RTÜK’deri bicik cezası!

Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine bakarak Radyo ve Televizyon Peş Oturmuş (RTÜK), “Gemide Isyan” ünlü sinema filminde Tahiti adasında aynı domestik kabilede faal kadınların gügüslerinin örtüsüz yerine yayınlanmasını mevzuata mugayir bularak MGM adlı televizyon kanalına ceza kesti. RTÜK uzmanlarınca hazırlanan raporda, “kadınların çıplaklığının, kapalı sayılabilecek örgen ve organlarının seyirlik materyal haline getirildiği, yer düz erosçuluk içeren sahnelere düzlük verildiği” dile getirildi.

2 Teşrinievvel 2014 ’te başrollerinde Mel Gibson ve Anthony Hopkins ’in düzlük aldığı, “Gemide Başkaldırma (The Bounty)” ünlü beyaz perde filminin MGM televizyonundan gösterilmesinin peşi sıra RTÜK ’e şikâyette bulunuldu. Takip ve Kıymetlendirme Dairesi Başkanlığı, filmde Tahiti adasına ulaşan gemi yerel kabilenin yarı meydanda kadınları eliyle şişman tıpkısı coşkuyla karşılandığına ilgili kareleri belirledi. Hazırlanan raporda, “bilhassa kadınların yarıçıplak ve göğüsleri belirgin şekilde sahnelendiği bu görüntüler ekrana seçkin mantinota, montajlama, flulaştırma, mozaikleme tekniği uygulanmaksızın açık bire bir şekilde uzuncu aynı süre ekrana yansıtılmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

‘Ahlak yapısına karşıt ’

Tensel muhtevalı aynı ritüel düzenlendiği, sefine tayfasının kabilenin kadınlarıyla cinsî ilişkiye başladığı tespitlerine saha verilen raporda, “filmin bir nice sahnesinde ve uzunca müddet yerli kadınların nısıf meydanda bedenleri ve göğüslerinin degaje tıpkı şekilde görüntülendiği, kadınların çıplaklığının, gizli sayılabilecek örgen ve organlarının seyirlik malzeme haline getirildiği, meydan yer erosçuluk içeren sahnelere kayran verildiği tayin edilmiştir” denildi. Türkiye ’nin bağırsak dinamikleri ve ahlakı kodları ayn önüne alındığında filmin öyküsünün ve sunduğu mesajların Türk toplumunun genel aktöre yapısıyla uygunluk göstermeyen görüntüler içerdiğini dile getirelen raporda, “izleyiciye aktarılan ‘kadınların kapalı sevgili organlarının teşhiri-öpüşme-muaşaka-cinsî birikim olgusu ’ sunulduğu bireylerin, içinde bulundukları toplumsal, kültürel ve fiziki durumlarını gözardı ederek aktarılması halinde sosyal, tüzel, fiziki ve ruhiyat gelişim anlamında problemler doğuracak mesajları adına karşımıza çıkmaktadır” ifadelerine meydan verildi.

Reklamın % 1 ’i ukubet kesti

Kayırıcı Asamble, uzmanların hazırladığı bu ifade doğrultusunda, filmin RTÜK mevzuatının, “yayınların, bala ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya sağtöresel gelişimine zarar verebilecek türde muhteva haiz programlar olamayacağı ve bunların izleyebileceği ant dilimlerinde yayınlanamayacağı” hükmü, ile yayınlarda, “akilane apotr simge kullanılması” hükümlerine uymaz olduğuna karar verdi. Üst Kurul kararı doğrultusunda MGM ünlü kanala tıpkısı geçmiş ay elde ettiği Reklam gelirinin yüzdelik 1 ’i oranında para cezası uygulanacak.

Bir Cevap Yazın