RTÜK’ten Fox TV’ye ‘Ali’ cezası!

Milliyet’in haberine bakarak Radyo ve Göstergeç Peş Yerleşmiş (RTÜK), Fox TV’de yayınlanan “Nisyan Beni” ünlü dizide oyuncak bire bir maymuna “Ulvi” ismi verildiği amacıyla kanala ukubet kesti. Kararda “Büyük” isminin verilmesinin, Hak Dini toplumu amacıyla manevi değeri akıbet aşama yüksek benzeri Müslümanlık büyüğüne hakaret edildiği algısına kez açtığı vurgulandı ve görüş birliğiyle müeyyide uygulanmasına değişmeyen verildi.

RTÜK’ün CHP kontenjanından üyesi olan Ulu Öztunç olayı Twitter’dan duyurarak “Fox TV’de yayınlanan ayrımsız dizide, oyuncak ayıya Yüksek isminin verilmesine zaman ukubet uyguladık. TV’de kimsenin inancına hakaret edilemez.” diyerek yazdı.

RTÜK eliyle yapılan açıklamada Fox TV’de 26 Şubat’ta yayınlanan “Nisyan Beni” ünlü dizide “Şanlı” isminin maymun şeklindeki peluş oyuncakla özdeşleştirilmesinin, Islamiyet toplumu amacıyla manevi değeri son rütbe efdal bir Islam büyüğüne taşlama edildiği algısına nöbet açtığı ayn önünde bulundurarak, yayınların toplumun milli ve manevi değerlerine yeraltı olamayacağına ait 6112 basit kanunun 8/1/f maddesinin ihlal edildiği sonucuna varıldığı ve bu nedenle ilişkin kuruluşa rey birliğiyle yaptırım uygulanmasına karar verildiği belirtildi.

Bir Cevap Yazın