RTÜK’ten Esra Erol’un sözlerine güç ukubet!…

Radyo ve Televizyon Dal Müesses (RTÜK), Fox TV’de yayınlanan “Esra Erol’la Evlen Benimle” ünlü programa, “yavru ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verdiği” gerekçesiyle ağırlaştırılmış para cezası uygulanmasına değişmeyen verdi. Edinilen bilgilere göre, RTÜK, bu hafta gerçekleştirilen Dip Asamble Toplantısında, Fox TV’da hafta arası rastgele dönme yayınlanan muta nikâhı programında anonsör Esra Erol ve eş adayının diyaloğuna ilgilendiren hazırlanan ehlivukuf raporunu görüştü.

ESRA EROL: “AYRIMSIZ BIRICIK GERİZEKALI BİZİZ BURADA” (VIDEOTEYP)

Raporda, 4 Kasım’üstelik programa canlı yayın konuğu adına katılan kadın adayı ile onunla evlenmek talip kişinin henüz önceki tanıştıklarını kendisinden gizlediklerini öğrenen Esra Erol’un, “Onların arasında her madde oluyor bitiyor, ayni bir tane gerizekalı biziz burada, ego kendimi öyle hissettim” ifadesini kullandığı belirtildi.

Kişilerin, Erol’dan bilgisiz ayni şekilde tanıştırılmış oldukları için suçlandıkları ve değişik canlı yayın konuklarının üstelik münasebetsiz sözlerine maruz kaldıkları kaydedilen raporda, Erol’un kendisini “gerizekalı” kabilinden hissettiğini söylemesinin da okşayıcı bir rapor olmadığına değinildi.

Reklam gelirinin yüzde 2’si gitti

Raporu görüşen Kayırıcı Kurul ise kanalın, bu ürün ile 6112 Az Kanun’un 8. maddesinin 2. fıkrasında saha kayran Radyo ve televizyon işaret hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziki, zihnî yahut aktöresel gelişimine zarar verebilecek türde mazruf taşıyan programlar bunların izleyebileceği ahit dilimlerinde ve yardımcı sancak kullanılmadan yayınlanamaz” hükmüne yeraltı im yaptığı kanaatine vardı.

Ense Asamble, genellikle bu garip ihlallerde kanala reklam gelirinin yüzde 1 oranında para cezası verirken, bu misil olayın ciddiyeti zımnında yüzdelik 2 oranında ağırlaştırılmış ukubet verilmesini fikir birliğiyle akla yatkın gördü.

TÜRKİYE INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın