RTÜK Bardakçı’nın küfürünü affetmedi!

Milliyet’ten Alemdar Yılmaz’ın haberine bakarak RTÜK, Bardakçı’nın “analarını si…m”, “hıyarlar” küfrü dolayısıyla Habertürk’e nakdî ceza kesti. RTÜK Bardakçı’nın bu sözlerinin mevzuatın “Türkçenin sunturlu kullanımına çap, sert ve jargon vasıta kullanmama” ilkelerine muhalif olduğuna hükmetti. Bardakçı’nın Ilkgüz 2014 tarihinde “oha, çüş, açık ağızlı, Ki Kardashian’ın âdem kıçını seyrediyorsunuz” üzere ifadeleri birlikte RTÜK tarafından cezalandırılmıştı.

RTÜK uzmanlarının hazırladığı rapora göre, 15 Son Teşrin 2014 tarihinde yayınlanan “Tarihin Art Odası” ünlü programa mihman namına Vahdettin Açık Deniz katılırken, sultanlık ve halifelik konusu tartışıldı. Bardakçı; programın reklam arası verildikten sonra bitmeme eden akıbet bölümünde vatandaşların mesajlarını bilgisayardan okurken bir anda “analarını si…m. Oldu mu?” ifadelerini kullandı. Stüdyoda çabucak 4 saniyelik bir sessislik oluştuğu kaydedilen raporda, Bardakçı’nın sözlerine devam ederek, “Efendim, Hilafet mi istiyorsunuz? Olur, Halife olacağız inşalah. Hıyarlar… Eee Sayın …. şu resmi göndermişler. Bu portre değil beyefendi. Bu şeydir. Yaklaşabilir miyiz? Fotoğraflar bu. Dolmabahçe’bile fariğ tıpkı fotoğraftır.” dediği belirtildi.

Raporda, “Sözkonusu programda, sunucu Uğur Bardakçı’nın izleyicilerden gelen mesajları okurken, bu mesajlara sinirlenerek, mesaj gönderen kişiye kalay ifadesi olan tıpkısı sözle, ayrıksı ayrımsız kişiye ise anif bire bir sözle denk verdiği belirleme edilmiştir” denildi. Raporda, ekranlarda kalay ve hakaret içeren ifadelerin kullanılmaması gerektiği, bu ifadelerin tabilik anlayışı ve kuralları ile bağdaşmadığı dile getirildi.

Oy birliği ile

Eğin Asamble’da yapılan müzakerinin peşi sıra Bardakçı’nın bu sözlerinin kabul edilemeyeceği üstüne erk ve mugayeret kontenjanından seçilen bütün üyeler uzlaştı. Ense Asamble Bardakçı’nın bu sözlerinin RTÜK mevzuatının “Türkçenin iyicene kullanımına muhalif, anif ve jargon kurgu kullanmama” ilkesine yeraltı olduğuna hükmederek para cezası kesti. Ukubet miktarı tıpkısı esbak ayın reklam gelirlerinin yüzdelik 1’i oranında verilecek.

Bunu ikinci kez yaptı

Habertürk, Bardakçı’nın Eylül 2014’te, Ermeni asıllı benzeri sanatçının şarkısının ekranlardan yayınlanmasına aksülamel gösteren izleyicilere “Çüş, oha, açık ağızlı, apayrı tarafınızla dinleseniz, nah çıldırmazsınız, nakız dışkı, Ki Kardashian’ın âdem kaçını seyrediyorsunuz, Kim Kardashian’ın bilmem neresini resmini paylaşıyorlarmış, Ermeni kıçı ne paylaşıyorsun” gibi taşlama içeren ifadeleri nedeniyle 30 bin TL cezaya çarptırılmıştı.

İŞTE MERAM BARDAKÇI’NIN O KÜFÜRÜ (VIDEO)

Bir Cevap Yazın