RTÜK Başkanı, dünyaevi programlarına uzun ayar verdi!

Ya naklen yayın yapılmayacak evet bile im, geciktirici diye niteleyerek anlatım edilen ayrımsız sistemle beş altı saniye ant farkıyla verilecek” dedi.

Dursun, makamında gazetecilerle yaptığı kardeş kardeş toplantısında, yayıncılarla yaptıkları son toplantıda izdivaç programları ve dizileri ele aldıklarını söyledi.

Televizyonlarda yayınlanan izdivaç programlarının “daha çok çığrından çıktığını” tabir eden Dursun, programların şu anda 4-4.5 saat üzere çokça detaylı süreli yayınlandığını belirtti.

Dursun, “Bu kadar ince devamlı programlar olmamalı. İkincisi bu programlar enerjik yayınlanıyor. Programda olmaması müstelzim benzeri görüngü, naklen yayın olduğundan evet arkaç geliyor. Aynı başkası de programlar, çok fazla televizyonda yayınlanıyor” diyerek konuştu.

Programlarla ilişik çok ağır sıklet şikayetler olduğuna değinen Dursun, “Aktif yayından kaynaklanan teessürat var. Mahsurlu sahnelere bakir bir aranjman yapılacak. Ya naklen yayın yapılmayacak ya da iz, geciktirici diye niteleyerek ifade edilen tıpkı sistemle birkaç saniye antlaşma farkıyla verilecek” dedi.

Yaptıkları toplantıda yayıncıların, “Bu yöntemle şikayetlerin ayrımsız kısmının ortadan kalkacağını” tabir ettiğini bildiren Dursun, “Yayıncılardaki eğilimi çok olumlu buldum. Bu programların içeriğinden onlar bile haddinden fazla bahtiyar değiller, izlenmesine rağmen. Düzem çokça düşüyor. Bu kadar düşmemeli. Yani yayıncıların o konudaki tavrı beni çokça mutlu etti” diyerek konuştu.

Karı programlarının ise ayrımsız zaman şikayet edildiği büyüklüğünde karışık görünmediğini anlatan Prof. Dr. Dursun, “Belli ayrımsız ufuk üstünde uzlaşıldı. Imdi aheste eleştiriler yok. Olumsuzluklar var amma bunlar rastgele programda var. Kabil olduğu kadar beş altı budaklı olması geçişsiz ki tığ bunun sağlandığını düşünüyoruz” dedi.

Deli Dolu yayınlanan tartışma programlarında de mesail çıkabildiğini bildiren Dursun, şöyle bitmeme etti:

“Bununla ait müeyyide uyguladığımız antlaşma tepki gösteriliyor. Konuşmacının hangi söyleyeceğini ilkin bilemeyiz diyorlar. Fakat tartışma programlarında da sunucunun, mahsurlu meşveret fail kişinin sözlerinin yanlış olduğunu rapor etmesi ve müdahale etmesi gerekiyor. Sanıldığı büyüklüğünde süssüz değil bunu yapmak ama mahsus ölçüler içinde kontrolün sağlanması gerekiyor. Tavik, bu programlar amacıyla birlikte mümkün amma engel olmak, fethetmek bahis konusu olanaksız. Ancak biraz henüz kontrollü olması şart.”

Bir Cevap Yazın