RTÜK’e sızlanma yağmuru!…

Radyo Göstergeç Dip Müesses(RTÜK) mevrut şikâyetler çerçevesinde hazırladığı üç maaş raporda, ilginç istatistikler belirledi. Buna göre, yüzde 13 oranında ‘Bakımsız Yedili’, yüzdelik 7 oranında ‘Süt Kuzusu İşi’ ve yüzdelik 6 oranında ‘Şefkat Tepe’ ünlü dram dizileri yavru ve gençlerin menfi etkilenmesine öğün açtığı gerekçesiyle şikâyet edildi. Rapora göre, sunma çok ‘Vivident’ ciklet reklamı, ‘Protex’ duş jeli ve ‘Gergedan’ ünlü tensel gücü artıran umar reklamı bile akla yatkın bulunmadı. RTÜK’ün üç aylık hoşnutsuzluk istatistikleri şöyle:

Cinsellik ön planda

– Acıklı diziler yer aşkın çocuk ve gençlerin suratsız etkilenmesine bozukluk olacak im kriterinden şekva edildi. Yüzde 13 oranında ‘Pis Yedili’, yüzde 7 ‘Çağa İşi’, yüzde 6 ‘Sevecenlik Tepe’ dizisi sızıltı aldı.

– Reklam kuşaklarında yüzdelik 76 oranında ‘cinsellik’ ve ‘müstehcenlik’, yüzdelik 62 oranında ‘reklamın niceliği’ konusu yakınma edildi. Cinsellikle ilgili şikâyetlerin yüzdelik 46’sı ‘Vivident’ isimli yapıt reklamlarına müteveccih oldu. Yüzde 24 oranında ihbariye ‘Gergedan’ adlı isimli cinsel gücü artırıcı ilaca dönük gerçekleşti. Yüzde 8 oranında birlikte reklam sürelerinin uzunluğu sızıltı konusu oldu.

Argo ve sövme istenmiyor

– Spor programlarında ise memnuniyetsizlik “kişilik haklarını ihlal ve bühtan, taşlama” kriterlerinde yoğunlaştı. Kişiye müteveccih şekva(sunucu, katılımcı) yüzdelik 86 kendisine gerçekleşirken, konulu kriter için hoşnutsuzluk oranı yüzdelik 70 oldu. Jargon, küfür ve acı hezel kriterinden mevrut şikâyetlerin yüzdelik 33’ü spor vukuf programlarına yönelik oldu. (En haddinden fazla ihbariye ‘Beyaz Futbol’ ve ‘Telegol’ hakkında yapıldı.)

– Olgun ve fen programlarına ilgilendiren şikâyetlerin yüzde 98’i şiddeti özendirici eser üzerinden yapıldı. Ahali TV yüzde 43, Millî TV yüzdelik 35, TRT ise yüzde 5 oranında sızıltı aldı.

VATAN GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın