RTÜK’te TRT kavgası çıktı!..

Hürriyet’ten Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre RTÜK’ün idmansız toplantısında, karşıt üyeler TRT’nin Dürüst Fırka’nin adayı Recep Tayyip Erdoğan’a, sair adaylara göre kıyaslanamayacak kadar çok süre ayırdığını, nedeniyle RTÜK yasasında ihlal yaptığını gündeme getirdiler.

CHP, MHP ve BDP’li RTÜK üyeleri toplantıda TRT’nin cumhur reisi adaylarına ayırdığı sürelere birlikte örnekler verdiler.

1 SAAT ERDOĞAN, 1 ZAMAN İHSANOĞLU, DEMİRTAŞ TEK NAMEVCUT…

Ihtilaf fırka kontenjanından mevrut RTÜK üyeleri, toplantıda TRT yayınlarına ilgili tıpkısı anlatım sundular.

Raporda, örneğin 3 Temmuz’birlikte TRT Türk’ün Erdoğan’a 30 an ayırırken, farklı iki adayı yayınlarına hiç almadığını belirttiler.

4 Temmuz yayınlarında ise TRT Türk’ün Erdoğan’a 1 saat 20 saniye, İhsanoğlu’na bire bir an ayırdığını, Demirtaş’a ise yayınlarda tek kayran vermediğini vurguladılar.

“YASAYA AYKIRI”

RTÜK’ün CHP, BDP ve MHP’li üyeleri, bu şekilde eser yapılmasının yasaya muhalif olduğunu, seçimlere katılacak üç adayın üçünün bile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu, bunun tıpkısı parti değil, namzet yarışı olduğunu vurguladılar. “TRT, mecmu adaylara karşılık bakmak zorunda. Ancak bu yapılmıyor. Amme yayıncısı olan TRT Erdoğan’a çok süre ayırırken, diğer iki adayı şipşak hızla hiç görmüyor” tezini işlediler.

RTÜK’teki BDP, CHP ve MHP kontenjanından mevrut adaylar, TRT’ye ceza verilmesini istediler.

Ancak DOĞRU Tümen kontenjanından seçilen ve RTÜK’te çoğunluğa sahip olan üyeler, bu teze alın çıkıp, ihlal olmadığını savundular.

Toplantıda TRT yayınları üstüne sâdır tartışma kavgaya dönüştü, üyeler birbirlerine hakaret ettiler.

ÖZTUNÇ TWEET ATTI: “RTÜK’TE TÜRE, VİCDAN NAMEVCUT”

RTÜK’e CHP kontenjanından seçilen örgen Yüksek Öztunç, geçmiş toplantıda yaşananları üstelik twitter hesabından duyurdu. Öztunç şöyle yazdı;
“Mektep Çocuğu üst kurul toplantısında TRT Yayınları zımnında kaba tartışmalar yaşandı. TRT’nin yayınlarda vakit kaybetmeden Erdoğan’ı verdiği açıkken TRT’ye yaptırım uygulanmaması üzere uzmanlara sorumluluk ile raporlar hazırlattırılıyor. Yerel seçimlerden önceki RTÜK , AKP’nin sopası demiştim. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önceki birlikte anlaşılıyor ki RTÜK, Erdoğan’ın kontrolünde. Adalet vicdan ve adalet ise maalesef RTÜK’te yok”.

“İHLAL YOK” KARARI ÇIKTI

Ihtilaf kontenjanından mevrut üyelerin itirazlarına rağmen, DÜRÜST Partili RTÜK üyelerinin çoğunluk oyları ile toplantıda “TRT ihlal yapmamıştır” kararı daha çok.

Ihtilaf üyelerinin buna aksülamel kendisine önümüzdeki günlerde matbuat toplantısı düzenlemeleri bekleniyor.

Bir Cevap Yazın