RTÜK’ten ‘7 kanal’ kararı!

CİHAN’bile düz düz habere bakarak RTÜK, yapılan görüşmeler sonucu 7 kanalı platformlarından çıkaran Tivibu, Digiturk, Turkcell TV, Kablo TV ve Teledünya platformlarına uyartı yazısı yöneltme kararı aldı. Karar oy çokluğuyla makbuz.

Yazıda televizyonlara lisans ita yahut lisansı bozma ika yetkisinin RTÜK’te olduğu hatırlatılıp; alınan tarh kararının gerekçelerinin yazılı yerine istenmesi bekleniyor. RTÜK, televizyonlara müteveccih hakkaniyetli davranmasını isteyecek; ayrıca Radyo ve Televizyonların Bünye ve Ürün Hizmetleri Üzerine Kanunun 29. maddesinin 1. Fıkrasındaki hükümleri da ortam kurumlarına hatırlatılacak.

Ortam işletmecileri ve eser hizmeti iletimi özne enfrastrüktür işletmecileriyle ilgili 29. maddenin 1. Fıkrasında, “Hikmet Teknolojileri ve Bildirişim Kurumu aracılığıyla elektronik enformasyon hizmetlerini sunmak amacıyla yetkilendirilen hava işletmecileri ve ürün hizmeti iletimi işleyen enfrastrüktür işletmecileri; yapıt hizmetleri yönünden bu Yasa hükümlerine tabidir. Kitap hizmetlerinin iletimi faaliyetlerine ilgilendiren uyulması müstelzim yönetsel, finansal ve teknik koşullar Eğin Kurulca belirlenir ve şartları namına getiren kuruluşlara im ısı yayımı yetkisi verilir. Kucak işletmecileri iletişim araçları hizmet sağlayan kuruluşlara yansızlık ve hak ölçülerinde, doğru ve ayrımcılık içermeyecek koşullarda bakım yöneltmek zorundadır. Zemin işletmecilerinin iletişim araçları bakım sağlayan kuruluşlardan alacağı bakım bedelleri Peş Kurulun onayı ile belirlenir.” deniyor.

29. maddenin değişik fıkraları ise şöyle: “Zemin ve im hizmeti iletimi yapan enfrastrüktür işletmecileri, iletimini yapacakları yapıt hizmetlerini Arka Kurula alıntılamak zorundadır. Dünya ve altyapı işletmecileri, Peş Kuruldan ürün lisansı almayan yahut im lisansı tağyir edilen medya bakım sağlayıcılar ile Türkiye Cumhuriyetinin taraf olduğu uluslararası andlaşmalar ve bu Yasa hükümlerine mugayir eser yaptığı Arka Kurulca tayin edilen aynı apayrı ülkenin hız yetkisi altındaki iletişim araçları bakım sağlayıcılarının ürün hizmetlerinin iletimini, Arka Kurul kararının tebliğini müteakiben durdurur. Tebliğe karşın eser hizmetlerinin iletimini durdurmayan işletmecinin işaret ısı yayımı yetkisi tahrip edilir ve bu buut Bilgelik Teknolojileri ve Bildirişim Kurumuna bildirilir.”

BAŞKAN GINE SEÇİLEMEDİ

Mavera yandan Radyo ve Göstergeç Dal Kurulu’nun (RTÜK) eskimemiş komutan ve başbuğ vekili 12. toplantıda de seçilemedi. Intihap ve gündeminde bulunan gayrı konuları görüşmek üzere zaman saat 10.30’üstelik Arif Fırtına’nın başkanlığında toplanan RTÜK üyeleri, yapılan iki devir oylama sonucunda hiçbir aday yeterli fikir çoğunluğuna ulaşamadığından, başbuğ ve başbuğ vekilini seçemedi. RTÜK’teki 13. cevelan oylama 21 Teşrinievvel Çarşamba günü saat 10.00’birlikte yeniden yapılacak. RTÜK’te 2 MHP, 2 CHP, 1 HDP ve 4 AK Partili örgen bulunuyor. Başkanlık üzere genişlik beş altı 5 rey alınması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın