RTÜK’e yeryüzü çokça şikayet edilen yapımlar!..

RTÜK Halkoyu, Kitap Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanlığı’nın araştırmasından derlediği bilgilere bakarak, 2012’nin ilk 3 ayında vatandaşlar yeryüzü haddinden fazla dram diziler ve reklam kuşaklarıyla ait bildirimlerde bulundu.

Şikayetlerini RTÜK’e Bildirişim Merkezi, web sayfası ve e-posta aracılığıyla ileten vatandaşlar Familya, Küçük Ay ve Mart aylarında mecmu 27 bin 363 ihbarname yaptı.

Yılın önce 3 ayındaki şikayetlerin büyük kısmı Mart’ta gerçekleşirken, bildirimlerin 9 bin 530’u feci dizilere, (tüm şikayetlerin yüzdelik 35’i), 4 bin 818’i bile reklam kuşaklarına (birlik şikayetlerin yüzde 18’i) yönelik oldu.

İzleyici bildirimlerinde, bire bir programa ilişkin namına dangadak çok şikayet konusu vadi alabilirken, bildirimlerin değerlendirilmesi aşamasında, klasman muktedir olmak için Halkoyu, Ürün Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanlığı ile Izleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı aracılığıyla hazırlanan tetkik kriterleri listesi kullanıldı.

Yapılan değerlendirmeler sonrasında, bildirimlerde kayran düzlük ani fazla tetkik kriteri konusunun dikkate alınmasıyla ulaşılan nüsha 43 bin 319 yerine görüldü.

Vatandaşın, yılın evvel üç ayında yayınlanan programlar hakkındaki en tehlikeli şikayeti, Ev ve Küçük Ay’ta yüzde 16, Mart’ta birlikte yüzde 22’lik değerle “umumi ahlaka ve ailenin korunmasına tehalüf” kriterinde gerçekleşti.
 
Kadına yönelik gravite ve şiddete tepki
 
Acıklı diziler hakkındaki bildirimlerde, “eğitime çap ve dokuncalı iz”, “kadına müteveccih etki ve sömürme”, “bala ve gençlere sıklet ve çabukluk”, “kumar ve tabiiyet yararlı yön kullanımına özendirici yapıt” kriterleri öne çıktı.

Bu kapsamda en haddinden fazla tebligat düz saf 742 ile “Düz Asuman Amor” olurken, “Kebir Asır” 504’le ikinci, “Suskunlar” üçüncü sırada vadi aldı.

En çokça bildirim düzlük programlar üstelik ise “Esra Erol’bile Evlen Benimle” bir numara oldu.

Reklam kuşaklarında haddinden fazla mufassal ve kalın yayınlanmasının beraberinde tatminkâr olmama ve tüketiciyi yanıltma açısından bal reklamları 253, geçer görüntülerin insanın psikolojisini bozacak nitelikte olduğu gerekçesiyle tıpkı diş macunu reklamı 126, erkeklerin aşağılandığı, kadınların cinsel şey adına önceleme edildiği gerekçesiyle de ayrımsız cips reklamı 37 kez şikayet edildi.

Kuşak programları birlikte 2012’nin önceki üç mahiye döneminde, güzeşte yıllara göre elan bir iki şikayete laf edilmekle bu arada Mart ayında yüzde 2’ye düştü.
 
Malumat ve haber programlarında takat
 
Fen ve bili programlarında çabukluk mevzulu kritere ilişik şikayetlerin yüzde 98’i, bölücülük/ terörü övgü ve teşvik etme kriterine müteveccih şikayetlerin yüzdelik 24’ü ve Türkçe’nin akıllıca kullanımına aykırılık kriteri üzerine mevrut şikayetlerin yüzde 17’si vukuf bültenleri için yapıldı.

Magazin programlarına ait şikayetler ise Eş ve Gücük Ay’ta yüzdelik epizot oluşturabilecek kadar çok olmazken, Mart’ta 3 bin 218 şikayetle toplamın ortamında yüzdelik 7’lik değere ulaştı.

Bir Cevap Yazın