesi kabilinden nedenlerle kat sayı ata profili çizmemektedir. Aylin ’mağara babası yaşında benzeri erkekle fert veriş yaşaması makul bir çizi olmamıştır.Mete ’nin bile babasına, “Geberteceğimlan seni” demesi, çocuklara ve gençlere zehir yaşıt oluşturabilecek niteliktedir.

FATMAGÜL ’ÜN SUÇU HANGI?: Daha bir numara bölümünde can alıcı bire bir şekilde dakikalarca adeta görsel bire bir duruma sokulan taarruz sahnesi yaşanıyor. Bu fon kullanılarak reyting planlaması yapılmakta, içtimai bir şiddetli amacından saptırılarak tamamen tecimsel ayrımsız amaca arbitraj edilmektedir. Bu tuhaf yapımlar derece yargılarını zaafa uğratmakla alay malay, yaşanan olayları ajite ederek yayıncılığa aygıt etmektedir.

KURTLAR VADİSİ: Dizi Film yalnız korkulu izlenme oranıyla değil, tıpkısı zamanda gayret kültürünü ve derin devleti meşrulaştıran içeriğiyle gündeme geldi. Böylesi aynı temanın bu kadar geniş benzeri seyirci kitlesine ulaşması diziyi sosyolojik benzeri olguya dönüştürmüştür.

HANIMIN ÇİFTLİĞİ: Türk toplununun sülale yapısına ve manevi değerlerine akıllıca olmayan karı içi iştiyak ilişkilerinin yaşandığı dizide, “Senin Cenabıhak ’ın kitabını, ulan Moskof, lan kitapsız” gibi kutsi değerlerimize taşlama içeren konuşmaların vadi aldığı dikkat çekmektedir.

BEHZAT Ç: Temas bölümde kıya ya de ölümyaşanıyor. Belden adi espriler yapılıyor olsa dahi bunlar “bip”lenmekte, bunun dışında üstelik sıkça “ulan, lun” şeklinde konuşmalar geçmektedir.

AMOR-I MEMNU: Evlilik Dışı ilişkilerin yaşandığı ayrıksı dizilerde dahi sıklıkla karşılaşılan kürtajmeselesi asıl karnındaki bebekten mutlak yerine ele alınmakta ve canının istemesine bakarak doğurulmakta ya dahi aldırılmaktadır.

KILIÇ GÜNÜ: Bekâretin önemsizliği, iki koca arasındaki eş cinsel ilişkiyi ima eden akak odası görüntüleri kadar umumi aktöre anlayışının dışına çıkılmaktadır.

ADANALI: Ezinç görüntülerinin canlandırıldığı elim sahneler, gereğinden fazla uzatmalarla ve tekrarlarla ekrana yansıtılmaktadır.

TÜRK MALI: Espriler ağırlıklı kendisine; sözcük, atasözü, fehva, özel isim, san, yer ismi ve dilimize ecnebi dillerden giren sözcüklerin hatalı kullanımı ile argo ve cinsellik üzerine kurulmaktadır.

KEBIR YÜZYIL: İzleyiciler; Türk tarihini çarpıtan, milli manevi değerlere hücumcu, Kanuni Şehriyâr Süleyman ’ı zevk ve cümbüş düşkünü tıpkı hükümdar adına gösteren dizinin yayına konulmamasını arzu etmişlerdir. Dizinin yayınlanmasıyla gelişigüzel peyrev şikâyetleri de artarak bitmeme etmiştir. Dizide Harem ’e seçilen kızlar hamamda ince ayrımsız gövde kontrolünden geçirilirler ve doğallık kontrolleri yapılır. Diziye, geçmiş bölümü yayınlandıktan bilahare 60 bin den aşkın hoşnutsuzluk gelmiştir.

KUSURSUZLAR DAHI VAR: Raporda, müspet yerine değerlendirilen ve RTÜK Yasası ’na aykırılık belirleme edilemeyen diziler ve programlar üstelik düz aldı. “Ikircim, Yapışkan Parafin, Anormal Saraylı, Karadağlar” bu diziler ortada sayılırken; kadın programlarıyla ilişik tıpkısı yorum olmaması dikkat çekti.

Bir Cevap Yazın