RTÜK’e genişlik çokça şikayet edilen kol hangisi?

Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) 2010 yılının Ev-Ilkgüz döneminde arz çok şikayet edilen programlar, ’ ’Amor-ı Memnu ’ ’, ’ ’Fatmagül ’ad Suçu Ne? ’ ’ ve ’ ’Türkan ’ ’ ünlü diziler oldu. Dip kurula, yılın dokuz aylık döneminde izleyiciler vasıtasıyla 64 bin 664 müracaat yapılırken, 136 bin 20 konuda şikayette bulunuldu.

Ankara- 2010 yılının yılın dokuz maaş döneminde evcil dizilerle ilgilendiren şikayetler hep bildirimlerin yüzdelik 51 ’kayınbirader oluşturdu. Eskimemiş işaret döneminde başlayan ve geçmiş bölümündeki taarruz sahnesiyle tepkileri calip ’ ’Fatmagül ’nam Suçu Ne? ’ ’ adlı diziyi izleyiciler sunu çok ’ ’kadına yönelik şiddet ’ ’ içerdiği gerekçesiyle şikayet ettiler. 2010 yılının dokuz maaş döneminde evcil diziler kategorisinde gelen şikayetlerde ’ ’kadına yönelik güç ’ ’ kriteri ilk kez yüzde 99 oranına ulaştı.

’ ’Türk Ocak Yapısına ve Ahlaka Mugayeret ’ ’ üstüne yapılan değerlendirmelerin yüzdelik 78 ’i, ’ ’Milli ve Manevi Değerlere Tehalüf ’ ’ konulu kritere ilişkin şikayetlerin yüzdelik 77 ’si ve ’ ’Program Kaldırılsın ’ ’ şeklinde gelen şikayetlerin yüzdelik 75 ’i feci dizilerle ilgili oldu.

Sülale Ilkgüz döneminde kederli dizilerle ilgili hep 33 bin 213 bildirimin 9 bin 986 ’sı (yüzde 30) ’ ’Aşk-ı Memnu ’ ’, 4 bin 808 ’i (yüzde 15) ’ ’Fatma Gül ’ad Suçu Ne? ’ ’ ve 4 bin 735 ’i (yüzdelik 14) ’ ’Türkan ’ ’ ünlü diziler üzerine geldi. Bu üç dizinin ehil olduğu oranlar, hazin diziler üzerine gelen şikayetlerin yüzde 59 ’unu oluşturdu. Sülale Eylül 2010 döneminde yeryüzü çok şikayete bahis olan elim dizilerin tümünün Hat D ’bile yayınlandığı görüldü.

Akşam kuşağındaki yayını güzeşte Haziran ayında münteha olmasına rağmen Amor-ı Yasak, dokuz mahiye dönemdeki bütün şikayet oranları içerisindeki yeryüzü faziletli payı aldı. Sunma çok şikayet edilen gayrı iki paradigma ise Eylül ayında başlayan kullanılmamış dönemde yayına girdi.

Yılın dokuz ayında sunu çokça ihbarname düzlük bu üç dizi film, yüzdelik 26 oranı ile ’ ’Izlence Kaldırılsın ’ ’, yüzdelik 24 ile ’ ’Türk Karı Yapısına ve Ahlaka Uymazlık ’ ’ ve yüzdelik 17 oranı ile ’ ’Çocuk ve Gençlerin Korunması ’ ’ konulu kriterlere ait adına şikayet edildi.

-DİZİLERDEN SONRALARI ARZ AŞKIN BİLDİRİMİ DIRENÇ YARIŞMALARI ALDI-

2010 Karı-Eylül dönemi umumi istimara raporuna bakarak, evcil dizilerden sonra sunma aşkın ihbarname alan program türleri yüzde 8 ile dayanim yarışmaları, yüzdelik 7 ile reklam kuşakları, yüzdelik 4 ’lük dilimler ve sırasıyla batın programları, haber bültenleri ve dramatik ögeler içeren canlılık programları oldu.

Direnç yarışmaları üzere kaydedilen 5 bin 275 nüsha bildirimin 3 bin 493 ’ü (yüzde 66) ’ ’Yemekteyiz ’ ’, 726 ’sı (yüzde 14) ’ ’Evcilik Oyunu ’ ’ ve 299 ’u (yüzde 6) ’ ’Fear Factor Extreme ’ ’ ünlü programlar karşı oldu. Reklamlarla ait 4 bin 834 bildirimin yüzdelik 8 ’i ’ ’118 ’ ’ ile başlayan konuşma numaraları, yüzde 5 ’ii GSM firmaları ve yüzde 3 ’ü ciklet reklamları üzerine yapıldı.

Ev Ilkgüz 2010 döneminde göbek programları üzerine 2 bin 645 ihbarname kaydedildi. Bunların 444 ’ü (yüzdelik 17) ’ ’Müge Anlı ile Tatlı Anif ’ ’, 442 ’si (yüzde 17) ’ ’Esra Erol ’bile Evlen Benimle ’ ’ ve 285 ’i (yüzdelik 11) ’ ’Zuhal Topal ’la Izdivaç ’ ’ adlı programlar hakkında oldu. İzleyicilerden gelen 495 (yüzde 19) bildirimde, değme izlence ismi verilmeksizin, bu program türüne ait şikayetlere düzlük verildi.

Selen bültenleri hakkındaki bildirimler

2010 yılının dokuz aylık döneminde haber bültenleri hakkındaki bildirimlerin yüzdelik 20 ’si ’ ’ATV ’ ’, yüzde 12 ’si ’ ’GEÇEK D ’ ’ ve yüzde 8 ’i ’ ’STAR TV ’ ’ kanallarına ilişik yerine gerçekleşti. Vatandaşlardan gelen 530 bildirimin (yüzde 22), seçkin yazi ismi olmaksızın, umumi anlamda selen bültenlerinin sunumuyla ilgilendiren olduğu görüldü.

Bilim bültenleri yüzdelik 26 oranında ’ ’Nefis Haklarına Uymazlık/Hakaret ’ ’, yüzdelik 23 oranında ’ ’Taraflı Tabilik ’ ’ ve yüzdelik 12 oranında ’ ’Toplumu Yanıltma ’ ’ konulu kriterlere dönük kendisine şikayet edildi.

Aynı dönemde üzücü ögeler içeren coşku programlarına ilgilendiren olarak kaydedilen 2 bin 142 bildirimin 1 bin 246 ’sı (yüzde 59) ’ ’Haddinden Fazla Pir Hareketler Bunlar ’ ’, 453 ’ü (yüzde 21) ’ ’Olacak O Kadar ’ ’ ve 305 adedi (yüzdelik 14) ’ ’Haneler ’ ’ ünlü programlar için gerçekleşti.

Bu programlar yüzdelik 24 oranında ’ ’Türk Eş Yapısına ve Ahlaka Mugayeret ’ ’, yüzdelik 19 oranında ’ ’Çocuk ve Gençlerin Korunması ’ ’ ve yüzdelik 17 oranında ’ ’Cinsellik ve Müstehcenlik ’ ’ mevzulu kriterlere dönük kendisine şikayet edildi.

Bir Cevap Yazın