RTÜK’e en çokça hoşnutsuzluk edilenler!…

Milliyet’deri Fırat Karadeniz’in haberine göre geçtiğimiz hafta zarfında yayımlanan aynı vukuf RTÜK ’e gelen şikayetlerin 2014 yılında, 2013 ’e göre arttığını gösteriyordu. Birlikte genel aktöre mevzulu şikayetler yüzdelik 101 oranında artmıştı. Umum üstelik bu günlerde televizyonlarda dönen ayrımsız amme spotu yardımıyla RTÜK ’ad eskimemiş ayrımsız kıvrak uygulamayı kullanıma açtığını öğrendik. RTÜK ’kap aldığımız bilgilere bakarak 25 Aralık ’tan itibaren kestirmece bire bir ayda bu kıvrak aplikasyon üzerinden 2 bin 652 şikayette bulunulmuştu.

Şikayetçilerin çoğu 26-30 gözyaşı aralığında

Şikayette bulunanlar hakkındaki istatistikler az çok enteresan. Işlek aplikasyon üzerinden RTÜK ’e gelen şikayetlerin yüzdelik 28 ’i kadınlar, yüzde 72 ’si ise rical tarafından yapılıyor.

Bildirme haddinden fazla şikayet mevrut devlet yüzdelik 28 ile İstanbul. İstanbul ’u yüzde 9 ile Ankara ve yüzdelik 5 ile İzmir izlem ediyor. Sıkıntılı dışından gelen şikayetlerin oranı ise tekrar yüzdelik 5. Şikayetçilerin yüzde 24 ’ü 26-30 yaş aralığında, yüzdelik 41 ’i darülfünun, yüzdelik 30 ’u ise ortaöğretim mezunu. Şikayetçilerin yüzde 11 ’i süreduran, yüzde 10 ’u mektepli. Şikayetlerin yüzde 9 ’u 16.00-17.00 ve 21.00-22.00 saatleri ortada yapılıyor.

İşte mobil uygulama üzerinden RTÜK ’e gelen şikayetlere örnekler…

“Eşim özeniyor, boşanmanın eşiğine geldik”

– Abi kurban olayım şu programı kaldırın. Ahlak bozucu böyle aynı program kültürümüze yakışmıyor.
Bir bile evimde çok kızgın oluyorum. Eşim izleyip özeniyor. Boşanmanın eşiğine kadar geldik. Dikkate alırsanız çokça sevinirim. Teşekkürname ederim.

– Programı anca sunuyor kim… Yiyici var yiyemeyen var, düz var alamayan var… Herhangi Bir lokmadan sonradan adeta bayılıyor, özendiriyor. Bu büyüklüğünde da gayrimümkün kim ama…

“Rastgele husus sansürlenmez”

Genel izleyici logolu bir izlence seyrederken çabucak reklama giriyor. Adamın biri diğerini vuruyor evet bile bir kayırıcı birini dövüyor. Program logosu hangi ise reklamlar üstelik ona makul olmalı.

– Gelişigüzel husus da sansürlenmez… dizi çok adamakıllı. Siz gelişigüzel sahneye sıkı denetim koyarsanız tığ izleyemeyiz. Lütfen bırakın de bu diziyi izleyelim.

– Çocukları kusurlu yönde etkileyecek tehlikeli kareler var. Örneğin çocuklara aşktan ve kız tavlama işlerinden konuşmak çokça tuhaf. Dizinin dikçe incelenip cezai işlemlerinin başlaması hakkında sizleri göreve davet ediyorum.

– Ilk bölümdeki taksi sahnelerinde Poyraz karakterinin inanma kemeri takmaması ilgi çekiyor.

“Öpüşme sahneleri gösterilmesin”

– Bu çizgi filmi evet tamamen yayından kaldırın evet da öğlen saatlerinde yayınlayın. Çocuğum Sabah 6.00 ’üstelik kalkıp şüphesiz izlesin?

– Bu çok zer hat, annesini henüz güzeşte yitirmiş tıpkı sunucusuna izin veremiyor mu? Kadıncağız gözyaşları zarfında izlence sunuyor. İnsaf…

– Seçkin geçen dönüş Batılılaştığımız bu ülkede TV dizilerinin öpüşme sahnelerinin çocuklarımıza, gençlerimize dağ emsal olduğunu düşünüyor, bu sahnelerin gösterilmemesini rica ediyorum…

– Çocukların uyku vaktinin geldiğini belirten TV ’nin altında beliren, bir tane göz uyuyan TV işaretinin düzeltilmesini istiyorum. Çünkü bu masonluğun simgesidir. İlluminatiye alıştırıcı aynı işarettir.

“Veterinerlere hakaret”

– Familya kocayı, kayırıcı karısını nasıl bu büyüklüğünde muhannet edebilir ki. Bu kök programlar masumane yapısı altında ülkemizin ve Müslümanlığın genç nemli temas yaştan insanın ocak yapısını bozan, gençliğimize kötü denk olan programlardır. Elan sayamayacağımız birçok zararı olduğunu görüyoruz. 

– alavere dalavere çokça artağan filmlerde. Cinsellik derseniz olağandan fazla… Egem 6 yaşında, kadınlarla kızlarla konuşunca etkilendiğini söylüyor. Yaman ’ı kendine kat sayı alıyor. Tığ küçükken “Çocukları leylekler getirir” derlerdi, inanırdık. Şimdi füru iblis.

– Banko anormal benzeri TV dizisi. Kuşkusuz yayınlanmasına cevaz veriyorsunuz valör veremiyorum. Değme durumunda azdırıcı sebepler var!

– Cerrahi operasyon sahnesinde, eksper hekimin düz hekim hekime “Bu hayatımda gördüğüm yeryüzü ateş tortu. Bir veteriner bile daha ongun açardı hastayı” repliği resmen baytar hekimliği mesleğimize taşlama ve aşağılama sayılmaktadır.

Bir Cevap Yazın