RTÜK ukubet yağdırdı!..

Radyo Göstergeç Peş Kurulu (RTÜK), Show TV’de yayınlanan “Makina Ser” programında anif, küfürlü ve eşeysel muhtevalı konuştuğunu tespit ettiği Okan Bayülgen ile Geçek D’de “Arkadaşım Hoşgeldin” programında 45 kez anif ifadeler kullandığı belirlenen “yönetmen” üzere iki kanala dahi yönetsel nakdî ceza verilmesini kararlaştırdı.
     
RTÜK’ten edinilen bilgiye bakarak, Tolga Çevik’in “Arkadaşım Hoşgeldin” ünlü eğlence programında sahnede bâtın fakat oyunculara sürekli komut veren “direktör” karakterinin, 9 Ocak’ta yayınlanan bölümünde direktiflerini namına getirmeyen oyunculara yüz kere anif ifadeler kullandığı gerekçesiyle kanala yönetsel para cezası verildi.
     
Kayırıcı Asamble uzmanları marifetiyle hazırlanan raporda, “Eşkal gereği yönetmen ve oyuncular arasında nükteli ve ilaveli diyaloglar yaşanırken, yönetmenin isteklerini hesabına getirmeyen oyunculara söylediği söz konusu sözcüklerin, güldürme kastını aşarak 1 saat 42 zaman içre 45 kere kullanıldığı görülmüştür” tespitine düzlük verildi.
      
“Toplum ve izleyicilerin tedricen kanıksamasına illet oluyor”
     
Peş Kurul, Okan Bayülgen’in sunduğu ‘Makina Başlangıç’ adlı programdaki anif, küfürlü, argo ve cinsî içerikli konuşmalar dolayısıyla Show TV’ye yönetimsel para cezası verilmesini kararlaştırdı.
     
Üst Asamble Uzmanları tarafından hazırlanan raporda, Show TV’de 17 Ocak’ta Gök Krause, Erkan Petekkaya, İrem Derici, Kadir Doğulu, Ece Ercan, Fırat Topkorur ve Yunus Emre Yıldırımer’in konuk namına katıldıkları izlence boyunca, cinsî imalarda bulunularak değişik diyaloglar, beden dili ile ayrı cinsten hareketler yapıldığı, kimi zaman de argo ve sert kelimeler harcama edildiği belirtildi.
Bu zümre diyalogların cemiyet ve izleyiciler üstünde aksi rehavet bıraktığı, ayrıca giderek kanıksamaya hastalık olduğuna dikkat çekildi.
     
Karar fikir çokluğuyla alındı

     
Temas iki programla ait bilirkişi raporlarını değerlendiren Peş Kurul, programlarda 6112 Çevrilmiş Radyo ve Televizyonların Yapı ve Iz Hizmetleri Üzerine Kanunun, “Yayın hizmetleri, Türkçenin özellikleri ve kuralları bozulmadan akilane, adamakıllı ve anlaşılır şekilde kullanılmasını keşfetmek zorundadır; dilin düzeysiz, kaba ve jargon kullanımına kayran verilemez” şeklindeki 8/1-m maddesinin ihlal edildiğine hükmetti.
     
Dal Kurul, rey çokluğuyla Show TV ve Çizgi D’ye yönetsel nakdî ceza müeyyidesi uygulanmasını kararlaştırdı.
     
Yönetsel servet cezasının miktarı iz kuruluşunun ihlalin tayin edildiği aydan bire bir esbak aydaki brüt ticari iletişim gelirinin yüzdelik ikisinden beşine büyüklüğünde olabiliyor.

HÜRRİYET INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın