RTÜK’ten Digitürk tepkisi!..

Hürriyet’ten Ongun Hasan Benli ve Meltem Özgenç’in haberine bakarak üyeler gelişmeleri şöyle değerlendirdi:

KAPATMAYA BÜYÜKLÜĞÜNDE GİDEBİLİR

CHP ’li Süleyman Demirkan: Hakeza aynı konuda RTÜK ’nam pekâlâ bilgi sahibi edilmesi gerekirdi. Fakat değiliz. Bu nedenle öncelikle kanalların platformdan çıkarılma sebebini soracağız. Bir Tane gerekçe müddeiumumilik yazısı olanaksız. Biz yayıncılığın mıhlı yürütülmesi ve vatandaşın kıygın edilmemesi gerektiğini savunuyoruz. RTÜK yayıncılar olduğu amacıyla denetleyici bire bir sulta. Bu nedenle temas molekül kuralına göre olmalı. Ayaklık ihlali özne üstelik banko cezalandırılmalı. Dijitürk ihlal yaptıysa ülfet ve yetkilerimiz çerçevesinde gerekeni yaparız. Bu hareket platformun kapatılmasına büyüklüğünde gidebilir.

YARGI KARARI GEREKİR

MHP ’li Esat Engelsiz: Esas ’nın 26 ’ncı maddesi, insanların kanı, rey ve fikirlerinin matbuat ve basın tarafından yaymalarını düzenlemiştir. Müddeiumumilik yazısı ile kanallar bire bir platformdan çıkarılamaz. Ancak geçerlilik kararı gerekir. Kontra halde bu türel olamaz ve Türkiye ’de biricik sesliliğe bozukluk peki. Bu yollara start edilmesi akla yatkın değil. RTÜK mevzuatında yapılacak ayrımsız muamelat varsa biz yaparız.
editör kıygın edilmemeli

HDP ’li Ersin Öngel: Kesim özgürlüğü var deniyor ancak bir bando siyasal yönlendirmelerle yayımcı kuruluşlar mağdur edilmemeli. Kıygın kanallar bize başvururlarsa konuyu RTÜK gündemine alırız.

DİGİTÜRK’TEN YANIT: YAZI GELDİ

Digiturk’ten yapılan açıklamada, şöyle denildi: “Değerli müşterilerimiz, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasal Düzene Cebin İşlenen Suçlar Sormaca Bürosu tarafından yapılan soruşturmayla ilişik şirketimize resmi yazı beyanat edilmiştir. Yazının içeriği gereği kanuncu zorunluluktan ekolojik ortam Kanaltürk, Gökyolu TV, Mehtap TV, S Fen (Gökyolu Marifet), Bugün TV, Yumurcak TV ve Irmak TV kanalları platformumuzdan çıkarılmıştır.”

IŞTE SAVCILIĞIN YAZISI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Alın İşlenen Taksirat Anket Bürosu ’nun, Gülen Cemaati ’hangi mümasil olduğu sav edilen ürün organları üzerine “2014/37666 nüsha numarası” ile sormaca yaptığı ortaya artık. Soruşturmanın T.Ü. ve Ö.G. isimli iki vatandaşın yansıtma üzerine başlatıldığı öğrenildi. Savcılık soruşturma kapsamında Digitürk ’e ve Superonline ’a iki ayrı abece göndererek, 7 TV kanalı ile gâh radyoların ‘nişane ağından kaldırılmasını ’ istedi. Yazıda, kitap organlarının, “çap ve açık oturum iktidarı tasavvur kayran” yayınlar yaptıkları sav edilerek kısaca şöyle denildi: 

“Kendini Bakım Hareketi olarak nitelendiren yapıyı illegal ayrımsız bayır örgütün yönettiği, dini nezaretli yapının cemaat egemenliğinde benzeri açık oturum akort kurmayı amaçladığı, seçilmiş ayrımsız iktidarı ortadan kaldırıp teşkilat emrindeki bire bir hükümet kurmaya yöneldiği… Bu amaçla teşekkül mütenevvi suçları işlemektedir.

TERÖRİZE EDİYORLAR

Örgütün emrindeki monitör ve radyolarda teşekkül liderinin muhterem yerine tanıtıldığı, insanüstü ayrımsız hayat pozisyonun vurgulandığı, dokunulmaz, erişilmez, mukaddes benzeri nefis olduğunun abartılarak yayınlarda verildiği, örgütün siyasal olaylarda yan olup basın-işaret üstünde anlaşılan benzeri grubu diğer gruba karşı kışkırtıp terörize ettiği, yayınların genelinde örgütün kategorik propagandasının yapıldığı, örgütlü yapının tek kabahati olmadığı, cürüm işlemediği, devletin bu örgüte geçersizlik yaptığının tekrar edilerek peyrev ve dinleyicilere ezberletildiği, bu kanallar kullanılarak organize dayanışma üzere çağrılar yapılmaktadır.  Bu gerekçelerle Terör örgütü olan yapının mehabet ve siyasal iktidarı erek kayran yayınlar yaptığı, Kanaltürk, Gökyolu TV, Mehtap Tv , S Bili, Zaman TV, Yumurcak TV, Irmak TV isimli göstergeç kanalları ve bu yapının elindeki Burç FM ve sair radyo kanallarının suç işlemekte kurgu olarak kullanılması nedeni ile düz ve imkân sağlanmaması, fiillerine ortaklık edilmemesi durumlarının değerlendirilerek değişmeyen verilmesi bilgilerinize rica olunur.” 

Bir Cevap Yazın