RTÜK ‘avam kavgayı’ affetmedi!..

“Hanımanne Elkızı Ses’ya Kadın” adlı programda, kadın ve kaynanaların birbirlerine müteveccih taşlama ve suçlamaları zımnında kanala ceza verdi.

Radyo ve Monitör Dip Oturmuş (RTÜK), Çizgi D’dahi hafta içi rastgele dolaşma gün kuşağında yayınlanan ve sunuculuğunu Ses Sayan’ın yaptığı “Hanımanne Kadın Seda’ya Elkızı” adlı programda, kadın ve kaynanaların birbirlerine müteveccih taşlama ve suçlamaları nedeniyle kanala ukubet verdi.

RTÜK, “coşku kastını aşarak, aile yapısının temelini oluşturan ilişik, saygı, güven ilişkisini zedeleyici, reyting kaygısıyla oluşturulan programda gelinlerin ve kayınvalidelerin birbirlerine karşı hürmetsiz davranışlarının sunucu Seda Sayan eliyle sorulan soru ve yorumlarla henüz dahi isteklendirme edildiği” gerekçesiyle kanala yönetimsel para cezası müeyyidesi uygulanmasını kararlaştırdı.

Programın 24 Ocak’ta yayınlanan bölümüyle ilişkin olarak Dip Asamble uzmanları eliyle hazırlanan raporda, sorulan sorularla tıpkısı tartışma zemininin oluşturulduğu, kaynana ve gelinin birbirlerine karşı incitici ve eleştirel ifadeler kullandığı, anonsör Seda Sayan’ın dahi tartışmaların konusunda gittiği vurgulanarak hediyelere sahip olabilmek amacıyla eş içerisinde hususi sayılabilecek hususların üstelik muhit ortada kızgınlıkla açığa çıkarıldığı anlatım edildi.

Aile mahremiyetinin ayrımsız kenara itilerek, yaşanan sorunların tamam ayrıntısıyla milyonlarca peyrev uğrunda tartışılmasının yarışmaya katılan aileler üzere kavrayışsız dönülemeyecek problemleri meydana getirebileceği belirtilen raporda, yayıncıların, toplumu aynı arada tutan en yüce yapı taşlarından biri olan sülale kurumunun korunması üzerine, elan mesul aynı tutum izlemesi ve toplumsal etki açısından henüz titiz olması gerektiği vurgulandı.

VATANDAŞ DAHI ŞiKAYETÇi

Raporda ayrıca “Familya, çapraz bağıntı ve ürkmek konusunda kurulur. Eş fertlerinin harmoni süresince yaşaması bağıntı, saygı, hoşgörüye bağlıdır. Ev yapısının sağlam olduğu toplumlar dahi sağlamdır” ifadelerine meydan vererek, “Degaje peyrev kitlelerine ulaşan ve bu kitleler üzerinde manipülatör etkisi mevcut monitör yayınlarının gelenek ve göreneklerimize akıllıca olması muhtemel” değerlendirmesi yapıldı.

Gelin ve kaynanaların düğme suçlamalarla birbirlerine karşı yaptıkları saygısız olaylar izleyicinin dahi gözünden kaçmadı. RTÜK Iletişim Merkezi’ne izlence zımnında 903 şikayet geldi.

Ehlihibre raporunu değerlendiren Ense Asamble, programda 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Yapı ve Kitap Hizmetleri Hakkında Kanunun, “Eser hizmetleri… ailenin korunması ilkesine uymaz imkânsız.” şeklindeki 8/f maddesinin ihlal edildiğine karar verdi.

Eğin Asamble görüş birliğiyle, Kanal D televizyonuna 419 bin liralık idari para cezası müeyyidesi uygulanmasını kararlaştırdı. Yönetimsel servet cezasının miktarı kitap kuruluşunun ihlalin tayin edildiği aydan bir esbak aydaki brüt ticari iletişim gelirinin yüzde birinden üçüne büyüklüğünde olabiliyor.

AKŞAM INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın