RTÜK’ten evlilik programlarına rekor ceza!

TV’lerdeki dünyaevi programlarına rekor ukubet geldi. Çiftlerin birbirlerine, ”Yeşil pasaportun var mı?, Kaç evin var?, Bankada paran var mı?” kadar sorular sorması, ATV, Flash ve FOX TV’ye rekor düzeyde ceza getirdi.

RTÜK bu programlar amacıyla kanallara, ”Evlilik müessesesini ticarileştirdikleri, toplumun millî ve manevî değerleri ile, ailenin korunması ilkesine uymaz davrandıkları” gerekçesiyle, toplanmış 1 milyon, 419 bin, 394 teklik ukubet verdi.

RTÜK toplantısında, ATV’de yayınlanan ”Esra Erol ile Evlen Benimle”, FOX TV’de yayınlanan ”Su Gibi” ve Flash TV’de yayınlanan ”Ne Çıkarsa Bahtına” adlı evlilik programları ele alındı.

”AİLE MÜESSSESİ ZEDELENİYOR”

Temas üç programda dahi evlenmek üzere programa katılan çiftlerin ”Birbirleri için argo ve müstehzi ifadeler kullandıkları, özel hayatlarına saldırıda bulundukları, kayırıcı seçiminde hemen maddi imkânları sorguladıkları ve program sunucularının de buna destek verip, familya müessesesini ticarileştirdiği” sonucuna varıldı.

Üç TV kanalına, ”İnsan onuru ve hususi hayatın gizliliği ilkesini eskitmek, kişileri eleştiri sınırları dışında tezyif etmek ve banal tenkis etmek, toplumun ulusal ve manevî değerlerine, umumi ahlaka ve ailenin korunması ilkesine ters davranmak” gerekçesiyle para cezası verilmesi benimsendi.

ATV’ye 917 bin 204 liralık, FOX TV’ye 478 bin 378 liralık ve Flash TV’ye 23 bin 772 lira gelmek üzere toplanmış 1 milyon 419 bin 354 liralık ceza uygulandı.

Bir Cevap Yazın