RTÜK’ten Alemin Kıralı dizisine ceza yağmuru!..

Radyo ve Televizyon Kayırıcı Oturmuş(RTÜK), kamuoyunun iri özden izlediği ‘Alemin Kralı ’ adlı seri üzere, “cezanın kralı benim” dedi. RTÜK Uzmanları ’nın hazırladığı raporda, dizinin rastgele bölümünde Arslan Eş ’in kayınvalidesi Kerem Bayan ’la arasındaki çekişmelerin, kız kardeşi Nihale ’ye eşi Aynasız tarafından geçerli ruhsal ve fiziksel şiddetin, Nihale ’nin de öğrenilmiş çaresizliğinin komik tıpkısı biçimde ve jargon tıpkısı vasıta kullanılarak anlatıldığı kaydedildi.

Dizide, Şekilsiz ve eşi Nihale karakterleri beyninde, “lan, ulan, akıllı, manyak, zilli” kabil argo bir dilin, sözel ve ruhsal şiddetin ara bulucu kendisine kulanıldığı rapor edilen raporda, Kubat ve Nihale arasındaki ‘sado-özezer ’ ilişkinin bazen Nihale ’nin geliştirdiği gır gır stratejilerle kesintiye uğradığı, fakat Yakışıksız ’ın sopa atmaktan tensel hazza benzer, ayrıca pornografik düzeyde tıpkı zevk aldığı değerlendirmesi yapıldı.

Raporda, “Şekilsiz ’ın sonu gelmez kabil görünen sadizminin hedefinde yemeden içmeden karısı Nihale değil, arada sırada sokakta karşılaştığı kadınlarda üstelik fiili kendisine olmasa bile fikren meydan almaktadır. Kadının kamusal alanda açık giyimli yahut ‘yalınlık ’ üst giyerek, erkekler vasıtasıyla sözle ve davranışla erinçsiz edilmeye düzlük hazırladığını savunan mite atıf yapılarak, Şekilsiz ’ın sokakta rastladığı ‘yalınlık ’ giyinen kadınlara yönelik güç arzusunun gır gır bire bir biçimde verildiği görülmüştür” denildi.

‘Jargon tıpkısı şalter var ’

Dizide kadına cebin yol içeren görüntülere sıklıkla meydan verilerek dayağın meşrulaştırıldığı ve jargon tıpkısı dilin kullanıldığına vurgu yapılan raporda, hele kadına müteveccih şiddete alın Türkiye ’nin altına imza attığı uluslararası sözleşmelere teferruatlı şekilde aksan yapıldı.
Ense Asamble, mevzuatın; “dilin seviyesiz, sert ve jargon kullanımına meydan verilemez” ve “sosyal cinslik eşitliğine kontra düşen, kadınlara yönelik baskıları teşvik fail ve kadını istismar fail programlar” hükümlerinin ihlal edildiği gerekçesiyle Alemin Kıralı dizisini yayınlayan ATV kuruluşuna Avrupa ’daki yayınları dahi dikkate alınarak mecmu 890 bin TL ’lik ukubet kesti.

MİLLİYET INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın