RTÜK ‘Kara Mülk Aşk’ı ‘erotik’ buluyor!

Cumhuriyet Altını Gazetesi’nden Fırat Kozok’un haberine bakarak Radyo ve Televizyon Art Oturmuş (RTÜK), bir dizide Roma sokaklarında öpüşen iki Türk gencin düz aldığı sahneyi “erosal” buldu. RTÜK uzmanları eliyle hazırlanan ihlal raporunda “lip-o-suction” yerine tanımlanan öpüşme yöntemi yavaş yavaş anlatılırken, kanalın “çocukların gelişimine ters” kitap yaptığı gerekçesiyle cezalandırılması istendi. AKP ’li kâh üyeler ukubet yönünde düşünce kullanırken, geçek karar yeter sayısına ulaşılamadığı amacıyla son anda kurtuldu.

ATV kanalında hafta içi çarşamba günleri ekrana gelen “Yağız Mal Amor” adlı dizinin yeniden gösterimi 19 Ekim Aksata günü saat 16.00 ’birlikte ekrana sunuldu.

Senaryoya göre başrolü oynayan sevgililer Ömer ve Elif, Ömer ’in amiri Sami ile birlikte Roma ’ya masraflar. Roma sokaklarında gezen Ömer ve Elif romantik anlar yaşar. Geçmiş ve nispeten henüz gücük öpüşme sahnesinin peşi sıra Sami, amirin gücük tıpkı kemirmek sahnesi verilir ve takiben sevgililere gine dönülür. Bu defa ikili ellerinde dondurmalarla gezmektedir ve çalan romantik parçanın eşliğinde geniş tıpkısı meydanda öpüşmeye başlarlar. Bu ara müşteri dahi ikilinin etrafında dönmekte ve sevgililerin öpüşmesi merkeze alınarak hem çevrelerindeki tarihi binalar gösterilmekte, hem de öpüşmeleri henüz dahi yöre plana çıkarılmaktadır.

RTÜK ’ad fantezi dünyası

Önce gösterimi şeb 22.40 ’üstelik yapılan dizinin tekrarı devir saatlerinde yapılınca RTÜK harekete geçti. RTÜK Izleme ve Istimara Dairesi Başkanlığı yoluyla hazırlanan raporda, birçok paradigma ve filmde öpüşme sahnelerine düzlük verildiği anımsatılırken, Amerikan Müderris William Cane ’mağara “The Arka of Kissing (Öpüşme Sanatı)” adlı kitabına gönderme yapıldı. Kitaba göre 25 garip öpüşme çeşidi olduğu tamlanan raporda, şöyle denildi: “Bu 25 garip ortamında ise favorisinin ‘lip-o-section ’ metodu olarak adlandırdığı ve Amerikalı gençler beyninde da moda olan tıpkısı biçem olduğunu belirtiyor. Lip-o-suction metodunu çiftlerden biri diğerinin alt dudağını emerken, başkası onun dip dudağını emiyor şeklinde açıklıyor Prof. Cane. Burada izleyiciye seyrettirilen ve gerçekte ekranlarda görmeye zorlu birlikte menus olmadığımız öpüşme sahnesinde birlikte bu öpüşme stili gösterilmiş olmaktadır.”

Sözlüklerde genel yerine “müstehcen” kavramı amacıyla “edepsiz, edebe karşıt, amorf” şeklinde tanımlar yer aldığına belen edilen raporda, “erotizm” kavramı ile ise “aşktan feyiz cavlaklık ve çıplaklığın dolay safhalarında gelen öpüşme ve koklaşma ile başlayan, cinsel ilişkiye geçişin davranış ritüellerinin kastedildiği” belirtildi. söz konusu dizideki sahnenin erotizme kaydığı savunulan raporda, “Yavru ve gençlerin fiziksel, zihnî veya sağtöresel gelişimine uymazlık verebilecek” türdeki yayının cezalandırılması istendi.

3 AKP ’li istedi ama olmadı

RTÜK ’nam tıfıl kurul toplantısında yapılan oylamaya 9 üyeden 7’si katıldı. Oylamada CHP kontenjanından seçilen 2, HDP kontenjanından seçilen 1 ve AKP kontenjanından seçilen Başbuğ Davut Dursun, kanala ceza verilmesine icap olmadığı yönünde oy kullanırken, AKP ’li 3 unsur Hasan Tahsin Fendoğlu, Hamit Ersoy ve Nurullah Öztürk ukubet istedi. Oylamada değişmeyen amacıyla lazım nüsha olan 5 oya ulaşılamadığı üzere değişmeyen alınamadı.

Bir Cevap Yazın