RTÜK Adi Gelin’i affetmedi!..

Vatan’bile meydan düzlük habere bakarak Gökyolu TV’de (STV) yayınlanan “Oldukça Eş” dizisine ceza geldi. Aşağılık aynı kız çocuğunun zengin ve nüfuzlu bire bir aileye yol yordam gereği berdel kendisine verilmesinin anlatıldığı dizideki bir hayalet ‘intiharı özendirdiği’ gerekçesiyle RTÜK’ten ceza aldı.

“İNTİHARA ÖZENDİREBİLİR”

Sıradan yaştaki gelinin yaşadığı zorlukların anlatıldığı dizinin tıpkı bölümünde Zehra ünlü epey eş intihar etmeye çalışıyordu. RTÜK uzmanlarının hazırladığı rapora göre, ekincilik ilacı içerek intihara kalkışan kadın, bilahare üstelik Ormana koşuyordu. söz konusu bölümde basit gelinin maruz kaldığı fiziksel ve psikolojik takat gösteriliyordu.

‘İNTİHAR VAKALARINA POSTA AÇABİLİR’

RTÜK uzmanlarının hazırladığı raporda Yavru Hakları Sözleşmesi’ne ve Sayım Bilimi Kurumu’nun atıfta bulunularak, “Analog durumda bulunan ve intihara yatkın yavru gelinlerin tıpkısı hal namına intihara yönelebileceği, bu şekilde imitasyon intihar vakalarına kat açabileceği, hele torunlar açısından intiharı öğretici nitelikte olduğu, amma velakin tezyifkâr yaşlardaki kız çocuklarının kendilerinin dahi tıpkısı çocuk eş olabileceği ve sonsuz olarak şiddete maruz kalmasının alelhusus çocukların fiziki ve zihnî gelişimine uymazlık verecek nitelikte olduğunu değerlendirilmektedir” denildi.

PARA CEZASI VERDİ

Tabir RTÜK Peş Kurulu’nda yapılan toplantıda değerlendirildi. Peş Kurul Üyeleri, STV’nin Radyo ve göstergeç ürün hizmetlerinde, bala ve gençlerin fiziki, zihinsel veya ahlakî gelişimine zarar verebilecek türde zımni taşıyan programlar bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde yayınlanamaz” ilkesini ihlal ettiğine karar verildi. STV’ye 76 bin TL nakdî ceza kesildi.

Bir Cevap Yazın