RTÜK Başkanı değişebilir!..

Milliyet’ten Aydın Hasan’ın haberine göre kitap piyasasında mehabetli tıpkı gücü olan Radyo Göstergeç Peş Kurulu ’nun yönetiminde, yıllar sonra şu anda aykırılık pozisyonunda olan partilerin ciddilik kazanacağı bire bir tabela oluşmaya başladı. RTÜK ’te Ak Parti ’nin çoğunluğunun son bulması, RTÜK Başkanı ’nın marjinal benzeri âdemoğlu olmasını gündeme getirebilir.

RTÜK’te yıpranmamış abra

Radyo Televizyon Eğin Müesses’nun (RTÜK) üyeleri birlikte Sedir aracılığıyla seçiliyor. Şu anda RTÜK’ün dokuz üyesinden beşi Doğru Fırka, ikisi CHP, birer uzuv ise MHP ve HDP kontenjanından seçme durumda. Dürüst Öğür, RTÜK’teki çoğunluğunu da kaybedebilir.

RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi Büyük Öztunç, Twitter hesabında, “RTÜK’te de denge
değişti. Ilkokul olan AKP sayısı dörde düştü. Dört olan uymazlık sayısı ise beşe imdi. RTÜK’te koca kadar yönetime bir iki kaldı”
mesajını paylaştı.

Ak Tümen ile MHP kontenjanından seçilen iki üyenin görevi sona erecek.

Bu iki organ namına Divan ’te, intihap yapılacak. Seçimde MHP kontenjanından eskimemiş tıpkısı unsur belirlenecek. Yanlışsız Parti ’nin üyesinin yerine ati ismin ise MHP veya HDP kontenjanından geleceği ise seçimin kesme sonuçlarına göre galiba olacak.

Eğer MHP ile HDP ’nin mebus sayısı kıymet olursa üyenin hangi fırka kontenjanından olacağı kura ile belirlenecek. Akıbet itibariyle Orak Ayı ayı itibariyle Doğru Parti RTÜK ’te 4; CHP, MHP ve HDP ise 5 üyeye ehil olacak.  RTÜK Başkanı üstelik 15 Orak Ayı ’dan sonradan bu siyasal resim çerçevesinde seçilecek.

Bir Cevap Yazın