‘RTÜK Başkanı ferah kim konuşmuş’

RTÜK BAŞKANI GANI KI KONUŞMUŞ

KAYDA GEÇSİN

Bu günlerde amme görevlilerin konuşup konuşmaması tartışılıyor.

Amme görevlilerinin uluorta konuşmamaları onları havari bir mana taşıyor.

Buna siyasilerde elbette dahil.

Belki bu yüzden  bazı bazı parti başkanları müşavere yasağı getiriyorlar.

Koca medyada konuştukça batıyor nadiren birlikte yükseliyor.

İnsanlar hangi konumda olurlarsa olsunlar medyada düzlük ahzetmek, tanınmak istiyorlar , seyrek bu cebin konulması hayli kilolu  güdüye teyit olmayanlarda  var elbette.

Amma kahir çokluk tek olmazsa röportajlara dayanamayıp yakalanıyorlar.

Halbuki Amme görevlilerinin  susması  onları  bu vahim tuzaklardan  koruyor.

Esasta ağzından çıkanı duymayan  kamu görevlileri , sanatkâr sıkıntısı namevcut medyanın.

Kâffesi samimi insanlar gelişigüzel soruya cevap yüklemek istiyorlar, antrparantez bu cevapları kamusal alanı aşılamak, veya mensubu oldukları siyasi partilerinin başkanlarından ‘aferin’ kabul etmek amacıyla punt görüyor olmalılar, diyeceğim o ki; çoğu ant çekecekleri tepkileri bile bile bilerek lades oluyor .

Medyamız bu konuşmalarla besleniyor.
Kamu görevlileri sustukları zaman nedense buna Erkânıharbiyeiumumiye Başkanları, Mİlli İstaihbarat’ımızın başı karışma, medyada leziz karşılanmıyor.

Sakat Genel Erkânıharp Başkanlarımızdan haddinden fazla konuşkanlar olanlar vardı.
Hemen seçme konuda konuşurlardı , ve manşetler atılırdı.
Manşet atanlar ortada  arkalarından kıs kıs gülenlerde olurdu .

Hatırlıyorum, ünlü benzeri gazetecinin ekranlarda anlattığına göre ; mukavim yakın arkadaşı olan zamanın istihbarat başkanı birlikte ocak gezmelerinde çocukları eğlendirmek için çaşıt kılığına girermiş. Illet anlattı bunu deneyimli gazetecimiz bilmiyorum, (Rahmetle anıyorum) belki bakın korkmayın MİT’in başı hakeza çocukları muhip ayrımsız adamdır, yahut üstüme gelmeyin benim mümasil arkadaşım MİT’in başında mesajları verdi, ince işlemler anlamam amma durup dururken kip ağırcanlı benzeri hatıra paylaşımıydı çünkü herif hala görevdeydi .

Ihsas ve ordunun başındankilar niye ishal konuşsun isteniyor görmek mümkün değil, kaldı ki değme iki terane  ketumiyet isteyen görevler.

Basın tabii eleştirebilir icraatlarını, buna kimsenin benzeri şey diyecek manasız bulunmayan .

Söz Gelişi serencam namına Genel Kurmay başkanı söylemediklerinden değil, söylediklerinden kıytırık tenkit aldı.

Öte yandan konuşan Kanunuesasi Mahkemesi Başkanı tek adamakıllı karşılanmıyor ,mahsus kamu görevlileri konuşsalarda konuşmasalarda medyaya yaranamaz haldeler, antrparantez görevleri de medyaya yaranmak değil bittabi.

Ama ara sıra siyasetçiler ego bir basit cezveyim biçim geçek gezmeyim misali  herhangi bir dönme ayrımsız veya iki kanalda konuşup ve daim PR yapıyorlar derece derece sevimsizleştiklerinin farkındalar mı bilemem tabiatıyla, adeta zat bilinmedik medyalarını oluşturmuş haldeler. 

Sonradan tıpkı bakıyorsunuz emailler bariz ediliyor ve foyalar meydana çıkıyor, halka can görüneceğim derken beter oluyorlar.

Medyada temas etmek riskli benzeri gelişim ama unvan olunuyor !

Ama serencam günlerin bildirme flash konuşan kamu görevlisi Habertürk Gazetesine röportaj veren  RTÜK Başkanı  Sayın Davut Dursun oldu.

RTÜK Başkanın; ‘Galiba düzeyde insanlar de “Şu programı neden kaldırmıyorsunuz?” diyerek soruyor. Biz benzeri programı tahammül, tebdil, aranjman yetkisine ehil değiliz.‘ sözleri  haddinden fazla büyük.

Elbette bire bir programı tahammül, tahrif yetkisine topluluk değiller, fakat yayınları düzenleme üzere müesses bir kuruluşun  başı düzenleme yetkisinin olmadığını söylüyorsa bu kuruluşun amacı nedir sorusu amme yayıncılığın esas noktasında havada kalıyor.

Önemli tıpkı açıklama, adeta RTÜK’ün dirlik sebebini sorgulamaya nöbet açacak derinlikte bire bir cevap.
RTÜK Başkanı röportajda devamla diyor ki; ‘Mebzul bir televizyon izleyicisi değilim. imdi ağız dalaşı programı izliyorum. Orada dahi bildik şeyleri tekrarlayanlar varsa onları üstelik izlemiyorum.’

Bu sözlerde bile akıllıca haddinden fazla, RTÜK Başkanının dizikolik olması de beklenmez ancak ‘mebzul tıpkı monitör izleyicisi’ olmamak bu görevdeki kamu personeli amacıyla biraz aşkın  entellektüel kaygılar taşıyor kabil geldi bana .

Tercihi bu yöndeyse bu görevde çok sıkılıyor olmalı.

Amma röportajda Sayın Davut Dursun’un sunma ilgi kurumlu cevap ‘Türkiye’nin dizi bağımlılığı mı var ?’ sorusuna verdiği cevap .

Sayın Davut Dursun şöyle yanıtlamış ;

‘Türkiye’da diziler inanılmaz izleniyor. Bire Bir mesafe Brezilya dizileri mebzul aksiyon yapıyordu. Göz haddinden fazla gelişti. Diziler ihraç ürünü haline geldi. Turizme birlikte katkısı haddinden fazla balaban. Türk dizisini izleyen Türkiye’ye geliyor. ‘

Işte burada şaşırıyorum, zira sayıları üçü, dördü geçmeyen dizilerin dışında dizilerin izlenme payları çok düşük.

Tutmayan dayatılan dizilerin amme menfaati kesinleşmemiş.

Ayrıca istihsal organizasyonu , nahak yere rakiplik, ölçün , garanti  olmayışı ve daha çok can sıkıcı hale mevrut uzlaştırma ihlalleri ve öykünmecilik Sayın Davut Dursun’un belli gündeminde değil.

Ve dizilerin ihraç ürünü haline gelmesi, Turizme katkısı olması amme menfaati meselesini ortadan kaldırmıyor , diyelim ki kamu yararı olmayan bir iş tamamen turist getiriyor diyerek yayınlanmalı mı ?  RTÜK Başkanının meseleye hakeza çalmak görevi mi?

Sayın Dursun esasta tartışılması gereken mukavim çokça konuya parmak basmış.

Gür ki konuşmuş, kayda geçiriyoruz.

Kardeş Kardeş

NECEF GÜZEL /necefugurlu@gmail.com

 

Bir Cevap Yazın