RTÜK’ten alışılmadık eden cezalar!..

O yüzden bundan böyle çokça edisyon daha çok ‘dayanım yarışması ’ yapanların işi. Alelhusus alelhusus dahi henüz başlamadan tartışılan Star TV ’nin ‘Kullanılmamış Bir Hayat ’ı…

Radyo Televizyon Ense Kurulu (RTÜK), ‘Zaman Hangi Giysem? ’ üzere Show TV ’ye 329 bin 694 TL ukubet kesti, FOX ’taki ‘Var mısın Yok musun? ’a ‘ikaz ’ verdi.

RTÜK ’ün bu ‘dayanım yarışmaları ’na verdiği cezaları gani ihata etmek lazım.

Bu yarışmalara karşı zaten toplumda bire bir önyargı bahis konusu.

Bu programlarda ‘yarışma ’ bahanesiyle ‘his sömürüsü ’ yapıldığını düşünüyor insanların çoğu.
Akademik unvanları hangi olursa olsun sonuçta RTÜK üyeleri dahi bu toplumun fertleri.

RTÜK Kanunu ’nu yorumlayışları ve aldıkları kararlar birlikte gösteriyor ki, onlar da yaşadıkları toplumun bireyleri kabilinden değerlendiriyor birçok konuyu.

O yüzden bundan hakeza çok baskı bundan sonra ‘dayanım yarışması ’ yapanların işi.

Özellikle özellikle de elan başlamadan tartışılan Film Yıldızı TV ’nin ‘Bakir Tıpkı Avlu ’ı.

Allah görklü etsin sonlarını!

Nereden mi çıkardım bunu?

RTÜK ’ün verdiği bu kararlardan.

Özel hayatın gizliliğini ihlal

RTÜK, Show TV ’ye niye 329 bin 694 TL ukubet kesti?

Modacı Melik Akkaya, İvana Kaba ve Uğurkan Erez ’mağara yargıcılar kurulu üyesi oldukları ‘Bugün hangi Giysem? ’de bire bir yarışmacıya yönelttikleri sorular yüzünden.

RTÜK Kararı ’nın özeti şu: “18 yaşındaki ortaöğretim öğrencisi  A. D. ’ye hakem heyeti üyeleri ısrarla yarışmanın formatıyla on paralık ilgisi sıfır konuları, sebep ailesiyle değil üstelik teyzesiyle yaşadığını sordu. Müsabık, ‘Burada konuşmak istemiyorum, size elan sonra anlatırım ’ diye niteleyerek konuyu kapatmaya çalıştı.

IVANA SERT BAĞIRSAK ÇAMAŞIRSIZ EKRANA ÇIKTI (VIDEOTEYP)

Hususi hayatıyla ilişkin temas etmek istemeyen, sorulara cevap verirken gelişigüzel halinden huzursuz olduğu galiba tendürüst kız, hususi hayatının gizliliğini yüklenmek isterken ağırlık durumda bırakıldı. Zinde kız, hakem heyeti üyelerinden art arda gelen sorular sonunda, annesi ve babasını on paralık tanımadığını anlattı. Trajik aynı hikayeyle karşılaşan hakem heyeti üyeleri, gailesiz kızın üzüntüsüne ve ağlamasına aldırmadan inatla ayrıntılara girdi, özel hayatın gizliliği ihlal edildi.”

Anonsör yönlendirdi onu!

Gelelim RTÜK ’ün ‘Var mısın Yok musun? ’ yarışması zımnında Fox ’a verdiği ‘uyartı ’ cezasına. O cezanın gerekçesi da şu: “Ertuğrul Tokgöz ünlü yarışçı, anonsör Asuman Krause ’nin isteği üstüne hususi hayatına ilişik detaylar anlattı.

Yarışmacının, sekiz yıl geçmiş aksiyon kazası sonucu son fail ağabeyinin geride küsurat dört çocuğu ve bu çocuklarla ilgilendiren hayat mücadelesini anlatırken, sunucunun yönlendirmesi sonucu 8 yaşındaki en amiyane çocuk üstünde yoğunlaştığı görüldü.

Yarışmacının mevt haberini alışı, sonrasında çocukların annelerinin de gitmesiyle gelişen olayları anlattığı anlarda, çocuklara mümasil çekim çekicilik yapıldı, çocukların kalbi kırık ve ağlayan halleri ekrana taşındı.
 
Gözyaşından reyting süzmek

Bu kapsamda gelişen istimara ve diyaloglarla oldukça bir çocuğun yaşadıkları, ihtisas sömürüsüne varan bir ifham içinde ele alındı.

Bir nev cümbüş amaçlı konkur programı kendisine önceleme edilen söz konusu yapımda; çocukların yaşadıkları ızdırap ve kayıplar üstüne begayet vurgu yapılarak aynı yarışma programına boş yere maşa edilmesi, sunucunun yönelttiği sorular ve yapılan yorumlar vasıtasıyla, çocukların acılarının ve tahakküm günlerinin sömürme edilerek onurlarını zedeleyici tıpkısı eser yürütme edildi ve ‘Çocuklara, güçsüzlere ve özürlülere alın istismar içeremez ’ şeklindeki yapıt ilkesi ihlal edildi.”

Şanlı Eyüboğlu

Bir Cevap Yazın