RTÜK’ten flaş Sözleşme TV kararı!..

“TOPLUMUN MİLLİ VE MANEVİ…”

Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre Radyo ve Monitör Üst Kurulu, Celil Önder Kemal Atatürk’ün memat yıldönümü olan 10 Kasım’ı monitör ekranına “Merhametsizlik 1938’de serencam buldu” alt yazısıyla taşıyan Mukavele TV’ye ceza yağdırdı. RTÜK, Akit TV’ye devletin hayat ve bağımsızlığına, ayrılamaz bütünlüğüne, Atatürk umde ve inkılaplarına çapraz yaptığını, toplumun milli ve manevi değerlerini zedelediği gerekçesiyle nakdî ceza verdi. MISAK TV analog ayrımsız işaret yapması halinde bu kat im lisasını iptali ile yüz yüze kalacak. Karar, kurulda iktidar ve mugayeret partilerinin kontenjanından seçilen hep üyelerin oybirliği ile makbuz.

10 Kasım’bile, Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 77. yıldönümünde mütenevvi etkinliklerle anılırken, Akit TV’nin ekranlarında altyazı skandalına imza atması gündeme damgasını vurmuştu. Kavlükarar gazetesinin kanalı olan Sözleşme TV, 10 Kasım’ı ve Atatürk’ü ‘Gadir 1938’de serencam buldu’ altyazısıyla ekranlarına taşımıştı. Misak TV, bu yayınının arkası sıra sosyal medyada tepkileri üstüne çekmiş, Twitter’de başlatılan kampanya ile Mukavelename TV, ‘#AkiteLanet’ etiketiyle sunu çokça konuşulan listesine girmişti.

RTÜK ise sözkonusu işaret üzere açıklama beğenmek zorunda kalmış ve MISAK TV ’nin Mustafa Kemal Atatürk ’e yönelik yayının titizlikle izlem edildiğini, ihlallerle ilişik raporların arka kurula sunulduğunu bildirmişti.

KARAR OYBİRLİĞİ İLE ALINDI

Aha bu gelişmelerin arkası sıra zaman yani 11 Kasım’dahi toplanan RTÜK Art Müesses, KAVLÜKARAR TV’nin yayınının kabul edilemez olduğu kanaatine vardı.

Bilirkişi raporlarını inceleyen Üst Kurul, Akit TV’nin RTÜK mevzuatının “yayınlar, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin huzur ve bağımsızlığına, Devletin ülkesi ve milletiyle ayrılamaz bütünlüğüne, Atatürk umde ve inkılâplarına hilaf olmaz” ve “yayınlar Toplumun ulusal ve manevî değerlerine, umumi ahlaka ve ailenin korunması ilkesine hilaf imkânsız” hükümlerine ters buldu. Erk ve muhalefetin oy birliği ile aldığı bu karar doğrultusunda Misak TV’ye para cezası kesildi.

TEKRARLARSA LİSANS FESIH

RTÜK Arka Oturmuş antrparantez Sözleşme TV’nin hakeza bire bir format taşıyan yayını tekrarlaması halinde lisansının bozma edilmesi yönünde prosedür yapılmasına üstelik hükmetti.

Bir Cevap Yazın