RTÜK: Ekranda dansöz gençleri bozar

Yazı D ’bile ekrana mevrut  Akasya Durağı dizisindeki dansöz sahnesini masaya yatıran RTÜK Takip ve Değerlendirme Dairesi, Türk Dil Kurumu ’nun ’dansöz ’ tanımından yola çıkarak ifade hazırladı. Dansözlerin dans eden ’yarıçıplak kadınlar ’ olduğunu dile getiren RTÜK, “Yayınlarda dansözlere düzlük verilmesi bala ve gençleri inatçı etkiler” dedi.

BUNUNLA yetinmeyen RTÜK, dansöz oynatmanınTürk ev yapısına yeraltı ’ olduğuna da hükmetti.

Yavru ve gençlerin üstelik izleyebileceği anlamına mevrut  ’umumi peyrev ’ akıllı işaretini kullanan dizinin, hem ocak yapısına aykırılıktan hem üstelik yavru ve gençlerin ruh bilimi sağlıklarını karşıt etkilemekten hava cezalandırılması istendi.

RTÜK Izleme ve Yorum Dairesi ’nin bu yorum raporunun bugün yapılacak Dip Kurul toplantısında karara bağlanması bekleniyor.

IZLEME Dairesi Başkanı Nurullah Öztürk imzasıyla verilen raporda, ’dansöz tanımı ’ şu şekilde verildi: Dansöz evet bile oryantal dans adına tanıdık sözkonusu dans, TDK Sözlüğü ’nde ’Alelumum doğu ülkelerinde kadınların yegâne başlarına ve yarıçıplak yerine çalgı aleti eşliğinde yaptıkları, beden ve göbek hareketlerine dayalı dans ’ şeklinde ifade edilmektedir. Bu çerçevede yapılan izlemede nısıf açıkça sayılabilecek kadınların batın ve cisim hareketlerine dayalı benzeri raks icra ettiği görülmüştür.

ÇOCUK ALGILAMAZ

DİZİDEKİ görüntünün ’benzeri tür konuşma ’ olarak birlikte algınabileceği, ancak çocuk yaştakiler için bunun ’sili cavlaklık ’ kendisine algınacağını savunan RTÜK, şu olağanüstü değerlendirmeyi yaptı: “BIR çocuğun yahut gencin medlul dünyasında yeri sıfır ve çoğu misil sanatsal tıpkı değerden mahrum katışıksız cavlaklık yerine algılanan gösterinin, haftaiçi ve hafta sonu, çocukların ve ergenlerin görüntülük karşısında olabilecekleri biraz diliminde gösterilmesi, yavru ve güre ergenleri aksi olarak etkileyerek bunların zihinsel ve sağtöresel gelişimini zedeleyebilir.”

MÜRTEFI EKBER ERTÜRK /AKŞAM GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın