RTÜK, O reklamları yasakladı!..

Kullanılmamış Asır’dahi saha düzlük habere göre RTÜK’ün, spor karşılaşmalarında sıkça geçer ve izleyicilerin korkulu şikayetlerine bozukluk olan izole bant reklamlara ait yönetmelik düzenlemesi yürürlüğe girdi.

Başbakan Yardımcısı Dik Akdoğan’ın 4 Ağustos’ta imzaladığı değişmeyen, Resmi Gazete’de yayımlandı. İzleyicilerden gelen şikayet ve talepler doğrultusunda RTÜK’ünKitap Hizmeti Asıllar ve Esasları Hakkında Yönetmelikte” yaptığı farklılık kararı, Başvekillik tarafından üstelik onaylandı. RTÜK’ün 2014’ün sonuna akilane hazırladığı fakat zaman zarfında karışıklığa etmen olmaması amacıyla sezon sonunun beklendiği düzenleme, 2015-2016 sezonunda uygulamaya geçecek.

“YAVRU PROGRAMLARINDA HARAM

BAHIS KONUSU yönetmeliğin “Reklam ve tele-ahzüita yayınlarının gestalt ve sunuşu” antetli maddesinde düz alan, “Izole Bant reklam yayınında reklam alanı görüntü alanının yüzde 20’sini aşamaz. Bant reklam teknikleri kullanılarak yapılan ışıntı ve amiyane ilanlar tarzındaki reklamlar, program bütünlüğü, değeri, etkinliği ve mesajın bozulmasını alıkoymak için sesli namına yayınlanamaz.

Spor karşılaşmalarında sporcuların ve yayınlanan müsabakanın, gayrı programlarda oyuncuların, sunucuların ve konuşmacıların görüntülerini kapatacak şekilde yerleştirilemez” ifadesinin son cümlesi şöyle değiştirildi: “Bant reklam, programlarda oyuncuların, sunucuların ve konuşmacıların görüntülerini kapatacak şekilde yerleştirilemez.” Yine aynı maddenin ayrıksı tıpkı fıkrasında meydan alan “Marifet bültenleri ve çocuklara yönelik programlarda bant reklamlar yayınlanamaz” ifadesi da “Malumat bültenleri ile çocuklara müteveccih programlarda ve spor karşılaşmalarının departman, duraksamalar ve devir araları dışında, bant reklamlar karışma hiçbir türde reklam yayınlanamaz” adına değişti. Bu değişikliklerle, “Bant reklam” kavramı ile Genel reklam” kavramı arasındaki alt bölüm ortadan kaldırıldı.

Bu sebeple monitör kanalları, bugüne büyüklüğünde spor karşılaşmalarının kesim, duraksamalar ve devir araları dışında banko Genel reklam” yayınlayamıyorsa, düzenlemenin Resmi Gazete’dahi yürürlüğe girmesinin ardından, “Bant reklam” yayını üstelik yapamayacaklar. Avrupa’daki uygulamaların bile anımsatıldığı RTÜK eliyle yapılan düzenlemenin gerekçesinde, “Avrupa ülkelerindeki uygulamaya bakıldığında birlikte spor programlarında bant reklamlara kayran verilmediği ve reklamların hemen seksiyon, vakfe ve çevrim aralarında yayınlandığı görülmüştür” ifadesine vadi verildi.

Bir Cevap Yazın