RTÜK’ten gözde Ses Sayan açıklaması!

Hürriyet’te meydan düzlük habere göre Radyo ve Monitör Eğin Müesses (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, iki eşini öldüren kişinin mihman edildiği Seda Sayan’ın programına, RTÜK’ün geçen haftaki toplantısında karar çıkmamasına ilgili, “Bu, ‘Seda Sayan’ın programında ihlal bulunmayan’ şeklinde değerlendirilemez. Karar çıkmayan bir tabir, hudayinabit olarak strateji fail toplantının gündemine girer. Zımnında ifade perşembe günü yeniden ele alınacak” dedi.

Dursun, RTÜK’ün Ses Sayan Show ve Piyanist filmi hakkındaki kararlarıyla ilgilendiren medyada vadi düz iddialara ait açıklamalarda bulundu. Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, CHP Ankara Saylav Aylin Nazlıaka ile vatandaşların sakil şikayeti üstüne, iki eşini öldüren Nöbet Çalınak’ın mihman edildiği “Seda Sayan Show”a ait uzmanlarca aynı ifade hazırlandığını belirten Dursun, raporun sabık haftaki toplantıda ruzname dışı adına görüşüldüğünü anımsattı.

Dursun, bilirkişi raporunda yayının, “cürüm işlemeyi ve suçluyu övücü nitelikte izlence yapıldığı”, “içtimai seks eşitliğine hırçın düşen, kadınlara müteveccih baskıları heveslendirme ve kadının sömürme edildiği” ve “şiddeti özendirici veya kanıksatıcı” olduğu tespitlerin yer aldığını bildirdi.

“Anlatım eksikti”
     
Ense Kurul’un toplantıda programla ilişkin bire bir karara varamamasının, medyada “Seda Sayan’a ukubet verilmediği” şeklinde yansıtılmasının akla yatkın olmadığını kaydeden Dursun, “Ego üstelik karışma gâh üyelerde, raporun muallel olduğu şeklinde bir doyum oluşmuştu” ifadesini kullandı.
     
Dursun, “Değişmeyen çıkmaması, ‘Seda Sayan’ın programında ihlal namevcut’ şeklinde değerlendirilemez” diye niteleyerek raporun resen namına izleme eden toplantının gündemine girdiğini, böylece raporun perşembe haset yeniden ele alınacağını belirtti.
     
Programa ilgilendiren herkesin eşlerini öldüren kişiye odaklandığını, halbuki 5 konuğu mevcut programın “Eşlerini ne öldürüyorlar?” konusunu işlediğini anımsatan Dursun, konuklardan yoga hocasının, hakkındaki tensel istismar suçlamalarına ilişkin konuşmalarının ihlal namına değerlendirilebileceğini söyledi.
     
Dursun, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“söz konusu bu emanet, orada, yargıya anlamaklık etmiş ayrımsız laf üzerine, kendisinin bigünah olduğunu, mahkemeye gidenlerin kasıtlı hareket ettiği yönünde uzunca konuşmuştu. Temel itibarıyla söz konusu kişinin mahkemeyi etkileme üzere bazen değerlendirmeler yaptığı yönünde kanaatler oluştu bazılarımızda. Bunun konusunda ben Arka Kurul’a, ‘Bu raporu hazırlayanlar, kişinin murafaa kararını etkilemeye yönelik bu çabasına dikkat etmemişler, anlaşılan farkına varmamışlar, o münasebetle bu raporu hoşgörüsüz gönderelim. Anlatım, bu boyutuyla bile değerlendirilsin ve ilgilendiren uzmanımızda bile burada tıpkısı ihlal olduğu kanaati oluşursa rapora bu çerçevede bir ilavede bulunsun ve haftaya bilcümle gelişigüzel değerlendirelim önerisinde bulunmuştum. Fakat bazıları bile ‘Hayır, raporu mevrut biçimiyle sonuçlandıralım, özge konu antrparantez bildirme edilsin’ görüşünde bulundu. Beşimizin dahi aynı yönde görüş kullanmadığımız üzere değişmeyen çıkmadı.”
     
“Program bilcümle üyelerce izlensin”
     
Yapılan yorumların ayrımsız kısmının doğruyu yansıtmayabileceğine üstelik değinen Dursun, bu nedenle adaletsizlik yapmamak amacıyla Dal Kurula programın izole bant kaydının bütün üyelerce izlenmesi önerisinde bulunduğunu bildirdi. Dursun, ati toplantıda programa ait ayrımsız karar çıkabileceğine belen ederek, “İzledikten sonradan ‘ihlal yok’, ‘ihlal var’ yahut ‘bir ya de iki maddede ihlal var’ diyebilirim. Onu toplantıda değerlendireceğiz amma kamuoyundaki bire bir tartışmadan hareketle biz ihlal var yahut yok diyemeyiz” görüşünü bildirdi.
     
Ses Sayan’ın RTÜK’ü elan önce ziyaret ettiği üzere ceza verilmediği yönündeki iddiaların da gerçeği yansıtmadığını anlatım eden Dursun, Sayan’ın geçmiş programlarına tekraren erdemli miktarlarda ukubet uygulandığını hatırlattı.
     
“Piyanist, hepimizin defaatle seyrettiği ayrımsız film”
     

RTÜK Başkanı Dursun, arsıulusal sağlam çok ihsan kazanan ve 2. Acun Savaşı sırasında Düzenbaz aynı piyanisti anlatan Piyanist filmine ceza verildiği haberlerinin da akıllıcasına olmadığını kaydetti.
“Piyanist filmi haddinden fazla oylumlu ve hepimizin yüz kere seyrettiği benzeri film” diyen Dursun, geçen ay filmi yayınlayan Mutlak Dolaşma TV’ye ukubet verilmesi hakkında ise “Yayımcı yapı filmi 18+ kendisine kodlamış ve bence akla yatkın yapmış çünkü filmde güç unsurları var. O gayret unsurlarının ise çocukların ekran başında olduğu vakitlerde yayınlanmaması gerekiyor. Burada yapılan hükümsüzlük şu: 18+ kodunu almış olan bire bir izlence prime time vakitte, saat 20.00, 21.00 kadar yayınlamaz, ancak saat 24.00’ten sonra izletebilirsiniz” diye konuştu.

Cezanın tamamen şekli tıpkısı ihlalden kaynaklandığı söyleyen Dursun, toplantıda bazı üyelerin filmin dünya çapında olduğu gerekçesiyle karara karşı geldiğini belirterek, “Tığ filme, filmin yapımcısına ceza vermiyoruz. Biz yayıncısına, 18+ kodu almış benzeri programı bu saatte yayınlayamazsın diyoruz. Evet 18+ falsolu ya birlikte saat 20.00’da yayınlanması falsolu. Ama bana sorarsanız, sunulan harf akıllıca, nişane saati yanlıştı” değerlendirmesinde bulundu.
     
Dursun, kararın basına yansımasını eleştirerek, filmin henüz evvel yüz kere televizyonlarda gösterildiğini üstelik hatırlattı.

Bir Cevap Yazın