RTÜK’e şikayet yağdıran sekans hangisi oldu?

Radyo ve Göstergeç Üst Kuruluna (RTÜK), 2010 yılının geçmiş altı mahiye döneminde izleyicilerden mevrut şikayetler, sabık yılın aynı dönemine göre yüzdelik 19 artarak, 36 bin 177 adetten 43 bin 64 ’e yükseldi.

Dip kurula mevrut parçalanmamış şikayetlerin yarıya yakının vakit kaybetmeden evcil diziler üzerine olduğu belirlendi.

DİZİLERDE AMOR-I YASAK EN ÜST SIRADA    
Sunu çokça şikayet edilen seri, bu program türündeki şikayetlerin yüzde 53 ’ünü tek başına alan ’ ’Amor-ı Memnu ’ ’ oldu. Aşk-ı Memnu ’yu ’ ’Melekler Korusun ’ ’ ve ’ ’Türk Malı ’ ’ adlı diziler izledi.
    
RTÜK ’ün 444 1 178 Iletişim Merkezine ve web sitesine, 2010 yılının önce 6 ayında izleyicilerden mevrut şikâyetlerin yüzde 44 ’ünün diziler, yüzdelik 11 ’inin direnç yarışmaları, yüzde 8 ’nin reklam kuşakları, yüzdelik 5 ’inin yaslı anasır içeren eğlence programları ve poyra programları, yüzdelik 4 ’nün veri bültenleri için olduğu belirlendi.
    
İzleyicilerin yeryüzü çokça ’ ’Türk Familya Yapısına ve Ahlaka Aykırılık ’ ’ ile ’ ’Çocukların ve Gençlerin Korunması ’ ’ gerekçeleriyle şikayette bulundukları belirleme edildi.
   
DIRENÇ YARIŞMALARIYLA ILGILI ŞİKAYETLER AZALDI
Geçen yılın tıpkısı dönemine bakarak direnç yarışmalarıyla ilgili şikayetler mecmu zarfında yüzdelik 13 ’den yüzde 11 ’e, reklam kuşaklarıyla ilgili şikayetler yüzdelik 10 ’dan yüzde 8 ’e, nesil programlarıyla ilişkin şikayetler yüzde 7 ’den yüzde 5 ’e, fen bültenleriyle ilişkin şikayetler ise yüzde 6 ’dan yüzde 4 ’e geriledi.
    
’ ’Yemekteyiz ’ ’ programı dayanım yarışmaları zarfında 3 bin 417 sayı bildirimle (yüzde 73) sunu fazla şikayet edilen program oldu.
    
Koygun anasır içeren canlılık programlarına yönelik olarak kaydedilen bin 188 bildirimin yarısından fazlası (yüzdelik 59) ’ ’Çok Güzelce Hareketler Bunlar ’ ’ adlı programa yönelik kendisine kaydedildi. Bunu ’ ’Olacak O Kadar ’ ’ ve ’ ’Haneler ’ ’ ünlü programlar izledi.
    
Eş?Haziran 2010 döneminde kuşak programları karşı kaydedilen 2 bin 51 skor bildirimin 433 adedi (yüzdelik 22) ’ ’Esra Erol ’üstelik Evlen Benimle ’ ’, 257 adedi (yüzdelik 13) ’ ’Zuhal Topalla Evlenme ’ ’ ve 223 adedi (yüzde 12) ’ ’Müge Anlı ile Şekerli Kaba ’ ’ ünlü programlar için oldu.
   
FEN BÜLTENLERİ ŞİKAYETLERİ
’ ’Selen Bültenleri ’ ’ konusunda sunu fazla şikayet edilen kanallar ise sırasıyla ’ ’Atv ’ ’, ’ ’Sınır D ’ ’ ve ’ ’Star TV ’ ’ oldu.

Habertürk

Bir Cevap Yazın