RTÜK’cilt TRT’ye anif ikaz!

Radyo ve Göstergeç Dip Müesses (RTÜK), politik partilere ilişik yayınlarında nötr olmadığı üzere TRT ’ye uyartı cezası verdi. TRT için hazırlanan dosya cuma namazı haset YSK aracılığıyla masaya yatırılacak.

Eğin Asamble ’un tıfıl toplantısında TRT ’nin 22.02.2014 ila 02.03.2014 tarihleri arasında siyasal partilere ilişik işaret raporunu masaya yatırdı.

Raporda, söz konusu tarihler ortada TRT yayınlarında yüzde 89.52 oranında (13 saat 12 dakika) Selim Öğür‘ye, yüzdelik 4,96 oranında (45 dakika) CHP ’ye, yüzdelik 5,29 oranında (48 dakika) MHP ’ye ve yüzde 0,22 oranında (2 dakika) BDP ’ye meydan verildiği bilgisi düz aldı.

Toplantıda özellikle mugayeret kontenjanından seçilen üyeler, TRT yayınlarından bitaraflık ve doğruluk ilkesinin zedelendiğini dile getirdi.

Art Kurul Üyesi Süleyman Demirkan, Milliyet ’e yaptığı açıklamada, “Hakeza tıpkısı geçersizlik olmaz. TRT anayasal gelgel, RTÜK ’te anayasal bir gurur. YSK adına yayınları izliyoruz. Eğer zaman incelediğimiz rapor intihap yasaklarının başladığı 1 Karı ’fecir itibaren düzenlenip Üst Kurul ’un önüne getirilmiş olsaydı, haftalardır süren hükümsüzlük yaşanmazdı. Raporlar, YSK ’nın önüne harcama ve TRT ’ye mukteza yaptırım uygulanırdı. RTÜK görevini yapmamıştır. Hakeza benzeri durumun yaşanması utanç vericidir. RTÜK görevini yapıp TRT ’ye ilişkin bu raporları oluşturup YSK ’ya göndermediği için YSK ’birlikte serbestçe kanaat tevlit ve tarasızlık ilkesinin zedelenmemesi amacıyla anayasal denetim görevini namına getirememiştir” dedi.

Bir ukubet bile YSK ’dan

Kayırıcı Kurul ’daki tartışmaların peşi sıra TRT ’ye, “serbestçe kanma oluşturmayı karışma” ve “tek yönlü im ika” gerekçesiyle “ihtar” cezası verilmesi kararlaştırıldı. RTÜK ’ün aldığı değişmeyen ve TRT hakkında hazırlanan tabir YSK ’evet gönderildi. YSK ’nın önümüzdeki cuma namazı toplanarak TRT üzerine ayrı benzeri ukubet kararı vermesi bekleniyor.

Tapelere ukubet geldi

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ’nun usulsüzlük ve alacak operasyonu kapsamında gündeme mevrut tapeleri CHP Takım toplantısında açıklamasını haberleştiren gazeteciler üzerine sormaca açılmasının arkası sıra, RTÜK dahi ekip toplantısını yayınlayan tele-vizyonlara art arda ceza verdi. RTÜK Üst Yerleşmiş ’nun tıfıl toplantısında, Başvekil Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan ve işadamları arasında geçtiği tez edilen patırtılı kayıtları sert tartışmalara nöbet açtı. RTÜK uzmanları konuya ilişik anlatım hazırladı. Iktidar ve uymazlık kontenjanından seçilen üyeler beyninde anif tartışmalar yaşandı. Tartışmaların peşi sıra geri geçmiş etapta Gökyolu ve MERHEM TV ’ye “hukukun üstünlüğü, hak ve tarafsızlığı ihlal ve hususi hayatın gizliliği ihlal” gerekçesiyle ceza verildi.

MİLLİYET

Bir Cevap Yazın