RTÜK’ten iki dikkat fosforlu ukubet!..

Bire Bir göstergeç kanalına ‘Başvekil’a küfrü anlayış etmeliydi’ gerekçesiyle ukubet geldi..

Etken yayına çıkan tıpkı vatandaş Başbakan Erdoğan’a küfür etti. RTÜK, ‘’Küfür geleceği adisyon edilmeliydi” diye ceza verdi.

RTÜK, faal yayında Başvekil Erdoğan’a küfür eden bir vatandaş üzere TV kanalına, ‘’Küfür geleceği hesap edilmeliydi” gerekçesiyle ceza verdi.

Gazeteport’un edindiği bilgiye göre, RTÜK toplantısında, İstanbul’da yerli ürün fail Barış TV ünlü kanalda, 1 Haziran haset etkili yayınlanan, Taksim Seyahat Parkı olaylarına ait, veri programı ele alındı.

Yayın sırasında ekrana çıkan bir dirilik, ‘’Bu Tayyip var ya bu Tayyip, aynı hafta cezaevinde yattı, kişi oğlunu hususi uçakla Amerika’ya gönderdi. Bu kadar vatandaşa su sıkıyor, Suriyelileri kendine düşünce için buraya getirdi. Tinerci baliciler kargaşacı reşit de, esrarcı hapçılar kargaşacı reşit dahi, sen mi biliyon ulan‘’ dedi ve küfür etti.

RTÜK Izlem ve Yorum Dairesi Başkanlığı, bu konudaki raporunda, içtimai olaylardaki etken yayınlarda, ihlal yaratacak davranışlarda bulunma olasılığının ayn önüne alınması gerektiğini vurguladı.

Raporda ‘’Bu kişinin sözlerinden, konuşmanın sonunun şüphesiz geleceği mesleki tecrübelerden adisyon edilmeliydi” denildi. RTÜK de, Barış TV’ye ‘’Dilin düzeysiz, anif ve jargon kullanımı” dolayısıyla ihtar cezası verdi.

Öte yandan Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre ise RTÜK’ten sigaralı Atatürk belgeseline dahi ceza geldi.

RTÜK, Kaçkar TV’ye tıpkı yayınlanan ayrımsız belgeselde sigara içen Atatürk görüntüsü zımnında nakdî ceza verdi.

Sigara yasağının mimarlarından bozuk TBMM Keyif Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl’ün Churchill, Che, Atatürk kadar şahsiyetleri anlatan belgesellere sigara cezası verilmemesi gerektiğini belirten görüşü bulunduğunu belirten CHP kontenjanından seçilen Uca Öztunç ve Süleyman Demirkan, MHP Kontenjanından Esat Sarih ve BDP Kontenjanından seçilen Ahmet Saika cezanın et kafalı çekilmesini istedi. Fakat SELIM Partili üyeler cezanın düşüncesiz çekilemeyeceğini belirterek servet cezasını kesinleştirdi. 

Bir Cevap Yazın