RTÜK’te balaban kavga artık!…

RTÜK geçtiğimiz günlerde, uzmanlarına, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun, Başvekil Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği kanıt edilen konuşmanın ses kaydını dinlettiği kadro toplantısını ekrana getiren televizyonları izlemeleri ve konuyla ilişik tabir hazırlamaları emri vermişti. Bu yayınların görüşüldüğü toplantıda ise çekişme artık. RTÜK ’ün CHP kontenjanından seçilen Üyesi Ulvi Öztunç toplantıyı terk etti.

ÖZTUNÇ TOPLANTIYI TERKETTİ 

Bugünkü toplantıda Yanlışsız Parti kontenjanından seçilen üyelerle, tehalüf partilerinin kontenjanından seçilen üyeler ortada tartışma çıktı. Edinilen bilgiye bakarak, Öztunç, Kılıçdaroğlu ’nun ekip toplantısını yayınlayan kanallara verilmesi gündeme gelen cezaların çokça okkalı olduğunu, bunun faşizm anlamına geldiği ve “Daha Çok kadro toplantıları evet da mitingler yayınlanmasın anlamı taşıdığını” söylediği öğrenildi. YANLIŞSIZ Öğür kontenjanından seçilen üyelerin ise ceza üzerine ısrarlı oldukları belirtildi.

Öztunç ’un seslerin yükselmesi ve bu ısrar karşısında toplantıyı terk ettiği öğrenildi.

İKİ CEZA ÇIKMIŞTI

Mazi STV Vukuf ve MTV ’ye sâdır cezaların ardından bugünkü toplantıda CNN Türk dosyasının görüşüldüğü bildirildi. Gökyolu Bilim ve EMTV kanalına bu çerçevede, ‘yayınlar hukukun üstünlüğü, doğruluk ve yansızlık esasına muhalif olamaz ’ ve ‘yayınlar adam onuruna ve özel hayatın gizliliğine hürmetkâr olma ilkesine marjinal gayrimümkün, kişi evet de kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde kıtipiyoz düşürücü, pejoratif veya bühtan niteliğinde ifadeler içeremez ’ im ilkelerini ihlal ettikleri gerekçesiyle gene DÜRÜST Partili üyelerin oyları ile yaptırım uygulanmasına karar verilmişti.

MELTEM ÖZGENÇ / HÜRRIYET

Bir Cevap Yazın