RTÜK’ten 6 göstergeç kanalına ukubet!

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine bakarak cezaları eleştiren RTÜK ’ad MHP kontenjanından seçilen üyesi Esat Örtüsüz şunları söyledi:

“Yarkurul haberlerine ilgilendiren ceride haberleri mütenevvi televizyon kuruluşlarında yayınlandı diyerek RTÜK, harekete geçti. Gazete haberlerini ekranda okuyarak olayı izleyicilerine yansıtan göstergeç kuruluşlarına ukubet yağdırdı. Peş Asamble, AKP kontenjanından seçilen üyeler marifetiyle, ülkemizi evrensel anlamda trajikomik benzeri vaziyete düşürmüş, bir zamanda dahi etki altına sokmuştur. Keyfi nedenlerle veya nüfuz erkinin etkisiyle televizyon kuruluşlarının cezalandırılmasının vekil sistemimizde ve modern demokrasilerde yeri yoktur. Hakeza mesnetsiz cezalandırmalar ancak diktatörlüklerde tamam.”

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE ÇARPIŞ

RTÜK ’nam CHP kontenjanından seçilen üyesi Mualla Öztunç ise kararı toplumsal medyadaki hesabından duyurarak eleştirdi. Öztunç mesajlarında, “Türkiye ’üstelik basın özgürlüğüne bugün RTÜK ’te iri darbe daha vuruldu. TV ’lerde Usulsüzlük Komisyonu ile ilgili ceride haberleri okunduğu için yayıncılara bati para cezaları verildi. Maalesef RTÜK ’ad AKP ’li yönetimi iktidarın sopası olmaya bitmeme ediyor. Cumhuriyet Altını, Özgürlük, Sözcü, Ulus ve Ant kabil gazetelerdeki duyum okundu diyerek çokça sayıda TV cezalandırıldı” dedi.

RTÜK uzmanları geçtiğimiz haftalarda, Sedir Sormaca Komisyonu ’nun haberlerine kitap yasağı getirilmesini vesile ederek, bu konuda bili özne muhalif kanalları takibe almıştı. Kanallarla ilişkin 20 ’den aşkın rapor hazırlayan uzmanlar, söz konusu kuruluşların sabah yayınlanan bilgelik programlarında okunan gazete haberlerini esbabımucibe göstererek, yayıncıların eser ihlali yaptığı yönünde fikir bildirdi. Raporların değerlendirildiği Dal Kurul toplantısında birlikte, bahis konusu yayıncı kuruluşların RTÜK Kanunu ’nun 8/1-c maddesinde vadi kayran, ‘yayınlarda hukukun üstünlüğünün gözetilmesi ’ ilkesini ihlal ettiğine, 5 AKP ’li üyenin blok oyu ile karar verildi.

Savunma de yapıt yasağı kapsamına alınsın dilekçesi

RTÜK ’ad CHP kontenjanından seçilen üyesi Süleyman Demirkan, Üst Asamble ’un centilmenlik anlayışı yerine mukaddema Sedir çatısı altında ya birlikte dışarıda politik liderlerin veya siyasi parti sözcülerinin birbirlerine müteveccih suçlama, hakaret ve polemiklerini raporlamadığını fakat bu durumun 17-25 Meyan yöntemsizlik iddialarından sonradan değiştiğini belirtti. Demirkan şunları söyledi:

“Bu dönemde ceza verildiğinde bunun çok yavaş sonuçları olacağını belirtmiştim. Şimdi bile bir şekilde Divan Anket Komisyonunun faaliyetleriyle ilgili eser yasağı geldi. Geçen haftaki toplantıda alt kurul çalışmalarıyla ilişik haberler ağırlıklı adına gazetelerde kolluk yapıldı. Iz kuruluşları ise yalnız gazete manşetlerini okudukları amacıyla ceza aldılar. Ba haftada kanallara ceza yağdı. Bu aheste para cezası anlamına birlikte geliyor. Geçtiğimiz günlerde Sayın Yüksek Babacan muhalefetin sorularına karşılık verdi, ancak bu nedense kitap yasağı kapsamına alınmadı. Mademki gazete manşeti derk etmek yasak, o zaman savunmanın yayınlanması de yasak olmalı. Bu konu amacıyla RTÜK ’e aynı arzuhâl sunduk.”

Bir Cevap Yazın